Z ostatniej chwili

Problemy z erekcją – jak je rozpoznać i wyleczyć?

problemy z erekcją

Z zaburzeniami erekcji jest jak z każdym innym schorzeniem. Im dłużej zwlekamy z decyzją o leczeniu, tym problem bardziej się pogłębia. W jaki sposób odróżnić chwilową niedyspozycję od długotrwałego pogorszenia sprawności seksualnej?

Kiedy dochodzi do erekcji?

W jaki sposób dochodzi do erekcji? To wynik stymulacji psychogennej lub somatycznej. Pierwsza dotyczy fantazji erotycznych, bodźców wzrokowych, słuchowych oraz zapachowych. W przypadku tej drugiej mamy na myśli pobudzenie przy pomocy zmysłu dotyku. Od ich intensywności oraz rodzaju zależeć będzie poziom podniecenia. Jeśli bodźce zewnętrzne są optymalne, występuje erekcja.

Czy podniecenie jest równoznaczne z pojawieniem się wzwodu? Nie zawsze. Jeśli poziom bodźców jest niewystarczający, mogą poskutkować jedynie częściową erekcją lub jej brakiem.

Przyczyny zaburzeń erekcji

Spośród przyczyn kłopotów z aktywnością seksualną można wskazać kilka podstawowych czynników. Mogą być to źródła organiczne, czyli takie pojawiające się wraz z wiekiem, m.in. nadciśnienie, miażdżyca, choroby serca i układu krwionośnego, cukrzyca. Problem z erekcją może mieć również podłoże psychogenne, a zaburzenia mogą wynikać z depresji, stanów lękowych, czynników sytuacyjnych lub osobowości mężczyzny. W końcu seksualna niemoc może być efektem przemęczenia, niewłaściwej diety lub braku aktywności fizycznej.

Jak rozpoznać problem?

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z poważnym problemem? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że chwilowa niedyspozycja wcale nie musi być powodem do niepokoju. Możemy nie osiągnąć wzwodu, jeśli jesteśmy zestresowani lub przemęczeni.

Problem pojawia się dopiero w momencie, gdy seksualna niedyspozycja utrzymuje się przez dłuższy czas. Jeśli w ciągu 6 miesięcy nie zaobserwujemy żadnej poprawy, powinniśmy udać się na wizytę do specjalisty. Na początek warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu – postawi on wstępną diagnozę i jeśli zajdzie taka potrzeba, skieruje nas do seksuologa bądź psychologa.

Co robić, by sobie pomóc?

W przypadku epizodycznych zaburzeń możemy spróbować samodzielnie uporać się z problemem niemocy seksualnej. Przede wszystkim starajmy się zrelaksować i odprężyć. Jeżeli prowadzimy bardzo intensywny tryb życia, odpoczynek również jest niezbędny. Ponadto nieustanne koncentrowanie się na problemie może jedynie go pogłębiać.

Doraźnym rozwiązaniem mogą okazać się również leki redukujące problem z erekcją. Preparaty na bazie sildenafilu dostępne są w aptekach bez recepty. Po zażyciu tabletki następuje rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, co powoduje napływ krwi do członka w trakcie podniecenia seksualnego.

2 Comments