Makedonija: Trgovinski rat sa Srbijom

Reciprocne mere ugrozile su sporazum o slobodnoj trgovini izmedju dve drzave i nanele ozbiljan udarac makedonskom izvozu.

Makedonija: Trgovinski rat sa Srbijom

Reciprocne mere ugrozile su sporazum o slobodnoj trgovini izmedju dve drzave i nanele ozbiljan udarac makedonskom izvozu.

Izmedju Makedonije i Srbije izbio je trgovinski rat koji ugrozava buducnost sporazuma o slobodnoj trgovini izmedju dve drzave i nanosi stetu preduzecima sa obe strane granice. Sporazum o slobodnoj trgovini makedonski i jugoslovenski zvanicnici potpisali su 1996. godine.


Makedonska strana tvrdi da je Srbija izazvala sukob blokiranjem slobodnog uvoza citavog niza naftnih derivata iz Makedonije proslog septembra.


Kao odmazdu, Makedonija je pre dve nedelje sacinila listu robe koja se vise ne moze uvoziti iz Srbije bez posebnog odobrenja. Na spisku se nalaze naftni derivati, automobili, brasno i konditorski proizvodi, a vrednost uvoza ovih roba je prosle godine iznosila 7,7 miliona americkih dolara.


Besnik Fetai, makedonski ministar za privredu, izjavio je da je Skoplje uvelo "reciprocne mere" jer je Beograd odbio da ukine restrikcije od prosle godine. Stavise, vlasti u Beogradu uvele su pocetkom ovog meseca nova ogranicenja koja se odnose na druge hemijske proizvode. "Radi se o direktnom krsenju sporazuma o slobodnoj trgovini izmedju Makedonije i Jugoslavije", tvrdi Fetai.


Srpske vlasti nisu pruzile javno objasnjenje za svoje postupke. Ipak se nezvanicno smatra da je pravi razlog uznemirenost Beograda porats sverca naftnim proizvodima na granici.


Izgleda da je Beograd zabrinut jer naftni proizvodi dospevaju u zemlju nelegalno. Na nedavnoj konferenciji u Pristini o svercu duvana, Beograd je zatrazio da ostale balkanske zemlje takodje rese problem sverca goriva na svojoj teritoriji.


Svi napori ovog izvestaca da dobije dodatne informacije od jugoslovenske i srpske vlade nisu urodili plodom.


Ovaj sukob se ne odrazava na citavu Jugoslaviju. Trgovina izmedju Makedonije, Crne Gore i Kosova odvija se bez ikakvog prekida.


Eksperti u Skoplju ne razumeju intencije Beograda , jer Makedonija mnogo vise uvozi iz Srbije nego sto izvozi. Vrednost trgovinske razmene izmedju dve drzave posle potpisivanja ugovora 1996. godine kretala izmedju 400 i 500 miliona dolara godisnje. Jugoslavija je sada drugi po velicini trgovinski partner Makedonije, odmah posle Nemacke.


Sporazumom iz 1996. godine doslo je do stvaranja slobodne bescarinske zone izmedju dve drzave za 97 odsto svih roba. Izuzeti su jedino neki industrijski i poljoprivredni proizvodi, kao sto su konzerve, mlecni i mesni proizvodi.


Dok se makedonska i jugoslovenska vlada spore, preduzeca na obe strane granice trpe ozbiljnu stetu. Stojco Stojanov je menadzer BIM-a iz Svetog Nikole u Makedoniji, firme koja izvozi bitumenske proizvode u Srbiju. On kaze da dodatni obrasci i dokumenti koje treba pripremiti predstavljaju pravu glavobolju.


"Sada moram da cekam vise od 10 dana na dozvolu za izvoz mojih proizvoda cija vrednost iznosi tri miliona dolara godisnje", tvrdi Stojanov. On strahuje da ce konkurentske firme u samoj Srbiji iskoristiti ovu priliku i preuzeti njegov udeo na srpskom trzistu.


Reciprocne mere kojima je pribegla Makedonija pogodile su, takodje, i "Mak-auto" iz Kumanova koji vise ne moze da uvozi automobile Yugo "Crvene zastave" iz Kragujevca. Zbog novih ogranicenja vozila iz Kragujevca ne mogu se cak ni izlagati na ovogodisnjem majskom sajmu automobila u Skoplju.


Vlatko Dzimov, direktor "Mak-auta", izjavio je da ce ovaj trgovinski rat pogoditi i nekoliko drugih firmi u Makedoniji. Ova preduzeca snabdevaju "Zastavu" delovima za automobile, kao sto su pojasevi i retrovizori. Rec je o "Ruenu", "Ohisu", "Medicinskoj plastici i "AGP-Ohridu".


O ovim problemima ce se raspravljati 15. maja na sastanku komisije za primenu sporazuma o slobodnoj trgovini u Beogradu. Medjutim, nema naznaka da je bilo koja od sukobljenih strana spremna na kompromis.


Sabina Fakic je novinarka koji radi za A1 TV u Makedoniji.


Frontline Updates
Support local journalists