Published using Google Docs
ZALECENIA
Updated automatically every 5 minutes

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 (najnowsze zmiany zaznaczone kolorem   )

ZALECENIA

Uwaga Chorujący,

Poniższe zalecenia powstały w oparciu o informacje i porady zamieszczone na forum strony internetowej Przychodni “Optima” Doktora Włodzimierza Bodnara - w zdecydowanej większości pochodzą one od zwykłych ludzi, a nie od lekarzy.

Należy mieć na uwadze, że wpisów na forum może dokonać każdy i nie należy ich traktować jako porad udzielanych przez pracowników Przychodni “Optima”, czy przypisywać pracownikom Przychodni “Optima”.

Jeżeli jako chorujący nie masz dostępu do lekarza nadzorującego leczenie amantadyną (a bierzesz ten lek na własną rękę) i stosujesz się do poniższych zaleceń informujemy, iż odpowiedzialność i decyzja o ich stosowaniu spoczywa wyłącznie na Tobie.

Aby na forum Przychodni “Optima” nie powielać pytań w danej kwestii sprawdź najpierw, czy temat nie był już poruszany. Wyszukiwarka znajduje się bezpośrednio nad komentarzami - obok symbolu zielonej lupy wpisz interesującą Cię frazę, np. nazwę leku czy objaw chorobowy. Wpisuj tylko pierwsze litery zagadnienia - wyszukiwarka pokaże najwięcej wyników. Przykład: szukasz czegoś na temat arytmii. Po wpisaniu słowa ARYTMIA wyszukiwarka znajdzie posty tylko ze słowem “arytmia”. Natomiast wpisując ARYTM, pokażą się wyniki wyszukiwania ze słowami: arytmia, arytmię, arytmii.

SPIS TREŚCI

W celu przeniesienia się do odpowiedniego rozdziału, kliknij w interesujące Cię zagadnienie. Po przeniesieniu do wybranego zagadnienia należy przewinąć stronę lekko do góry - z powodu błędu Google, dwa poziome banery zasłaniają początek każdego rozdziału, wybranego ze spisu treści.

WSTĘP

1. ZALECENIA OGÓLNE

Tytułem wstępu

Recepta na szybkie wyzdrowienie i uniknięcie powikłań

Klucz do powikłań

Jednostki miar

LEKI, SUPLEMENTY, ŚRODKI LECZNICZE

AMANTADYNA

Jak kupić amantadynę

Ulotka Viregyt-K

Przeciwwskazania do podania amantadyny

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Z jakimi lekami nie łączyć

Pominięcie przyjęcia leku

Przerwanie stosowania leku

Możliwe działania niepożądane

Schemat leczenia dla Viregyt-K (oraz Amantix, Midantan, Neomidantan)

A. dla dorosłych

B. dla dzieci

Schemat leczenia dla Rimantin (50 mg)

Dodatkowe uwagi Doktora W. Bodnara odnośnie leczenia

1) Leczenie dawkami podtrzymującymi

2) Przy braku ewidentnej poprawy

3) Efekty niepożądane

4) Efekty niepożądane nie wpływające na leczenie

5) Stosowanie innych leków

6) Specyfika choroby - niewydolność krążeniowa

7) Inne uwagi

8) Zalecenia dla chorujących po przebytej chorobie

9) Nie odstawiaj amantadyny przy następujących objawach

Uwagi dr W. Bodnara - czerwiec 2022 r.

Uwagi dr W. Bodnara - styczeń 2023 r.

ANTYBIOTYKI

BAŃKI LECZNICZE

Przygotowanie do zabiegu

Zalecenia przy stawianiu baniek

Schemat stawiania baniek na płuca

Bańki a gorączka

Bańki a choroby układu krwionośnego

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przeciwwskazania do stawiania baniek

ELEKTROLITY

INHALACJE

INTERAKCJE LEKÓW MIĘDZY SOBĄ

NEBULIZACJE

OKŁADY Z ROZTWORU SOLI

PROFILAKTYKA PRZECIWZAKRZEPOWA

WĘGIEL AKTYWNY/AKTYWOWANY

Dawkowanie

Zalecenia w trakcie kuracji

WITAMINY

OBJAWY I ICH LECZENIE

BEZSENNOŚĆ, PROBLEMY ZE SNEM

BÓL GARDŁA, KASZEL

ĆWICZENIA ODDECHOWE PO ZAPALENIU PŁUC

DRGAWKI, MROWIENIE KOŃCZYN

GORĄCZKA, BÓLE MIĘŚNI, BÓLE GŁOWY

PANIKA, HISTERIA, PRZERAŻENIE, NERWOWOŚĆ, SILNE POBUDZENIE

POMIARY SATURACJI

PRZECZULICA - BÓLE MIĘŚNI Z PIECZENIEM SKÓRY

SPLĄTANIE MYŚLI, “MGŁA UMYSŁOWA”, LĘK, NIEPOKÓJ

SUCHOŚĆ W USTACH

SZUMY USZNE

UKRYTA HIPOKSJA (tzw. “ciche” niedotlenienie)

WRAŻLIWA ŚLUZÓWKA ŻOŁĄDKA

WYMIOTY

WYSOKIE TĘTNO

ZABURZENIA WĘCHU I SMAKU

ZATOKI

POSTĘPOWANIE PO ZAKOŃCZENIU CHOROBY

DETOKS NA BIAŁKO KOLCA

INNE PORADY, ZALECENIA, LINKI DO STRON

DZIENNIK CHORUJĄCEGO

WSTĘP

Na stronie https://www.gov.pl/ Rzecznik Praw Pacjenta informuje:

Odmowa udzielenia pacjentowi pomocy medycznej z powodu braku zaszczepienia przeciw COVID-19 jest niedopuszczalna. Szczepienie to, o ile ze wszech miar zalecane jako skuteczna metoda walki z epidemią wirusa SARS-CoV-2, nie jest obowiązkowe i placówka medyczna nie może od faktu zaszczepienia warunkować udzielania świadczeń zdrowotnych pacjentowi. Jeśli spotkałeś się z odmową udzielenia pomocy medycznej, w takiej sytuacji zadzwoń na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr telefonu 800 190 590.

Złożenie skargi zapewne nie spowoduje, że lekarz od razu Cię przyjmie w gabinecie, jednak po zakończeniu leczenia koniecznie zajmij się tą sprawą. Jeśli będziemy pozwalać na takie zachowanie, będzie to trwało w nieskończoność.

Skargę wyślij (do wyboru):

Jeśli masz możliwość, nagrywaj telefonem rozmowy telefoniczne lub rozmowy osobiste przy okienku rejestracji szpitala lub przychodni - będziesz miał dodatkowy dowód w sprawie.

  1. ZALECENIA OGÓLNE

Tytułem wstępu

Recepta na szybkie wyzdrowienie i uniknięcie powikłań

Klucz do powikłań

Jeśli wyzdrowiejesz dzięki amantadynie i poniższym zaleceniom, pomóż koniecznie swojej rodzinie oraz znajomym i przekaż porady dalej. Nie wstydź się mówić jak i czym się leczyłeś - rozpowszechniaj w swoim otoczeniu informację, że chorowałeś i dzięki jakim lekom i zabiegom wyzdrowiałeś. Pamiętaj - COVID-19 można wyleczyć!

Jednostki miar

Ze względu na różne wielkości łyżeczek i łyżek, leki w postaci płynnej najkorzystniej porcjować strzykawkami z podziałką do odmierzania płynów.

LEKI, SUPLEMENTY, ŚRODKI LECZNICZE

AMANTADYNA

Lek stosujemy w porozumieniu z lekarzem i w stałym kontakcie z lekarzem. Obserwacje dowodzą jednak, że chorzy sami na własną rękę ordynują sobie amantadynę, gdyż kontakt z lekarzami jest bardzo utrudniony, a zdecydowana większość z nich nie uznaje leczenia COVID-19 amantadyną.

Należy pamiętać, że im wcześniej rozpoczniemy kurację choroby COVID-19, tym lepiej - chory dzięki temu nie ma powikłań lub są one bardzo niewielkie. Jeśli z objawów wynika, że może to być COVID-19, to wkraczamy natychmiast, nie czekając na wyniki testów. Test robimy niezależnie od leczenia. Jeśli będziemy czekać, to w przeciągu tego czasu może pojawić się już bardzo dużo powikłań.

Amantadynę możemy podać na każdym etapie choroby, o ile podejrzewamy, że wirus może być jeszcze aktywny. Nawet w 10-tym czy 14-tym dniu choroby, a być może jeszcze później (to określi nauka w przyszłości). Późne włączenie amantadyny nie uratuje zdrowia choremu, ale może mu uratować życie.

Amantadyna występuje pod kilkoma nazwami

Jak kupić amantadynę

Viregyt-K, Rimantin, Amantix - dostępne były na portalach z receptami on-line (np. https://nachorobe.pl/, https://dobra-recepta.pl/, https://fajnarecepta.pl/, https://mojatabletka.pl/, https://receptomat.pl).

Od MARCA 2022 r. - praktycznie niemożliwym jest otrzymanie recepty na Viregyt-K na portalach z e-receptami. Pozostaje sprowadzić/zamówić:

Ulotka Viregyt-K

Przeciwwskazania do podania amantadyny

UWAGA - stanowisko w tej kwestii Pana Doktora Bodnara: Ostatnie publikacje z Portoryko nad badaniami z zastosowaniem amantadyny do leczenia choroby Zika wykazały,  że dawki 200-300 mg nie mają negatywnego wpływu na karmienie piersią ani na ciążę. Z wyników badań wskazano, że przy stosowaniu amantadyny przez cały okres ciąży nie wykazano żadnych toksycznych wpływów na przebieg ciąży czy płodu. Z publikacji amantadyna skuteczna w leczeniu choroby Zika i wymaga dalszych badań. Publikacja z sierpnia 2021 r.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Z jakimi lekami nie łączyć

Pominięcie przyjęcia leku

Nie należy się niepokoić. W razie pominięcia dawki należy przyjąć następną dawkę jak najszybciej po przypomnieniu sobie o tym, chyba że nadchodzi już czas przyjęcia następnej dawki. Następnie należy powrócić do stosowanego schematu dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Przerwanie stosowania leku

Nie należy nagle przerywać stosowania leku, ponieważ objawy chorobowe mogą się nasilić. W razie chęci przerwania stosowania leku należy zapytać o to lekarza, który poinformuje, jak stopniowo zmniejszać dawkę leku.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, także ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania te są często łagodne i mogą ustępować po kilku dniach leczenia. Jeśli działania niepożądane są nasilone i utrzymują się przez parę dni, należy poinformować o tym lekarza farmaceutę.

W razie wystąpienia któregokolwiek z objawów takich jak zawroty głowy, omdlenia, drgawki - należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób):

Częste działania niepożądane (mogą wystąpić do 1 na 10 osób):

Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić do 1 na 100 osób):

Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić do 1 na 100 osób):

Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić do 1 na 10 000 osób):

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

Uwaga - ważne!

W trakcie przyjmowania amantadyny:

Starajmy się pić także w nocy, lecz nie nastawiajmy budzika tylko i wyłącznie po to, by się napić - bo sen jest bardzo ważny podczas choroby! Pijmy nocą, ale tylko wtedy, gdy budzimy się na kolejną dawkę leku, na skorzystanie z wc, czy z powodu problemów ze snem.

Schemat leczenia dla Viregyt-K (oraz Amantix, Midantan, Neomidantan)

Zastrzeżenie!

Schemat leczenia amantadyną (dla dorosłych) to autorski projekt Doktora Włodzimierza Bodnara - On go stworzył, analizował i samodzielnie rozwijał.

Więcej informacji o schemacie leczenia znajdziesz na stronie internetowej Przychodni “Optima” - https://przychodnia-przemysl.pl/mozna-wyleczyc-covid-19-w-48-godzin/.

DAWKOWANIE

  1. dla dorosłych

  1. Wariant 1:

  1. Wariant 2 - osoby starsze ze zmniejszonym metabolizmem (zazwyczaj >70 roku życia) oraz osoby do 40 roku życia:

  1. Wariant 3 - pacjenci powyżej 75 roku życia oraz bezobjawowi, wyłącznie z dodatnim testem:

  1. dla dzieci

Schemat leczenia dla Rimantin (50 mg)

Dodatkowe uwagi Doktora W. Bodnara odnośnie leczenia

  1. Leczenie dawkami podtrzymującymi

Powinno trwać dość długo. Nie ma złotego środka, każdy przypadek może wymagać modyfikacji. Jest to okres w sumie (licząc od dnia rozpoczęcia leczenia, czyli od pierwszej dawki) minimum 7-8 dni, ale czasami nawet 10-14 dni, w zależności od długości choroby i czasu włączenia amantadyny.

  1. Przy braku ewidentnej poprawy

Jeśli u chorego nie ma spektakularnej poprawy po 2-3 dobach i jeszcze nie ma pełnej stabilizacji, można podejrzewać, że może mieć już powikłania, na przykład zapalenie płuc. W takim przypadku:

  1. Efekty niepożądane

Pojawianie się wczesnej arytmii wymaga odstawienia amantadyny (1-2 przypadki na 100 osób).

  1. Efekty niepożądane nie wpływające na leczenie

  1. Stosowanie innych leków

W żadnym wypadku nie odstawiamy leków, które chorujący stosuje w leczeniu chorób przewlekłych. W przypadku stosowania mocnych leków moczopędnych, trzeba rozważyć modyfikację schematu leczenia lub odstąpienie od leczenia amantadyną.

  1. Specyfika choroby - niewydolność krążeniowa

U wielu chorujących, w momencie przełomu choroby, czyli w 3-4 dobie, występuje spadek ciśnienia, przejściowa lekka niewydolność sercowo-krążeniowa. Chorzy nie gorączkują, objawy choroby zaczynają ustępować. Jednocześnie występuje gorsza tolerancja na wysiłek, nawet na samo chodzenie. Nazywamy to “momentem odbicia” - trwa to maksymalnie 1-2 doby.

  1. Inne uwagi

  1. Zalecenia dla chorujących po przebytej chorobie

  1. Nie odstawiaj amantadyny przy następujących objawach 

Uwagi dr W. Bodnara - czerwiec 2022 r.

W przypadku infekcji wirusowej i wystąpienia niepokojących objawów pacjenta, wymagana jest niezwłoczna konsultacja lekarska oparta na badaniu oraz niezbędnej diagnostyce. Gdy podejmuje się próby leczenia chorób wirusowych, powinno stosować się leki o udowodnionych właściwościach przeciwwirusowych, a zasadność stosowania leków objawowych powinna wynikać bezpośrednio z nasilenia przebiegu samej choroby. Na początku choroby z pewnością nie będą to antybiotyki (tak chętnie stosowane, a nic nie wnoszące na pierwszym etapie zachorowania). Zastosowanie leków przeciwwirusowych ma tu zasadnicze znaczenie, ponieważ hamują one replikację wirusa, czyli postęp choroby, oraz jak np. amantadyna łącząc się z także bezpośrednio z toksycznym białkiem wirusa, doprowadzając do jego szybkiej eliminacji z komórki – w ten sposób zmniejszając potencjalny odczyn zapalny i reakcji na nadwrażliwość białka wirusowego.

Efekt takich właściwości (np. amantadyny) są widoczne choćby w radiogramach, gdzie można zauważyć szybkie cofanie się tzw. mlecznej szyby. Zaś samo toksyczne białko wirusa jest wydalane wraz z amantadyną przez układ moczowy (co potwierdzają badania laboratoryjne). Szybka eliminacja toksycznego białka wirusowego zapobiega procesom uszkodzeń wielonarządowych i następstwami jego oddziaływania, prowadzącymi choćby do włóknienia płuc. Dlatego doskonałe efekty oddziaływania amantadyny widzą też neurolodzy. Wielokrotnie zostało wspomniane, że infekcje wirusowe uszkadzają śródbłonki. Stąd mamy nasilenie objawów zapalnych i obrzęku śluzówek – katar, obrzęki, zatkany nos, ból zatok, ból gardła, kaszel, ból brzucha, nasilenie objawów refluksu, biegunek, osłabienia, objawów kardiologicznych wraz z objawami niewydolności krążeniowej, czy też na przykład tachykardii. A także innych uszkodzeń narządowych, w tym objawy neurologiczne.

Dlatego zasadne jest podawanie leków przeciwhistaminowych i ogólno przeciwzapalnych, a także miejscowych w celu hamowania tych odczynów. W przypadku nasilonych, bardzo ciężkich i szybkich dramatycznych przebiegach choroby można pokusić się o stwierdzenie, że jest to reakcja nadwrażliwości na obcogatunkowe białko wirusa. W takich stanach musi zostać zastosowane szereg innych leków, które mogą zmniejszyć te burzliwe reakcje i finalnie je wyhamować (co zwiększa szanse przeżycia ciężko choremu pacjentowi). W leczeniu klinicznym pomocne jest działanie leków przeciwzapalnych w nowym znaczeniu jak. np. Tocilizumab. A także zasadnym wydaje się potencjalne stosowanie dodatkowych leków szybko działających, które stosuje się w leczeniu nadwrażliwości zbliżonej do anafilaksji. Wyhamowanie reakcji prozapalnej jest najważniejsze, bo umożliwia ustabilizowanie stanu pacjenta, przywrócenie prawidłowych funkcji życiowych i przetrwanie tego kryzysu. Gdy stan pacjenta ulega stabilizacji, pozostaje jeszcze leczenie powikłań narządowych, ich regeneracja oraz rehabilitacja (tak jak w przypadku innych ciężkich chorób).

W leczeniu zaawansowanej choroby COVID-19 nie można wyłącznie polegać na monoterapii lekiem przeciwwirusowym – jest to błąd. Wyjątkiem jest wczesna faza infekcji (bez powikłań), gdzie zastosowanie leku przeciwwirusowego może być wystarczające. Nie oznacza to jednak, że w zaawansowanej fazie choroby lek przeciwwirusowy jest nieprzydatny. Zastosowanie go w tej fazie może mieć duże znaczenie, ponieważ daje gwarancję blokady replikacji wirusa, gdy system odpornościowy jest niewydolny poprzez ciężki przebieg choroby. W tym przypadku zastosowanie np. amantadyny jest pomocne także w eliminacji białka wirusowego (ponieważ łączy się z tym białkiem).

Co warto jeszcze raz podkreślić – w zaawansowanym COVID-19, żaden lek przeciwwirusowy w monoterapii nigdy nie będzie lekiem wystarczającym i tzw. ‘wszystkoleczącym’. Najważniejsza jest właściwa ocena stanu zdrowia pacjenta, jego wydolności oraz umiejętności i doświadczenia lekarza. Lek przeciwwirusowy to tylko jeden z elementów bardzo szerokiego leczenia umierającego nam pacjenta. Elementy leczenia, które są ważne:

włącznie z (w ciężkich deficytach odporności) można rozważyć zastosowanie rekombinowanego ludzkiego czynnika wzrostu kolonii granulocytów oraz jak najszybsza rehabilitacja, w tym z ćwiczeniami oddechowymi, które przyspieszają regenerację tkanki płucnej.

Zaś w kolejnym etapie leczenia zmian pozapalnych w układzie oddechowym, stosowanie małych dawek sterydów wziewnych (zawsze z dużą ilością soli fizjologicznej) wraz z ćwiczeniami oddechowymi, znacznie poprawia stan wydolności układu oddechowego.

W następnym etapie, gdy nadal utrzymują się zmiany zapalne w płucach o charakterze włóknienia, proponuję dodatkowo rozważyć zastosowanie leczenia immunosupresyjnego, dając szansę dla wielu pacjentom na powrót do pełni zdrowia. Przy zmianach osłuchowych w płucach o typie włóknienia, czekanie jest najgorszą alternatywą dla chorego – zmiany te często postępują i stają nieodwracalne, doprowadzając do różnego nasilenia inwalidztwa.

Obecnie po mutacjach wirusa, jeśli nie ma odmiany delta, amantadynę można w zupełności zastosować wariantem nr 2 przez 2-3 dni (w dawce 3×100 mg), a następnie dawka podtrzymująca (2x100 mg) jeszcze przez 3-4 dni, maksymalnie do 5-6 dni, jeśli nie ma powikłań, czy bardzo ciężkiego przebiegu. Dodatkowo koniecznie leki przeciwhistaminowe (np. Clemastin 2×1 + Clatra 1×1 lub Hitaxa, Loratadyna, Zyrtec lub inne - jest wiele leków tego typu) - stosujemy je przez kilka lub kilkanaście dni

U ludzi młodych, do 30 lat, amantadyna 2x100 mg przez kilka dni + leki przeciwhistaminowe.

W COVIDZIE TRZEBA ROZPATRZYĆ TRZY ELEMENTY:

  1. infekcję, którą hamujemy lekami przeciwwirusowymi, jeśli działają - nie musi to być przecież wyłącznie amantadyna,
  2. eliminacja toksycznego białka wirusowego - mamy wszystkie dowody na to, że amantadyna się z nim łączy, przyczyniając się do jego szybszego eliminowania z organizmu, co jest niezmiernie ważne, bo nie dochodzi do następowych reakcji immunologicznych, które występują po przechorowaniu, włącznie z np. włóknieniami płuc,
  3. reakcja organizmu na toksynę - to jest obrzęk, ból, uszkodzenie śródbłonków, czy innych (inaczej mówiąc, jak np. ból gardła, zatok, zmian w sercu, ból brzucha, biegunka i wiele innych) - leki przeciwhistaminowe hamują odczyny zapalne. Nie mylić ich z lekami na alergie, bo takich nie ma i nie było nigdy, bo to tylko wymysł wyłącznie firm farmaceutycznych – leki to zwykłe związki chemiczne, które nie mają mózgu i nie myślą, a u podłoża alergii jest stan zapalny, dlatego też na niego działają (będą działać wspomagająco na wszelkie obrzęki, stany zapalne) - są tu potrzebne i bardzo często w zupełności wystarczają do szybkiego wyhamowanie odczynów zapalnych, a z tym związanych wielu różnych dolegliwości chorobowych.

Uwagi dr W. Bodnara - styczeń 2023 r.

Szanowni Państwo,

Powyższy schemat leczenia amantadyną opracowany był do leczenia ciężkiego przebiegu Covid-19. W obecnej sytuacji, czyli epidemii grypy, jeśli decydujemy się na leczenie amantadyną, to najkorzystniej w pierwszym etapie choroby należy zastosować dawkowanie u dorosłych 2x100 mg przez 4-6 dni (i to powinno wystarczyć).

Uwaga: nie leczymy testu, tylko pacjenta. Nie ma znaczenia, gdy po kilku dniach leczenia test nadal wychodzi dodatni. Ważne jak się czuje pacjent - lepiej czy gorzej.

Oprócz hamowania repliki wirusa, amantadyna zawsze może być pomocna w leczeniach schorzeń grypopodobnych, ponieważ dodatkowo łączy się z białkami wirusowymi - potwierdzają to wszystkie doniesienia naukowe z badań laboratoryjnych. Uważam że ewidentnie pomaga w szybszej eliminacji toksycznych białek wirusowych - dlatego ma bardzo duże znaczenie w zmniejszeniu tzw. późnych odczynów immunologicznych (np. uszkodzenie serca, tarczycy, czy innych narządów lub tkanek).

W ostrych infekcjach grypopodobnych amantadyna nie jest mocnym lekiem przeciwzapalnym. Do hamowania ostrych grypowych reakcji prozapalnych w obrębie górnych dróg oddechowych na pierwszym etapie odczynów komórkowych, na toksyczne białko wirusowe służą inne dodatkowe leki, po które należy zgłosić się do lekarza.

Uwaga - ważne!

Amantadynę można podawać przez sondę osobie zaintubowanej lub Amantix dożylnie (dostępny w Niemczech).

ANTYBIOTYKI

Stosować w przypadku zapalenia płuc - najkorzystniej te, w których substancją czynną jest:

Na portalu KTO MA LEK sprawdzić interakcje danego antybiotyku z innymi przyjmowanymi przez nas lekami - https://ktomalek.pl/l/interakcje/pomiedzy-lekami.

Uwaga - ważne!

W zależności od rodzaju antybiotyku, rodzaju infekcji, jej przebiegu i ciężkości oraz stanu ogólnego chorego, należy stosować antybiotyk wg wskazań lekarza, czyli minimum 7 dni, do zazwyczaj 10 dni. Przerywanie antybiotyku po 2-4 dniach, z powodu lepszego samopoczucia, jest ogromnym błędem - prowadzi to do lekooporności na dany antybiotyk i w przyszłości ten rodzaj antybiotyku nie będzie już na nas działał.

BAŃKI LECZNICZE

Kuracja bańkami bywa bardziej skuteczna od leczenia farmakologicznego (np. antybiotykami) - zastosowana odpowiednio wcześniej, jest w stanie zastąpić inne metody leczenia. W schorzeniach wirusowych, które często nie są podatne na antybiotyki, daje nadspodziewanie dobre rezultaty. Również w przypadku przeziębienia, bańki umożliwiają wyjście z infekcji bez stosowania lekarstw.

Zaleca się używać baniek bezogniowych - są bezpieczniejsze od ogniowych, a tak samo skuteczne. Najlepiej zakupić polski produkt marki MEDPLUS w ilości 24 szt. (pakowane po 8 lub 12 sztuk - najtaniej na Allegro).

Przygotowanie do zabiegu

Zalecenia przy stawianiu baniek

Schemat stawiania baniek na płuca

Na poniższym zdjęciu widać prawidłowy postawione bańki na plecach - u chorującej wybroczyny po bańkach obrazują obustronne, dość ostre, zapalenie płuc.

Brak odbarwienia się skóry w miejscu postawienia baniek świadczy o braku zapalenia płuc (na skórze pozostaną jedynie okrągłe ślady po odciśniętej krawędzi bańki). Natomiast odbarwienie się skóry, nawet jasne, świadczy o zapaleniu płuc - im ciemniejsze wybroczyny, tym zapalenie jest poważniejsze.

Bańki a gorączka

Częstym błędem jest stawianie baniek u chorych z bardzo wysoką gorączką (powyżej 38,5°C). Zabieg ten nie ma działania przeciwgorączkowego. Wprost przeciwnie - pobudza układ immunologiczny, co może wywołać gorączkę, a co w wielu przypadkach jest reakcją bardzo korzystną - ale na pewno nie w chwili, gdy chorujący już wysoko gorączkuje.

Bańki a choroby układu krwionośnego

Chorujący z chorobami układu krążenia (nadciśnienie, wady serca, zaburzenia rytmu serca itp.) powinien przed postawieniem baniek mieć zmierzone ciśnienie (powinno ono być unormowane, najlepiej poniżej 140/90) i wykonane EKG. Chorzy ci bardzo często biorą leki przeciwzakrzepowe i należy u nich zachować dużą ostrożność - wskazane jest mniejsze podciśnienie zassania i krótszy czas zabiegu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przeciwwskazania do stawiania baniek

UWAGA - ważne!

Więcej informacji o bańkach na stronie producenta MEDPLUS:

ELEKTROLITY

Regulują wiele funkcji w organizmie (np. trawienie), usuwają bakterie, toksyny, a nawet pasożyty. Pomagają skutecznie nawodnić organizm.

Elektrolity pijemy każdego dnia przez cały rok, na czczo ok. 30 minut przed posiłkiem. W przypadku przyjmowania leków na czczo - leki podawać ok. 30 minut po elektrolitach.

Wykonanie roztworu i dawkowanie:

INHALACJE

Inhalacje to wprowadzanie do dróg oddechowych pary z roztworu gorącej wody i dodatkowego składnika, np. soli, olejku eterycznego. Do inhalacji nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt - wystarczy miska czy garnek.

Inhalacje są doskonałe na katar, kaszel, ból gardła - stosować w przypadku braku nebulizatora. Wykonywać je nad gorącą parą:

Założyć duży ręcznik na głowę i wdychać.

INTERAKCJE LEKÓW MIĘDZY SOBĄ

Przed przyjęciem jakichkolwiek leków (amantadyna, antybiotyk, inne leki) należy bezwzględnie sprawdzić zachodzące interakcje między nimi. W tym celu należy zawsze czytać ulotki leków i dodatkowo sprawdzić interakcje z innymi lekami na stronie internetowej https://ktomalek.pl/l/interakcje/pomiedzy-lekami - w wyszukiwarkę na stronie wpisać dokladne nazwy wszystkich przyjmowanych leków. Przykład poniżej:

Uwaga - ważne!

NEBULIZACJE

Nebulizacje to wprowadzenie do dróg oddechowych leku w postaci aerozolu. Do wykonania zabiegu niezbędny jest nebulizator - na Allegro do kupienia już od ok. 60-70 zł.

Nebulizacje są doskonałe na katar, kaszel, ból gardła, a także na podniesienie/poprawienie saturacji.

Wykonanie roztworu i czas trwania nebulizacji:

Jeśli nebulizacje podrażniają gardło - należy je przerwać i zastosować mniejsze dawki wody utlenionej/jodyny/płynu lugola.

W przypadku używania jodyny - zakupić kroplomierz w celu ułatwienia dawkowania.

Uwaga - ważne!

*) woda utleniona - do nebulizacji nie za bardzo nadaje się zwykła woda utleniona apteczna. Należy nabyć wersję “czystą”, czyli bez stabilizatorów, konserwantów i innych dodatków (tzw. woda CZDA - nadtlenek wodoru 3% niestabilizowany). Do kupienia np. na Allegro.

W przypadku braku wersji "czystej" można użyć wody utlenionej aptecznej, jednak starać się nabyć i używać tej "czystej". W razie braku możliwości kupna wody utlenionej "czystej", użyć jodyny lub płynu lugola.

OKŁADY Z ROZTWORU SOLI

Wskazane na różne rodzaje bólu, np. bóle głowy. W przypadku zachorowania na covid stosujemy je na płuca - jeśli chorujący ma przeciwwskazania do postawienia baniek.

Zalecenia:

PROFILAKTYKA PRZECIWZAKRZEPOWA

Podczas infekcji Covid istnieje bardzo duże ryzyko powstania zakrzepicy. Aby do takiej sytuacji nie dopuścić należy obowiązkowo stosować JEDEN produkt z poniższych (absolutnie nie wszystkie na raz!) - o ile chorujący nie ma przeciwwskazań do stosowania leków na bazie kwasu acetylosalicylowego (wymagana konsultacja z lekarzem):

Podstawowym i najprostszym działaniem przeciwzakrzepowym jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów, szczególnie w trakcie infekcji.

W przypadku osób uczulonych na salicylany:

Uwaga - ważne!

Leków przeciwzakrzepowych nie można stosować:

WĘGIEL AKTYWNY/AKTYWOWANY

Węgiel aktywny stosujemy na początku jakiejś infekcji, której nie jesteśmy pewni. Może być on pomocny w sytuacji, gdy chorujący ma  przeciwwskazania do stosowania amantadyny. Trzeba jednak pamiętać, że zakres działania węgla aktywnego ogranicza się tylko do przewodu pokarmowego.

Nabyć węgiel aktywny/aktywowany:

Węgiel w tabletkach pokruszyć. Rozdrobniony węgiel z tabletek lub gotowy sypki zmieszać z wodą lub jogurtem naturalnym, żeby zrobiła się papka - absolutnie nie połykać suchego proszku!

Dawkowanie

Co 5 godzin (w dzień i w nocy) aż do czarnego stolca, potem jeszcze 2 razy (najkorzystniej jednak minimum 2-2,5 doby):

Waga chorego

Orientacyjna ilość węgla w tabletkach po 300 mg przypadająca na 1 dawkę

Orientacyjna ilość węgla w tabletkach po 150 mg przypadająca na 1 dawkę

Orientacyjna ilość węgla sypkiego (niezbędna jest waga) przypadająca na 1 dawkę

[kg]

[szt.]

[szt.]

[g]

5-10

1,5

3

ok. 0,5 g (ok. 0,5 łyżeczki) *

10-15

2

4

15-20

2,5

5

niecały 1 g (niecała 1 łyżeczka) *

20-25

3

6

25-30

3,5

7

1 g (1 łyżeczka)

30-35

4

8

35-40

5

10

40-50

6

12

2 g (2 łyżeczki)

50-60

7

14

60-70

8

16

70-80

10

20

3 g (3 łyżeczki=1 łyżka stołowa)

80-90

11

22

90-100

12

24

4 g (4 łyżeczki)

100-110

14

28

>110

16

32

5 g (5 łyżeczek)

* przy ewentualnych trudnościach w odmierzeniu dawki, zastosować węgiel w tabletkach

 

Nic się nie stanie, jeżeli weźmiemy jedną tabletkę węgla więcej. Węgla sypkiego również nie odmierzamy z jubilerską precyzją. Węgiel jest całkowicie bezpieczny.

Zalecenia w trakcie kuracji

Węgiel aktywny, z powodu właściwości adsorpcyjnych, nie może być stosowany z lekami, ponieważ może hamować ich działanie - dlatego tak ważny jest odstęp czasowy w podawaniu węgla i leków. Węgiel wiąże i usuwa z organizmu toksyny, bakterie, produkty gnilne, gazy jelitowe i w ten sposób uniemożliwia ich wchłonięcie z przewodu pokarmowego. Usuwa też ‘dobre’ bakterie, więc po kuracji należy uzupełnić je probiotykami.

Uwaga - ważne!

WITAMINY

Zalecane poniżej witaminy i suplementy należy stosować przez cały rok, a nie tylko podczas choroby. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż w trakcie choroby, nadmierna ilość suplementów może obciążać organizm. Dlatego tak ważna jest suplementacja stała, w ciągu całego roku.

Witaminy są dostępne bez recepty - największy asortyment posiadają zielarnie, sklepy ze zdrową żywnością oraz sklepy z odżywkami i suplementami dla sportowców.  

Wybieramy witaminy i suplementy dobrej jakości, z czystym składem - warci polecenia producenci to m.in.: Aliness, Dr Jacob’s, ForMeds, Hepatica, MyVita, Nordic Naturals, Now Foods, Puritans Pride, Solgar, Swanson.

Podczas infekcji wirusowej stosować przede wszystkim:

Można też suplementować koenzym Q10 oraz glutation (najlepiej przyswajalny glutation to GSH liposomalny w syropie).

Suplementacja stała, czyli przez cały rok (terapia wzmacniająca odporność):

Witamina C - do nabycia w dwóch wariantach:

Dodatkowo wprowadzić do jadłospisu:

OBJAWY I ICH LECZENIE

BEZSENNOŚĆ, PROBLEMY ZE SNEM

Należy pamiętać, iż bezsenność nie sprzyja wychodzeniu z choroby, a jeszcze dodatkowo osłabia chorującego.

Stosować:

BÓL GARDŁA, KASZEL

W przypadku bólu gardła lub kaszlu stosować:

ĆWICZENIA ODDECHOWE PO ZAPALENIU PŁUC

DRGAWKI, MROWIENIE KOŃCZYN

To zazwyczaj efekt niedostatecznej ilości płynów dostarczonych organizmowi oraz niedoboru elektrolitów - uzupełnić braki płynów oraz niedobór magnezu i potasu.

GORĄCZKA, BÓLE MIĘŚNI, BÓLE GŁOWY

Podstawowa zasada - bezmyślnie nie zbijamy:

Gorączki generalnie nie zbijamy, gdyż służy ona do walki z infekcją - ale tylko w przypadku, gdy chorujący dobrze znosi wysoką temperaturę. Natomiast jeżeli podwyższona temperatura jest dla chorującego niekomfortowa, to gorączkę należy obniżyć. Choroba powinna jak najmniej obciążać chorującego, by wspomóc regenerację organizmu - chora osoba ma wypoczywać i czuć się w miarę komfortowo, jak na warunki chorowania. Jeżeli więc chory bardzo źle znosi gorączkę (nawet 38°C), to można podać:

Na bóle mięśni i gorączkę podczas Covid najkorzystniej stosować:

Stosowanie leków zawierających:

Uwaga - ważne!

Nie można stosować:

Podczas infekcji covid unikamy leków zawierających:

Leków na bazie ibuprofenu i paracetamolu należy unikać, ale nie znaczy to, że kategorycznie nie można ich stosować. Można je użyć w sytuacji, gdy:

Leki, których należy unikać, a w szczególności paracetamol, osłabiają działanie układu odpornościowego człowieka. Poza tym paracetamol długo stosowany niszczy komórki wątroby. W ostateczności, jeśli chorujący posiada tylko leki na bazie paracetamolu lub ibuprofenu, to doraźnie może ich użyć.

Do pomiarów temperatury poleca się termometr GERATHERM CLASSIC - to klasyczny termometr analogowy, ale zamiast toksycznej rtęci posiada bezpieczną substancję o nazwie galinstan (na Allegro w cenie od ok. 20-30 zł).

Na ból głowy - Nimesil 2x dziennie (na receptę).

PANIKA, HISTERIA, PRZERAŻENIE, NERWOWOŚĆ, SILNE POBUDZENIE

W przypadku wystąpienia trudnego do opanowania lęku, panicznego strachu czy wyjątkowo dużego niepokoju zastosować ćwiczenia oddechowe fizjoterapeuty Marka Purczyńskiego tzw. “kwadratowy oddech” - https://www.youtube.com/watch?v=J5mgkWk4brE.

POMIARY SATURACJI

Zasady prawidłowych pomiarów:

Do pomiarów saturacji poleca się pulsoksymetr MICROLIFE, np. model OXY 300 (na Allegro w cenie od ok. 115 zł).

PRZECZULICA - BÓLE MIĘŚNI Z PIECZENIEM SKÓRY

Zaleca się wykonać:

Czas kąpieli lub leżenia w łóżku ustalić indywidualnie - ulga następuje dość szybko.

SPLĄTANIE MYŚLI, “MGŁA UMYSŁOWA”, LĘK, NIEPOKÓJ

Zastosować leki uspokajające (TYLKO jeden lek - nie wszystkie na raz!):

SUCHOŚĆ W USTACH

Pić elektrolity na czczo (patrz rozdział ELEKTROLITY) oraz w ciągu dnia często nawadniać organizm.

SZUMY USZNE

Szumy w uszach to efekt wirusa (zgłasza je ponad 40% chorych). Spróbować kuracji płynem doustnym Venoforton.

UKRYTA HIPOKSJA (tzw. “ciche” niedotlenienie)

Hipoksja to niedobór tlenu rozprowadzanego po organizmie w stosunku do zapotrzebowania na niego, wiodący do niedotlenienia.

Obserwuje się coraz więcej przypadków chorych “bezproblemowych”, u których jedynym objawem jest narastające zmęczenie, niemoc i senność, często bez gorączki, kaszlu, czy duszności. Dotyczy to szczególnie osób starszych. U części chorych na Covid niedotlenienie może długo nie dawać żadnych niepokojących symptomów i jedynym wyznacznikiem jest obniżająca się saturacja. Przedłużający się stan niedotlenienia grozi niewydolnością wielonarządową. Dlatego mając powyższe objawy należy dokonywać pomiarów saturacji - patrz rozdział POMIARY SATURACJI.

WRAŻLIWA ŚLUZÓWKA ŻOŁĄDKA

W celu zobojętnienia soków żołądkowych stosować Controloc Control 2x dziennie.

WYMIOTY

Sposoby na wymioty:

WYSOKIE TĘTNO

Spowodowane jest spadkiem poziomu potasu i magnezu - uzupełnić niedobory (np. stosując Potazek MAG - 1 kaps. 2x dziennie przez 10 dni).

ZABURZENIA WĘCHU I SMAKU

Zaburzenia węchu to nie tylko utrata węchu, ale też zaburzenia jakościowe (np. odczuwanie specyficznych zapachów). Mogą się utrzymywać bardzo długo.

Próby leczenia:

ZATOKI

Zastosować Zatoxin lub Sinupret Forte, krople Sulfarinol.

POSTĘPOWANIE PO ZAKOŃCZENIU CHOROBY

Od razu po zakończeniu choroby przeprowadzić diagnostykę:

Ponadto:

DETOKS NA BIAŁKO KOLCA

https://covid-19-nieznane-fakty.pl/blog/swiatowa-rada-zdrowia-ujawnia-jak-prowadzic-detoks-z-bialka-kolczastego/

https://ludzieroku.org/blog/leki/swiatowa-rada-zdrowia-ujawnia-detoks-na-bialko-kolca

https://psnlin.pl/artykuly,odtruwanie-detox-z-bialka-s-kolca-spike,21,236.html

Przepis na herbatę z igieł sosny:

INNE PORADY, ZALECENIA, LINKI DO STRON

  1. Protokół I-MASK stworzony został przez amerykańską organizację lekarzy, która opowiada się za różnymi metodami leczenie Covid-19. Protokół jest polecany przez Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców.

https://covid19criticalcare.com/wp-content/uploads/2021/04/FLCCC_Alliance-I-MASKplus-Protocol-POLSKI-Polish.pdf

  1. Paracetamol i niedobór glutationu a objawy i zgony na COVID-19

https://psnlin.pl/artykuly,paracetamol-i-niedobor-glutationu-a-objawy-i-zgony-na-covid-19,21,100.html

  1. NAPROKSEN w ciągu godziny obniża o 82% ilość wirusów w płucach - Badanie naukowe

https://psnlin.pl/artykuly,naproksen-w-ciagu-godziny-obniza-o-82-ilosc-wirusow-w-plucach-badanie-naukowe,21,140.html

DZIENNIK CHORUJĄCEGO