Próby złota

15 czerwca 2016

Coraz więcej osób zastanawia się nad zainwestowaniem części swojego majątku w złoty kruszec. Jest to naturalna reakcja, biorąc pod uwagę sytuację polityczną i gospodarczą w niektórych częściach świata.

Złoto to świetne zabezpieczenie dla zgromadzonego kapitału, dlatego z pewnością warto rozważyć jego zakup. Oznacza to, że przydatna okaże się również podstawowa znajomość pojęć związanych ze złotym kruszcem – jednym z nich jest próba złota.

Jest to niezbędne przy zakupie jakiegokolwiek produktu wykonanego z cennego kruszcu. Mowa nie tylko o biżuterii i wyrobach jubilerskich, ale także produktach inwestycyjnych – złotych monetach bulionowych czy sztabkach złota. Dzięki temu zyskamy wiedzę, co właściwie kupujemy i od czego uzależniona jest wartość danego wyrobu.

Próba złota – czym właściwie jest?

Jeśli mówimy o próbie złota, mamy na myśli zawartość czystego złota w stopie, z którego wykonany jest dany wyrób lub produkt inwestycyjny. Co to oznacza? Po pierwsze, jeśli kupujemy złoto – niezależnie w jakiej postaci – musimy sobie uświadomić, że przedmiot naszego zakupu nie jest wykonany w całości ze złotego kruszcu. Warto pamiętać, że czyste złoto jest materiałem niezwykle rozciągliwym, a do tego bardzo miękkim, co oznacza, że dodanie do stopu innego metalu po prostu zabezpiecza ten przedmiot przed uszkodzeniem.

Próbę złota wyraża się w promilach – na przykład stop, który zawiera 50% czystego złota będzie określany próbą 500, 58,5% - 585, itd. Aby móc odpowiednio wyceniać złoto, z czasem wprowadzono standaryzację – obecnie używa się siedmiu prób złota (od 0 do 7, przy czym 0 oznacza najwyższą próbę – stop w tym przypadku zawiera 99,9% czystego kruszcu). Jak łatwo się domyślić, ilość czystego złota determinuje wartość wyrobu, a co za tym idzie – jego wartość.

Próba złota najczęściej jest kojarzona z wyrobami jubilerskimi, jednak znacznie większe znaczenie ma w przypadku produktów inwestycyjnych – złotych monet bulionowych czy sztabek złota. Mennica Polska na każdym swym wyrobie umieszcza nie tylko masę produktu, ale także próbę, dzięki czemu Klient od razu wie, jaką zawartość czystego kruszcu ma dany wyrób. W przypadku produktów wyprodukowanych bezpośrednio przez Mennicę próba złota to najwyższa możliwa wartość – 999,9. Oznacza to, że dany wyrób jest niemal w całości wykonany z cennego kruszcu. Klient dzięki temu zyskuje pewność, że nabywany przez niego produkt jest najwyższej jakości. 
 

próba 999,9

Inny przelicznik prób złota

Co ciekawe, ilość złota w stopie można określać nie tylko za pomocą promili. Drugą używaną jednostką jest karat, przy czym 1 karat to inaczej 1/24 zawartości wagowej złota w danym stopie. Co to oznacza? Na przykład złoto 8-karatowe to odpowiednik próby 333, czyli stopu, który zawiera jedynie 33,3% czystego kruszcu. Stop o najczystszej zawartości złota to inaczej złoto 24-karatowe, czyli próba 999 lub 999,9.

Przelicznik karatowy nie jest jednak zbyt wygodny; Klient zazwyczaj nie orientuje się, jaka ilość czystego złota odpowiada jednemu karatowi, a obliczanie dalszych kombinacji okazuje się często trudne, a z punktu widzenia Klienta – po prostu niewygodne. Z tego względu karaty są używane w branży jubilerskiej; produkty inwestycyjne są oznaczone próbą wyrażoną w promilach.

Co oprócz próby znajduje się na wyrobach ze złota?

W przypadku biżuterii, często obok próby umieszcza się także cechę probierczą w sposób graficzny, czyli za pomocą odpowiedniego znaku pochodzącego z tabeli cech probierczych. Z kolei na produkcie inwestycyjnym, oprócz próby złota, znajdziemy także wagę wyrobu.

Inwestycja w złoto – czy warto?

Poruszając temat prób złota trudno pominąć temat samego inwestowania w cenny kruszec. Wiele osób, które dopiero poznaje podstawowe zagadnienia związane ze złotem, zastanawia się, czy zakup złotego kruszcu jest najlepszym rozwiązaniem. To zależy jednak od tego, na czym zależy potencjalnemu inwestorowi – jeśli chce przede wszystkim zabezpieczyć swój majątek, a sama inwestycja ma mieć charakter długoterminowy, to złoto jest naprawdę dobrym wyborem. Osoby, którym zależy na szybkim zysku, powinny rozważyć zakup innych przedmiotów inwestycyjnych.