Po znanje in izkušnje v tujino

Page 1

usposabljanja
POZNANJEIN IZKUŠNJEVTUJINO Financiranje študija, študijske izmenjave in praktičnega
v tujini

POZNANJEINIZKUŠNJE VTUJINO:

Financiranje študija, študijske izmenjave in praktičnega usposabljanja v tujini

Avtor: AnžeŠumah Recenzija: GajaČerne Lektoriranje: MiaHočevar Oblikovanje: KajaŠkorjanc

Izdala: Zvezeštudentskihklubov Slovenije Parmovaulica53 1000Ljubljana 2022 ISSN: Projektjesofinanciransstrani UradaRepublikeSlovenijeza mladino.

VOLUME II

DRAGIŠTUDENTJE INDIJAKI!

Študij, študijska izmenjava ali praktično usposabljanje v tujini prinašajo ogromno priložnosti za osebnostni in profesionalni razvoj posameznika. Hkrati pa je je odhod v tujino vezan tudi na stroške, ki jih ta s seboj prinaša. Če ste odprli to publikacijo, predvidevamo, da se zanimate za študij, študijsko izmenjavo ali praktično usposabljanje v tujini, da ste opravili že nekaj lastnega raziskovanja o tujih univerzah in njihovih programih ter da ste naleteli na vprašanje, kako pokriti življenjske in študijske stroške v tujini. Upamo, da boste odgovor na to vprašanje našli v tej publikaciji.

Z mestom študija oziroma praktičnega usposabljanja so povezani tudi stroški šolnine in življenjski stroški. Marsikatera štipendija sama po sebi žal ne bo zadoščala za normalno življenje, zato je smiselno iskati več virov financiranja in se prijaviti za pridobitev več štipendij, pri tem pa je treba biti pozoren in upoštevati to, da prejemanje nekaterih štipendij med seboj ni kompatibilno.

V publikaciji smo želeli zbrati celostni pregled možnosti za financiranje študija in praktičnega usposabljanja v tujini. Našli boste informacije o štipendijah, za katere ste verjetno že slišali, ter informacije o drugih virih financiranja, ki mogoče niso tako zelo znani. Sprva so predstavljene dokaj splošne možnosti financiranja, namenjene različnim študijskim programom. Na koncu pa boste našli zbrane še informacije o nekaj drugih štipendijah, ki so vezane na specifične študijske programe oziroma smeri ali pa na kraj stalnega prebivališča štipendistov.

Virov financiranja ne navajamo le v obliki suhoparnega seznama; želeli smo dopisati glavne prednosti in slabosti prejemanja določenih štipendij, ki izhajajo tudi iz osebnih izkušenj in so zato mestoma subjektivnega značaja Na ta način smo želeli publikaciji dodati vrednost priročnika. Želimo namreč opozoriti na vidike financiranja, ki pogosto ostanejo prezrti, a imajo pomembno težo. Prav tako smo dodali nekaj praktičnih nasvetov za posamezne vire financiranja, ki so se nam zdeli koristni.

Verjamemo, da nismo izčrpali seznama vseh možnih virov financiranja in da se vedno lahko najdejo še druge štipendije, ki smo jih v tokratni izdaji priročnika izpustili. Zato bomo zelo hvaležni vseh pripomb in predlogov, ki nam bodo pomagali posodabljati tale priročnik. Vedno smo vam dosegljivi na elektronskem naslovu mednarodni@skis-zveza.si.

Urednik Anže Šumah, član Mednarodnega odbora Zveze študentskih klubov Slovenije

5

6

2. PROGRAMI FINANCIRANJA ŠTUDIJSKIH IZMENJAV ALI PRAKTIČNIH USPOSABLJANJ V TUJINI

1. SPLOŠNE MOŽNOSTI FINANCIRANJA ŠTUDIJA V TUJINI 11 15

18

3 MOŽNOSTI FINANCIRANJA, VEZANE NA DRŽAVO ALI MESTO ŠTUDIJA 4. ŠTIPENDIJE ZA ŠTUDIJ IN PRAKTIČNO USPOSABLJANJE V TUJINI, VEZANE NA SMER ŠTUDIJSKEGA PROGRAMA

19 19 20 21

5. ŠTIPENDIJE ZA ŠTUDIJ IN PRAKTIČNO USPOSABLJANJE V TUJINI, VEZANE NA KRAJ STALNEGA PREBIVALIŠČA 6. ŠTUPENDIJE ZA DOKTORSKI ŠTUDIJ IN ZNANSTVENORAZISKOVALNO MOBILNOST V OKVIRU DOKTORSKEGA ŠTUDIJA

23 23

KAZALO
8 7 7 8
ŠTIPENDIJE AD FUTURA ZOISOVA ŠTIPENDIJA ŠTIPENDIJE ROTARY KLUBOV OBČINSKE ŠTIPENDIJE ŠTIPENDIJE ŠTUDENTSKIH KLUBOV ŠTIPENDIJE IZOBRAŽEVALNIH USTANOV V TUJINI KADROVSKE ŠTIPENDIJE PLAČILO NA MESTU PRAKTIČNEGA USPOSABLJANJA ŠTUDENTSKO DELO OB ŠTUDIJU TUMOVA ŠTIPENDIJA 10 14 PROGRAM ERASMUS+ PROGRAM CEEPUS ASEF
9 10 10
ŠTUDIJ IN PRAKTIČNO USPOSABLJANJE V FRANCIJI ŠTUDIJ IN PRAKTIČNO USPOSABLJANJE V NEMČIJI ŠTUDIJ NA DUNAJU V AVSTRIJI ŠTUDIJ V ŠVICI ŠTUDIJSKA IZMENJAVA IN PRAKTIČNO USPOSABLJANJE V IZRAELU ŠTUDIJ IN ŠTUDIJSKA IZMENJAVA V ESTONIJI
17 20

1.SPLOŠNE MOŽNOSTI

FINANCIRANJA ŠTUDIJA V TUJINI

ŠTIPENDIJE AD FUTURA

Prvi naslov za financiranje študija v tujini so štipendije Ad futura, ki jih podeljuje Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije. Za študij v tujini kritje obsega do 1250 evrov za življenjske stroške in do 15000 evrov letno za šolnino –višina je odvisna od mesta študija. Razpis za naslednje šolsko leto se objavi po navadi decembra, rok prijav pa traja običajno do aprila. Prijavijo se lahko tudi tisti, ki še ne izpolnjujejo pogojev prijave; dopolnila se lahko vročijo naknadno. Smeri programov študija, na katere se bodoči študentje vpisujejo, so omejene in so povezane tudi s stopnjo študija.

Pomemben pogoj štipendij Ad futura je obvezna zaposlitev v Sloveniji po končanju študija za enako obdobje, kot je študent prejemal štipendiranje. Za nekatere študente je to lahko zelo omejujoč dejavnik, saj se po končanju študija morebiti ne želijo takoj vrniti na delo v Slovenijo.

V okviru štipendij Ad futura se lahko financirajo tudi študijski oziroma znanstveni obiski ter tekmovanja v tujini Več informacij lahko najdete na spletni strani: https://www.sripsrs.si/sl/stipendije/stipendijead-futura.

5 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO

ZOISOVA ŠTIPENDIJA

Zoisova štipendija je namenjena študentom v Sloveniji in slovenskim študentom v tujini kot spodbuda za doseganje odličnosti. Dodeli se vlagateljem, ki izkazujejo izjemne dosežke oziroma zahtevan študijski uspeh, podeljuje pa jo prav tako Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije.

Za študij v tujini je štipendija dvakrat višja (280 evrov namesto 140 evrov), na voljo pa sta še dodatek za bivanje (80 evrov) in dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami (50 evrov). Mesto študija ne vpliva na višino štipendije, zato Zoisova štipendija pogosto ni zadosten vir financiranja študija

v tujini, ga pa vsekakor olajša S prejemanjem Zoisove štipendije se študenti ne zavezujejo k nobenim drugim obvezam kot le k uspešno dokončanemu študiju Prednost Zoisove štipendije je, da se ne izključuje z ostalimi štipendijami.

Več informacij je na voljo na spletni strani: https://www.sripsrs.si/sl/stipendije/zois.

6 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO

ŠTIPENDIJE ROTARY KLUBOV

Rotary International je organizacija poslovnežev in strokovnjakov z različnih področij, povezanih na mednarodni ravni. V posameznih državah oziroma mestih delujejo lokalni Rotary klubi, ki organizirajo različne dobrodelne, izobraževalne in kulturne dogodke in projekte, s čimer bogatijo življenje na lokalni ravni in tudi svetovni skupnosti. Številni klubi podeljujejo štipendije za perspektivne študente. V Sloveniji deluje več Rotary klubov, med katerimi štipendije podeljujeta Rotary klub Ljubljana in Rotary klub Celje vsako leto, nekaj drugih klubov pa štipendije podeljuje občasno. Štipendisti Rotary klubov so običajno nadarjeni študenti, ki izkazujejo nadpovprečne uspehe

OBČINSKE ŠTIPENDIJE

Štipendije za študij ali praktično usposabljanje v tujini so odvisne predvsem od kraja stalnega prebivališča vlagatelja. Tega žal ne ponujajo vse občine, pa tudi višina štipendije je odvisna od posamezne občine Ker je v Sloveniji število občin zelo veliko, žal ne moremo navesti podatkov za vsako občino posebej, je pa to vsekakor ena izmed možnosti financiranja študija v tujini, za katero marsikdo ne ve.

Pri nekaterih občinah so razpisi za štipendije objavljeni neposredno (na primer Mestna

občina Ljubljana in Mestna občina Maribor), pri nekaterih občinah pa so razpisi za štipendije objavljeni dokaj skrito znotraj drugih razpisov, kot je na primer Javni poziv za sofinanciranje nepredvidenih namenov, za katere v proračunu ni posebej zagotovljenih sredstev Občine Ravne na Koroškem Nekatere občine štipendije razpisujejo v okviru enotnih regijskih štipendijskih shem. Priporočamo, da študenti pošljejo vprašanje o možnostih občinskih štipendij po elektronski pošti kar na upravo občine, v kateri prebivajo.

Zagotavljanje štipendij za študij v tujini predstavlja pomembno dodano vrednost delovanja občin in v veliki meri odraža voljo županov in občinskih svetov za spodbujanje mladih talentov Je pa tudi priložnost o razmisleku, koliko posamezne občine naredijo za mlade, koliko je možnosti za izboljšave na tem področju in predvsem kako dobro zastopajo občinski veljaki lokalno prebivalstvo.

7 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO

ŠTIPENDIJE ŠTUDENTSKIH KLUBOV

Študentski klubi oziroma študentske organizacije lokalnih skupnosti prejemajo denar tudi za organizacijo dobrodelnih projektov, med katere spada dodeljevanje štipendij dijakom in študentom za različne namene (med drugim tudi študij v tujini). Ker v Sloveniji deluje 51 študentskih organizacij lokalnih skupnosti, na tem mestu ne moremo navajati, kateri klubi ponujajo to možnost in v kakšni obliki. Najlažje je, če študenti kontaktirajo neposredno študentske klubi, pod katere spadajo (to je odvisno od lokacije naslova stalnega prebivališča).

Nekateri klubi takšne razpise objavljajo redno, spet drugi le občasno, nekateri pa sploh ne. Dijaki ali študenti imajo pravico do aktivne participacije v takšnih oblikah študentskega organiziranja in posledično do podajanja predlogov za projekte, zato jim ne sme biti nerodno kontaktirati svojih študentski klubov in povprašati o štipendijskih priložnostih Kakovostno delovanje klubov se odraža v zagotavljanju tudi takšnih priložnosti, saj je to študentski denar, ki ga klubi dobijo od dijakov in študentov, ki delajo prek napotnice.

ŠTIPENDIJE IZOBRAŽEVALNIH USTANOV V TUJINI

Kar nekaj izobraževalnih ustanov v tujini ponuja možnost financiranja študija Za več informacij se obrnite na spletno stran izobraževalne ustanove, na katero se nameravate vpisati. Navadno se te vrste štipendij dodeljujejo študentom, ki izkazujejo izjemen študijski uspeh in druge dosežke.

8 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO

KADROVSKE ŠTIPENDIJE

Nekatera podjetja razpisujejo kadrovske štipendije za določene smeri študijskih programov. Pogosto podjetja podpirajo tudi študij v tujini. Študenti lahko najdejo možnosti kadrovskih štipendij na več načinov:

Na spletni strani Izmenjevalnice Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije, kjer delodajalci objavljajo potrebe po kadrovskih štipendistih: h // i

Na spletnih straneh regionalnih razvojnih agencij:

Na spletnih straneh podjetij, ki nudijo kadrovske štipendije.

Glavna omejitev kadrovskih štipendij je, da se štipendisti zavežejo k delu v podjetju.

9 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO
M št d t ki bi ž l li lj ti ktič PLAČILO NA MESTU PRAKTIČNEGA USPOSABLJANJA
štipendija, ki jo razpisuje Knafljeva ustanova na Dunaju, je namenjena spodbujanju doktorskega, izjemoma magistrskega študija diplomantov slovenskih in zamejskih univerz na visokošolskih ustanovah v Avstriji ali drugod v Evropi. Več o Tumovi štipendiji lahko najdete na: https://www.uni-lj.si/stipendije/tumova stipendija/.
10 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO
Tumova
TUMOVA ŠTIPENDIJA

2.PROGRAMI FINANCIRANJA

ŠTUDIJSKIH IZMENJAV ALI PRAKTIČNIH USPOSABLJANJ V TUJINI

PROGRAM ERASMUS+

Možnosti opravljanja študijske izmenjave v okviru programa Erasmus+ so dokaj dobro znane in so odvisne od posamezne fakultete, zato je težko dajati specifične nasvete Na tem mestu je vredno izpostaviti, da se nekatere fakultete omejujejo le na tuje univerze, s katerimi imajo partnerski sporazum, druge fakultete pa dovoljujejo študijske izmenjave na drugih univerzah (tj univerzah, s katerimi še nimajo sklenjenih partnerskih sporazumov, in tako imajo

študentje možnost, da sami raziščejo in podajo predlog o univerzi, na kateri bi si želeli opravljati študijsko izmenjavo. Če ta univerza ustreza vsem kriterijem, ki jih zahteva domača univerza, lahko z njo posledično sklene bilaterarno pogodbo). Zato je smiselno, da študenti, ki bi želeli opravljati študijsko izmenjavo na kakšnih drugih univerzah, po možnostih vprašajo v njihovih fakultetnih mednarodnih pisarnah.

11 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO

Program Erasmus+ pa omogoča tudi opravljanje praktičnega usposabljanja, ki je nekoliko manj popularno. Glavni razlog

za to morebiti leži v tem, da so možnosti praktičnega usposabljanja v okviru programa Erasmus+ zelo odprte in se študenti zato pogosto ne zavedajo vseh priložnosti, ki jih imajo. Pomembno je poudariti, da je praktično usposabljanje v okviru programa Erasmus+ lahko del študijskih obveznosti, kar pomeni, da lahko študenti

prejmejo kreditne točke ali pa ne. Izkušnje študentov kažejo, da je na nekaterih fakultetah mogoče opravljati praktično usposabljanje v času dodiplomskega študija in si nato pridobljene kreditne točke priznati na magistrskem študiju namesto izbirnega predmeta. Prav tako marsikdo ne ve, da je mogoče opravljati praktično usposabljanje v okviru programa Erasmus+ še eno leto po končanju študija

Praktično usposabljanje mora trajati najmanj 2 meseca, kar je enkratna priložnost, da študent poletje v času študijskih počitnic preživi v tuji državi in si hkrati še nabere praktične izkušnje. Je pa tudi smiselno, da se praktično usposabljanje izvede v času absolventa, ko imajo študenti običajno na voljo več časa, saj je pogosto zahteva mest, kjer se praktično usposabljanje izvaja, da le-to traja vsaj par mesecev

Izpostavili bi še radi glavne zmote, ki jim sledijo številni študentje pri odločanju in prijavljanju na praktično usposabljanje:

Številni menijo, da morajo fakultete imeti sklenjene sporazume z institucijo/podjetjem, kjer študent opravlja praktično usposabljanje. To je napačno prepričanje, ki številne omeji pri iskanju mesta za usposabljanje. Le-to je lahko katera koli univerza, raziskovalni inštitut, podjetje, nevladna organizacija, državna ustanova, veleposlaništvo ipd , ki pa mora delovati na področju smeri študija.

12 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO

Napačna strategija, ki jo številni uberejo, je, da se omejijo na razpise in ponudbe le na svojih fakultetah ali iščejo le po spletnih straneh ali Facebook skupinah, kjer se ponujajo mesta za praktično usposabljanje. To lahko vsekakor predstavlja pomemben vir za iskanje mest, vendar pa ne nujno odraža interesov študentov, saj so te ponudbe navadno zelo omejene.

.

Pri iskanju mesta praktičnega usposabljanja se je pomembno najprej vprašati, kaj želimo delati in v kateri državi oziroma v katerem mestu. Na podlagi tega lahko poiščemo mesta, kjer bi radi opravljali praktično usposabljanje, in izbranim ustanovam oziroma podjetjem pišemo neposredno. Vedno je vredno poslati elektronsko sporočilo, v katerem vprašamo, ali imajo morebiti prostor za mesto praktikanta.

Povsem običajno je, da moramo poslati veliko takšnih sporočil, preden sploh prejmemo odgovor, kaj šele pozitiven odgovor, a je to najboljši način, da glede na lastne interese poiščemo delo, ki nas res zanima, oziroma kraj opravljanja usposabljanja, kjer smo si želeli živeti.

Študenti so pogosto prepričani, da so prepozni za prijavo na praktično usposabljanje v okviru programa Erasmus+ na njihovi fakulteti Za razliko od študijskih izmenjav, kjer so datumi prijave po navadi bistveno prej kot dejanska izmenjava, je včasih za praktično usposabljanje dovolj, če se prijavimo eden ali dva meseca pred začetkom izvajanja. Fakultete pogosto podaljšujejo razpise, ker se ne prijavi dovolj študentov in zato ostanejo finančna sredstva, ki jih morajo porabiti pred objavo novega razpisa. Zato ni nikoli prepozno poslati elektronskega sporočila mednarodni pisarni in vprašati, do kdaj traja prijavni rok.

Zavedati se moramo, da so v mednarodnih pisarnah za te namene ljudje zaposleni in za to delo prejemajo plačo, zato študentom ne sme biti odveč poslati tudi po več sporočil, četudi se jim mogoče vprašanja zdijo banalna. Na tej točki izpostavimo še, da se na fakulteti lahko študentje prijavijo za opravljanje praktičnega usposabljanja, preden imajo zagotovljeno samo mesto usposabljanja.

Višina financiranja študijske izmenjave ali praktičnega usposabljanja v tujini je odvisna od države, v katero se študent odpravlja. Možno je prejeti dodatek za študente iz socialno šibkih okolij, hkrati pa se tudi dodeljuje dodatek Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije.

Prejemanje financiranja v okviru programa Erasmus+ ne izključuje prejemanje državne ali Zoisove štipendije. Financiranje za opravljanje študijskega usposabljanja je po navadi višje kot za študijsko izmenjavo.

Program Erasmus+ prinaša torej ogromno možnosti, ki se jih v veliki meri niti ne zavedamo. Je enkratna priložnost za spoznavanje novih držav in kultur, navezovanja stikov, ki segajo preko meja, in pridobivanje pomembnih življenjskih izkušenj.

13 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO

PROGRAM CEEPUS

Program Izobraževanje in usposabljanje v terciarnem izobraževanju v srednji in vzhodni Evropi (CEEPUS) podobno kot program Erasmus+ omogoča mobilnosti študentov, vendar pa v tem programu sodeluje manj držav kot v programu Erasmus+. Študenti lahko kandidirajo za štipendijo znotraj mreže, v katero je vključena njihova fakulteta. Financiranje študijske izmenjave je v okviru programa CEEPUS lahko bistveno višje kot v okviru programa Erasmus+, vendar pa so izmenjave omejene na mreže, v katerih fakultete sodelujejo

Več o programu CEEPUS si lahko preberete na spletni strani https://www.cmepius.si/mednarodnosodelovanje/moznosti-sodelovanja/ceepus/, priporočamo pa, da se glede različnih možnosti obrnete na mednarodno pisarno vaše fakultete.

14 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je neprofitna organizacija s sedežem v San Franciscu, Kaliforniji, ki vse od leta 2014 omogoča nadarjenim slovenskim študentom, da v celoti uresničijo svoj raziskovalni potencial.

Štipendijski program Raziskovanje v tujini je 3-letni program, tekom katerega štipendisti pridobivajo znanje in razvijajo veščine, ki jih oblikujejo v posameznike, ki prispevajo h gradnji boljše prihodnosti, globalnemu kroženju znanja in večji prepoznavnosti slovenske znanosti po celem svetu.

V prvem letu štipendijskega programa štipendisti opravijo 10-tedenski raziskovalni obisk na svetovno znanih univerzah (Harvard, Stanford, Cambridge itd.) v ZDA, Kanadi, Avstraliji, Združenem kraljestvu in državah EU.

Njihovi mentorji so priznani slovenski profesorji, ki delujejo v tujini. Štipendisti ASEF sodelujejo pri raziskovalnih projektih svojih mentorjev in imajo priložnost spoznati delo profesorja in raziskovalne ekipe.

V drugem in tretjem letu so štipendisti vključeni v različne aktivnosti ASEF (tutorski program ASEF, predavanja in delavnice), sodelujejo z drugimi štipendisti ASEF in člani obsežne mreže ASEF Prav tako se štipendiste spodbuja, da nadaljujejo z raziskovalnim delom skupaj s svojim mentorjem ali z drugimi štipendisti Po treh letih štipendijskega programa štipendisti postanejo člani skupnosti alumnov ASEF, kjer nadaljujejo s sodelovanjem

Štipendijski program

Raziskovanjevtujinijeodprtza študente na akreditiranem visokošolskemzavodu,ASEFpa nudi celovito podporo pri zagotavljanju sredstev, da se lahko štipendisti osredotočijo na raziskovalno delo na najbolj prestižnih univerzah v tujini. Štipendistom bodo potencialno na voljo tudi dodatna sredstva za kritje stroškov nadaljnjih raziskovalnih projektov, na primer za predstavitev raziskav na mednarodnih konferencah. Prijave na razpis se odprejo vsakoletojeseni

Razpisinprijavepotekajopreko spletnestrani: https://asef.net/sl/stipendijeasef/. (Vir besedila in fotografije: Ameriškoslovenskaizobraževalnafundacija)

ASEF
3.MOŽNOSTI
16 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO
FINANCIRANJA, VEZANE NA DRŽAVO ALI MESTO ŠTUDIJA

ŠTUDIJ IN PRAKTIČNO USPOSABLJANJE V FRANCIJI

V Sloveniji deluje Francoski inštitut (Institut français), ki deluje pod okriljem Republike Francije in v okviru Campus France, institucije za promocijo študija tujih študentov v Franciji. Ponujajo različne štipendije (Štipendija francoske vlade, Štipendije za izredne dosežke in Štipendije Eiffel) za različne programe Znanje francoskega jezika ni pogoj, predstavlja pa prednost pri prijavi. Pozitivna lastnost štipendij je, da se študentje s prejemanjem štipendije ne obvezujejo kot na primer pri štipendiji Ad futura Rok za prijavo je odvisen od štipendije, za katero se študent prijavlja.

Več informacij lahko najdete na spletni strani: https://www institutfrance si/studij-vfranciji.html.

Če se zanimate za opravljanje praktičnega usposabljanja v Franciji, je koristna informacija, da so v Franciji praktična usposabljanja, ki trajajo dlje kot 2 meseca, obvezno plačana. Tega se univerze, raziskovalni inštituti, podjetja, ustanove in drugi delodajalci zavedajo, zato to ni vprašanje pogajanja

Za Francijo naj še omenimo, da lahko vsak študent (ne glede na to, od kod prihaja, ali redno študira v Franciji, ali je na študijski izmenjavi ali v Franciji opravlja praktično usposabljanje) zaprosi za t. i. družinski dodatek (Caisse d'allocations familiales –CAF) za pomoč pri plačevanju najemnine. Več o tej finančni podpori lahko preberete na https://www.caf.fr/.

PARIS

17 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO

ŠTUDIJ IN PRAKTIČNO USPOSABLJANJE V NEMČIJI

Nemška služba za akademske izmenjave (Deutscher Akademischer Austauschdienst –DAAD) je ustanova Republike Nemčije za izmenjavo študentov in znanstvenikov. Na svoji spletni objavljajo številne štipendije za študij ali raziskovalno delo, ki so pogosto vezane na univerzo ali pa smer študijskega programa. Za slovenske študente je najzanimivejša štipendija za magistrski študij v Nemčiji. Rok za prijavo za štipendijo je dostopen že novembra za študij v naslednjem študijskem letu

Več o štipendijah si lahko preberete na naslednji spletni strani: https://www.daad.de/en/.

Poleg štipendij Nemške službe za akademske izmenjave so na voljo še štipendije študentske pobude Copernicus za enosemestrski obisk ene od univerz v Hamburgu, Münchnu ali Berlinu, kateremu sledi dvomesečna praksa v nemških podjetjih ali javnih institucijah

Več o štipendiji študentske pobude Copernicus lahko najdete na spletnem naslovu: http://copernicus-stipendium.de/.

BERLIN

18 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO

štipendije Švicarske vlade za izjemnost Štipendije se dodeljujejo največ za obdobje 12 mesecev, prijavni rok pa se po navadi izteče že v začetku decembra za naslednje akademsko leto.

Več informacije lahko najdete na:

ŠTUDIJ NA DUNAJU V AVSTRIJI
19 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO
BERN

ŠTUDIJSKA IZMENJAVA IN PRA

USPOSABLJANJE V IZRAELU

Izraelsko ministrstvo za zunanje zadeve vsako leto razpisuje štipendije za financiranje študijske izmenjave ali praktičnega usposabljanja na visokošolskih izobraževalnih zavodih in raziskovalnih inštitutih v Izraelu. Štipendisti prejemajo štipendijo 8 mesecev za obdobje enega študijskega leta (od oktobra do junija). Prijavni roki je po navadi dokaj hitro, in sicer že novembra za študij v naslednjem študijskem letu.

Objavo razpisa za šolsko leto 2022/2023 lahko najdete na spletni strani: https://www.gov.il/en/service/scholarships a pplication for academic studies in israel.

ŠTUDIJ IN ŠTUDIJSKA IZMENJA

Vlada Estonije razpisuje štipendije za financiranja magistrskega študija ali študijske

4.ŠTIPENDIJE
PRAKTIČNO USPOSABLJANJE V TUJINI, VEZANE
SMER ŠTUDIJSKEGA PROGRAMA 21 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO
ZA ŠTUDIJ IN
NA

Spodaj je zbranih nekaj možnosti financiranja za študij in praktično usposabljanje v tujini, ki so vezane na smer študijskega programa.

Štipendije Ministrstva za kulturo za študij na področju kulture: https://www gov si/novice/202 2-06-10-javna-razpisa-zastipendije-za-dodiplomski-inpodiplomski-studij-v-tujini-zzacetkom-v-studijskem-letu202223/.

Ministrstvo za obrambo RS razpisuje štipendijo za študij na vojaški akademiji West Point: https://www.gov.si/zbirke/javne -objave/javni-razpis-zastipendiranje-in-studij-naameriski-vojaski-akademiji-westpoint-u-s-military-academywest-point-z-zacetkom-vstudijskem-letu-20232024generacija-2027/.

Štipendije slovenske vojske: https://postanivojak.si/kakolahko-sodelujem/stipendiranje/.

Štipendije Likarjevega sklada za študij na področju inženirskih znanosti na Tehniški univerzi München za študente Univerze v Ljubljani: http://www likarjev-sklad si/

Štipendije Marie SklodowskaCurie Mednarodne agencije za atomsko energijo za študentke za magistrske študije na področju jedrske energije: https://www iaea org/about/ov erview/gender-at-the-iaea/iaeamarie-sklodowska-curiefellowship-programme.

Štipendije v okviru programa Fulbright–Schuman za podiplomski študij in raziskovalne projekte na področju odnosov ZDA–EU, politik in institucij EU: http://www.fulbrightschuman.e u/grants-eu-citizens/.

Štipendijski program Nemške zvezne fundacije za okolje za univerzitetne diplomante za pridobitev dodatne strokovne usposobljenosti za reševanje nalog varstva okolja in ohranjanja narave: https://www dbu de/2600 html

Štipendije Fundacije Parus, namenjene diplomantom Pravne fakultete Univerze v Ljubljani: https://www fundacijaparus si/stipendije/ Štipendije Fundacije Bogliasco za študij na področju umetnosti, arhitekture, zgodovine in filozofije: https://www.bfny.org/en/home.

Program Amgen Scholars, namenjen študentom s področja ved o življenju za 10tedensko praktično usposabljanje na prestižnih evropskih in azijskih raziskovalnih institucijah: https://amgenscholars.com/.

Poletna šola Vienna BioCenter, namenjena študentom s področja ved o življenju za 10tedensko praktično usposabljanje v Vienna BioCentru: https://training vbc ac at/summ er-school/

Mednarodna poletna šola Kupnicet-Getz, namenjena dodiplomskim študentom s področja naravoslovnih ved in matematike za praktično usposabljanje na Weizmannovem inštitutu: https://www.weizmann.ac.il/fein berg/admissions/kupcinet-getzinternational-summerschool/about-program-0.

Raziskovalna šola na Biocentru Univerze v Baslu, namenjena dodiplomskim študentom s področja naravoslovnih znanosti in računalništva: https://www.biozentrum.unibas. ch/summer-schools/biozentrumresearch-summer.

22 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO

USPOSABLJANJEVTUJINI,VEZANENAKRAJ STALNEGAPREBIVALIŠČA

Spodaj je zbranih še nekaj štipendij za študij in praktično usposabljanje v tujini, ki pa so vezane na kraj stalnega prebivališča.

1.Štipendije ustanove dr. Antona Trstenjaka, namenjene vlagateljem s stalnim prebivališčem oziroma sedežem na območju Prlekije, Slovenskih goric in Haloz: https://trstenjak.net/index.php /ustanova-dr-antonatrstenjaka.html.

1.Štipendije Izobraževalne fundacije Pomurja: http://www.pif.si/.

1 Štipendije Fundacije Marof za študente s stalnim prebivališčem v Pomurju: http://fundacija.marof.eu/.

6.ŠTUPENDIJEZADOKTORSKIŠTUDIJIN ZNANSTVENO-RAZISKOVALNOMOBILNOST VOKVIRUDOKTORSKEGAŠTUDIJA

V okviru nekaterih že prej omenjenih štipendij se lahko financira tudi doktorski študij in znanstveno-raziskovalno mobilnost v tujini. Spodaj navajamo programe, ki so namenjeni samo doktorskim študentom in jih ne moremo uvrstiti v nobeno izmed prejšnjih kategorij.

Program Marie Sklodowska Curie štipendije Evropske komisije za financiranje doktorskega in podoktorskega študija: https://marie-sklodowskacurie-actions ec europa eu/

Program Fulbright za slovenske doktorske študente za gostovanje v ZDA: https://www sripsrs si/stipendije/sofinanciranjeznanstveno-raziskovalnemobilnosti/program-fulbright.

5.ŠTIPENDIJEZAŠTUDIJINPRAKTIČNO
23 PO ZNANJE IN IZKUŠNJE V TUJINO

POZNANJEIN IZKUŠNJEVTUJINO

Financiranje študija, študijske izmenjave in praktičnega usposabljanja v tujini

Issuu converts static files into: digital portfolios, online yearbooks, online catalogs, digital photo albums and more. Sign up and create your flipbook.