Want to make creations as awesome as this one?

Zanimljivosti iz života velikog skladatelja L. van Beethovena

Transcript

Ludwig van Beethoven

L. van Beethoven (1770-1827) 1770.godine u Bonnu (Njemačka) rođen je veliki skladatelj Ludwig van Beethoven, čovjek koji je stvarao najmoćniju i najljepšu glazbu u povijesti čovječanstva. Obilježavanje njegove 250. godišnjice rođenja proglašeno je u Njemačkoj događajem od nacionalne važnosti. jedan je od najpoznatijih skladatelja svih vremena i autor nekih od najutjecajnijih klasičnih komada. Skladao je 240 djela. Evo nekoliko najznačajnijih: -9 simfonija -32 klavirske sonate -5 klavirskih koncerata -16 gudačkih kvarteta -Missa "Solemnis" -Opera "Fidelio"

Autor: Tatjana Jergan Botunac, prof. mentor

Tatjana Jergan Botunac, prof. mentor, skladateljica i voditeljica klapa. Diplomirala klavir i crkvenu glazbu na Hochschule für katholische Kirchenmusik & Musikpädagogik Regensburg (Njemačka). Trenutno zaposlena u OGŠ sv. Benedikta u Zadru gdje radi kao učiteljica glasovira.

Beethoven je počeo skladati već sa samo 12 godina, a sa 13 je počeo zarađivati za život kao orguljaš u jednoj kapelici u Kölnu! Svojim prvim skladbama davao je smiješna imena poput "Pjesma dojenčeta", "Elegija o smrti jedne pudlice"...

Sa samo 7 godina Beethoven je imao svoj prvi koncert. Njegov otac bio je također glazbenik i imao je velike ambicije. Želio je da Ludwig bude slavan kao Mozart. Naime, Wolfgang Amadeus Mozart bio je prema ocjeni mnogih jedan od najgenijalnijih skladatelja u povijesti glazbe. Zvali su ga "Čudo od djeteta", jer je već kao dječak prije poznavao note nego slova. Već je sa 3 godine počeo pisati jednostavne pjesmice, a sa 12 napisao je prvu operu. W. A. Mozart

5. simfoniju Beethoven je nazvao "Sudbinska" jer ga motiv od 4 tona s početka teme podsjeća na kucanje po vratima, kako je i sam rekao "Tako sudbina kuca na moja vrata!".

Ludwig se nikada nije oženio, a bio je zaljubljen u jednu mladu djevojku Theresu, kći bečkog trgovca. Htio ju je zaprositi, ali ipak nije. Postoji priča o toj namjeri: Jednom prilikom Theresin otac pozvao je sve prijatelje na večeru. Za tu priliku Beethoven je skladao jednu Bagatellu koju je namjeravao odsvirati, note predati Theresi i potom je zaprositi... No od nervoze, toliko se napio da nije bio u stanju niti svirati, a kamoli je zaprositi, pa je samo vrlo nečitkim rukopisom napisao posvetu iznad nota "Za Theresu" i poklonio joj zapis. Naslov su navodno izdavači greškom protumačili "Za Elizu". Ta je greška ostala u upotrebi još i dan danas.

U zadnjoj 9. simfoniji u njenom završnom 4. stavku četvero solista i zbor pjeva "Odu radosti". Ona je postala službena himna Europske unije! "Oda radosti" u izvedbi violončelista Luke Šulića

Ova mala djevojčica ima samo 5 godina, poslušaj kako svira "Za Elizu"

Beethoven je skladao 9 simfonija. Nekima je davao imena. Bio je opčinjen herojima i francuskom revolucijom. Napoleon ga je posebno inspirirao, ali i razočarao. Posvetio mu je 3. simfoniju i nazvao ju "Eroica", no nakon što se Napoleon sam okrunio za kralja, razočaran tim činom, posvetu je maknuo iz partiture.

Kako "Odu radosti" izvode Muppeti

U tridesetim godinama Beethoven je počeo gubiti sluh, a svoja najveća djela napisao je potpuno gluh pa tako i zadnju 9. simfoniju. Jednom je rekao: "Mnogi misle da se sluša samo ušima. Ja sve tonove čak i vidim!". Nije baš bio omiljen kod Bečana i zbog svoje razbarušene kose i mrkog pogleda, a ni on baš nije puno volio njih. Jednom je rekao: "Više volim drveće, nego ljude".

Evo jedan zadatak za najhrabrije koji vole nove izazove: A zadatak je diktat Poslušaj još jednom video zapis "Ode radosti" i zapiši u kajdanku tonove... Naravno, slušati možeš bezgranično puta Mala pomoć: -tonalitet je D-dur -mjera je 4/4 Sretno

Kviz

Autor kviza: Tatjana Jergan Botunac, prof.mentor