SUUR HELILOOJA: „Säbar kunstnikujuus, otsaesine kõrge ja klaar, näojooned suured ja puhtad, vaimukad, kahvatanud valged kui marmorist…“ Nii kirjeldas Rudolf Tobiast kirjanik August Kitzberg. Kuid – suurvaimule omaselt – kustus ta enne, kui tema leek jõudis taevani tõusta.Foto: Õhtulehe arhiiv
Inimesed
2. september 2023, 08:47

GEENIUSE TRAAGILINE SAATUS: Rudolf Tobias õppis Peterburis, prassis Pariisis ja suri vaid 45aastasena Berliinis

„Rudolf Tobiase mängus oli midagi püha ja salapärast, seal oli seda tuld, milleta üks kunstnik ei saa olla kunstnik,“ on öelnud helilooja kaasaegne, kunstnik Roman Nyman. Kuuldused Tobiase vaimustavast virtuoossusest olevat jõudnud isegi Saksamaa viimase keisri Wilhelm II kõrvu. Tobias olevat kutsutud musitseerima tema poja laulatusele ning hiljem soovis valitseja temaga isiklikult tuttavaks saada. Paraku ei jõudnudki keiser ja maestro kohtuda – surm sai enne helilooja kätte. Ja I maailmasõda valitsejagi.

Tobias äratas kaaseestlastes ühtviisi vaimustust ja kadedust. Tema oreli- ja klaveriimprovisatsioonid panid publiku ahhetama ja nii mõnigi tuli kontserdile rohkem Tobiase improvisatsioonide kui kavalehel välja kuulutatud muusikapalade pärast. Samas ei leidnud helilooja Eestis ega Peterburis väärilist tööd ja vireles pidevas viletsuses.

Edasi lugemiseks: