• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

A hálapénz rendszere egy posztkommunista maradvány

Lapszemle Forrás: mno.hu

8,3 milliárd forint. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint tavaly ennyit költött hálapénzre a magyar lakosság.

Elutasítják az orvosok szakmai szervezetei a büntető törvénykönyv módosítását, amely megengedné, hogy az egészségügyi dolgozók utólag elfogadhassák a paraszolvenciát. A Magyar Orvosi Kamara, a Magyar Orvosok Szövetsége és a Magyar Rezidens Szövetség is úgy gondolja, hogy ezzel csak bebetonoznák a hálapénz rendszerét – írja a Hír TV tudósítása nyomán az mno.hu portálja.

Az Igazságügyi Minisztérium olyan módosítást készített a büntető törvénykönyvhöz, amely szerint nem minősülne bűncselekménynek, ha egy egészségügyi dolgozó utólag fogadna el valamilyen juttatást egy betegtől, aki elégedettségét fejezi ki ilyen módon. A Magyar Orvosok Szövetsége elutasítja a javaslatot. Ez jogtechnikailag egy elkerülhetetlen megoldás volt, hiszen a Magyar Rezidens Szövetség kéréssel vagy kérdéssel fordult a legfőbb ügyészhez, aki megállapította, hogy a Ptk. és a Btk. között a kérdés megítélésében nincs összhang, és kérte a parlamentet ennek az ellentmondásnak a feloldására. Erre született szerintem egy nem jó válasz, hiszen alapvetően a feladat a hálapénz körülményeinek a felszámolása, és az adásának a megakadályozása lenne – vélekedett Bélteczki János, a szövetség elnöke.

A Magyar Rezidens Szövetség a hálapénz valamennyi fajtáját büntetné – de csak azután, hogy megemelték az orvosok fizetését. A szervezet elnöke azt mondta: ahhoz, hogy megszűnjön a paraszolvencia, 3-5 éven belül az orvosok fizetését úgy kellene megemelni, hogy egy kezdő orvos nettó 300 ezer, egy szakorvos 500 ezer, egy főorvos pedig 700 ezer forintot vihessen haza. Nagyon szűk a mezsgye a jó, a kevésbé jó, vagy a rossz hálapénz között. Miért nem lehet utólag hálapénzt adni a rendőrnek, egy bírónak, egy kormányhivatalnoknak, egy politikusnak, hogy lobbizzon egy jó ügyért? Ugyanúgy az egészségügyben is meg kell tiltani, mert korrupcióra hajlamosító jelenség - nyilatkozta Dénes Tamás, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke.

Az orvosi kamara szerint az igazságügyi tárca javaslata nem a hálapénz rendszerének megszüntetését, hanem a bebetonozását célozza. Az egyetlen megoldás a méltányos, tisztességes orvosbérezés, illetve a hálapénz megtiltása lenne – húzta alá Éger István, a kamara elnöke.

Legolvasottabb cikkeink