W fotografii oświetlenie dzieli się na dwie główne kategorie: naturalne a także sztuczne. Owe kategorie obejmują podgrupy światła, jakie przedstawiają różne od siebie cechy. Przykładowo naturalne światło jest zazwyczaj generowane przez słońce, jednakże może też powstawać z płomieni, jak na przykład świeca, czy pożar.

Promieniowanie księżyca będzie również wersją naturalnego źródła światła. Mimo że wspomniane rodzaje wiązek światła pochodzą ze źródeł naturalnych, obejmują one bardzo odmienne właściwości. Sztuczne światło to rzecz jasna takie, które kształtuje człowiek.

Nauka zrozumienia światła zazwyczaj zajmuje mnóstwo czasu i tylko mnóstwo praktyki doprowadzi Cię do owej umiejętności. Początkujący fotografowie mogą na ogół powiedzieć wyłącznie, czy może być światło, czy nie. Jeśli tak, wykonują zdjęcie. W innym wypadku szukają momentu, w którym należy uruchomić flesz aparatu. Pozostawmy tę kwestię dla zwyczajnych fotografów, którzy potrzebują tylko i wyłącznie tworzyć wierną kopię obrazów, a nie kształtować obrazy fotograficzne.

Należy zacytować podstawową przesłankę, która określa że moc światła spada jako kwadrat odległości. Brzmi to skomplikowane, jednakże tak faktycznie nie jest. W momencie gdy umieścisz oświetlenie dwukrotnie dalej od obiektu, uzyskasz tylko 1/4 oświetlenia docierającą do obiektu. Innymi słowy, oświetlenie błyskawicznie się ściemnia, w momencie kiedy je odsuwasz – o czym trzeba pamiętać, jeśli poruszasz światłem bądź obiektem, aby zmodyfikować postać światła.

Różne źródła światła tworzą wiązki światła o różnorodnych odcieniach. Określamy to temperaturą barwową, która jest podana w Kelvinach. Kolor światła w głównej scenie oddziałuje generalnie na barwy całej sceny, gdyż jej zabarwienie zanieczyszcza barwy pozostałych przedmiotów. W fotografii cyfrowej można naprawić te przesunięcia barw wywołane kolorowym światłem za pomocą ustawień równowagi bieli.

Leave a comment