Zbog čega mijenjati postojeći driver u svjetlu za korištenje na biciklu?

Prije početka čitanja:

Ove su stranice nastale kao rezultat jednoipolgodišnjeg bavljenja s driverima za ugradnju u svjetla za korištenje na biciklu i već će i nakon letimičnog pregleda biti jasno da nisu zamišljene da ih se samo pogleda nego su namijenjene ili onima koji točno znaju šta žele postići ali to iz nekog razloga nisu uspjeli realizirati sami, ili onima koji će nakon šta pročitaju ovaj uvodni dio zaključiti da trebaju/žele takvu modifikaciju (nakon koje jeftina baterija s eBay-a funkcionira jednako ili bolje nego 10 ili 20 puta skuplji modeli specijaliziranih svjetala za bicikle), tj. svima onima koji za to već jesu odvajali svoje vrijeme - ili onima koji će tek odlučiti odvojiti dovoljno vremena za proučavanje svih informacija s kojima je potrebno raspolagati da bi realizacija bila uspješna.

Ukoliko nakon čitanja ovog uvodnog dijela ne vidite razloge zbog kojih bi željeli koristiti svjetlo s modificiranim driverom, nemojte trošiti vrijeme na čitanje ostalih rubrika.

Zbog:

Funkcionalnosti

Baterije s XM-L T6 i sličnim diodama koje većina koristi montirane na bicikle imaju drivere koji se po funkcionalnosti mogu podijeliti u par grupa. Većinom su to driveri koji imaju 2 (HIGH, LOW), 3 (HIGH, LOW, STROBE) ili 5 (HIGH, MID, LOW, STROBE, SOS) mode-ova. Nekima od njih se lemljenjem jumper-a na odgovarajuću zvjezdicu na štampanoj pločici može promijeniti redoslijed i/ili broj mode-ova - npr. umjesto ranije navedenog redoslijeda je na nekima moguće aktivirati grupu LOW, MID, HIGH, STROBE, SOS ili pak maknuti STROBE i SOS itd. Neki od drivera u baterijama koje se najčešće kupuju da bi se koristile na biciklima imaju Last Mode Memory tako da pamte mode u kojemu je svjetlo bilo isključeno, neki nemaju memoriju pa se kod uključivanja uvijek vraćaju u osnovni mode, a neki imaju Next Mode Memory pa se kod svakog uključivanja svjetlo pali u sljedećem mode-u. Mode-ovi se mijenjaju tako da se gumb za paljenje/gašenje nakratko stisne samo do pola jer driver svako ponovno paljenje svjetla unutar određenog vremena nakon gašenja registrira kao želju za promjenom mode-a. Taj je vremenski period na većini drivera oko 8 sekundi pa će se mode promijeniti i ako svjetlo ugasimo (gumb stisnemo do kraja tako da škljocne) pa ga ponovo upalimo prije nego je prošo taj vremenski period. Razlozi zbog kojih je promjena mode-ova morala biti tako zakomplicirana detaljno su objašnjeni u rubrici Kako? a ovdje će biti riječ o (neželjenim) posljedicama takvog načina funkcioniranja u slučaju kada je svjetlo montirano na biciklu.

Kod drivera s memorijom dešava se sljedeće: Iz suprotnog smjera dolazi auto pa svjetlo prebacujemo u neki od slabijih mode-ova. Nakon šta auto prođe je da bi se ponovo uključio ranije korišteni mode potrebno stiskati gumb tako dugo dok se ne prevrte svi ostali mode-ovi pa se ponovo ne dođe do onog koji je bio aktivan prije nego je naišao auto. Neki biciklisti imaju dvije lampe - jednu slabiju koju ostave upaljenu i kada se mimoilaze s autom, i jednu jaku koju za to vrijeme ugase. To je rješenje donekle OK, s tim da se svjetlo ne smije opet upaliti za manje od 8 sekundi jer se u tom slučaju upali u sljedećem mode-u - a to ponovo znači tipkanje sve dok se ne prevrte svi neželjeni mode-ovi.

Kod drivera koji nemaju memoriju dešava se sljedeće: Iz suprotnog smjera dolazi auto pa svjetlo prebacujemo u neki od slabijih mode-ova. Nakon šta auto prođe je da bi se ponovo uključio ranije korišteni mode potrebno stiskati gumb tako dugo dok se ne prevrte svi ostali mode-ovi pa se ponovo ne dođe do onog koji je bio aktivan prije nego je naišao auto. U slučaju korištenja dodatnog slabijeg svjetla se glavno svjetlo može privremeno ugasiti - međutim se nakon toga isto kao i u prethodnom slučaju ne smije paliti sljedećih 8 sekundi. Ako se upali prerano, dolazi do promjene mode-a - a to ponovo znači tipkanje... Svatko tko je koristio takav način zna koliko je iritantno nakon gašenja razmišljati da li je već prošlo tih 8 sekundi pa da bi se tek onda mogo ponovo stisnuti gumb.

Kod drivera koji imaju Next Mode Memory dešava se sljedeće: Taj je najgori :-) Većinom se (ovisno o izvedbi drivera) može natjerati da se ponaša ko driver koji nema memoriju ali to može biti korisno jedino ako se svjetlo ne koristi i na biciklu jer se time pretvara u svjetlo iz prethodnog slučaja - koje nema memoriju. Taj driver ne samo da je noćna mora za korištenje na biciklu (jer se uvijek moraju prevrtiti svi neženjeni mode-ovi da bi se ponovo aktivirao onaj kojega smo koristili) nego se baterija i kod 'normalnoga' korištenja svakiput pali u sljedećem mode-u šta je poprilično iritantno pa ako je dan ranije za osvjetljavanje ključanice bio korišten najslabiji mode, sutradan će se baterija upaliti na STROBE - svakome kome se to događa ne treba objašnjavati zbog čega su takvi driveri nepoželjni :-P

Osim navedenih problema koji su posljedica načina promjena mode-ova, iritantno je i da se rijetko korišteni mode-ovi nalaze u istoj grupi s mode-ovima koji bi trebali predstavljati dugo i kratko svjetlo. STROBE, ako je dobro napravljen, je jako dobar za vožnju po danu i za pred večer kada se svjetlo ne koristi zbog osvjetljavanja puta nego isključivo zbog uočljivosti, ali je sasvim suvišan za vrijeme vožnje po noći kada nam npr. treba samo dugo i kratko svjetlo - između kojih se želimo prebacivati bez potrebe za prelaženjem i preko STROBE i/ili SOS mode-ova. Osim toga, na većini drivera koje sam vidio STROBE žmiga tako brzo da bljeskanje umara oči a smeta i nadolazećim vozilima.

Modificirani driver zaobilazi sve gore navedene probleme i u potpunosti je prilagođen za korištenje na biciklu.

Načina na koji baterija radi

Driveri ugrađeni u baterije imaju tvornički predefiniran broj mode-ova, raspored mode-ova, postotak jačine svjetla u slabijim mode-ovima i način na koji rade specijalni mode-ovi tipa STROBE, BEACON i SOS. Netko želi imati dugo i kratko svjetlo, netko osim toga želi imati i neku treću jačinu, nekome trebaju jačine 100% i 60%, nekome 100% i 25%. Nekome više odgovara da se svjetlo uvijek pali na 'kratkom' a nekome da se upali na onoj jačini na kojoj je bilo ugašeno. Koristan može biti i mode u kojem dioda samo 'tinja' a da to s jednim punjenjem može trajati danima.

U mode-ovima u kojima je svjetlo slabije od maximuma se u driverima većinom koristi PWM (impulsno širinska modulacija) čija frekvencija je kod dosta velikog postotka drivera toliko niska da se sa perifernim vidom može lako uočiti titranje a posljedica je umaranje očiju. Frekvencija PWM-a mora biti dovoljno visoka da titranje svjetlosti u slabijim mode-ovima bude potpuno neprimjetno. Niska frekvencija PWM-a se može najlakše testirati tako da se sa svjetlom u nekom od slabijih mode-ova osvijetli ventilator ili prednji kotač za vrijeme lagane vožnje - ako se primijeti stroboskopski efekt onda driver ima premalu frekvenciju PWM-a.

Mikrokontroler u modificiranom driveru se može isprogramirati tako da radi točno po specifikacijama korisnika (naravno, u sklopu hardware-skih ograničenja) a frekvencija PWM-a u mojim driverima je daleko iznad primjetne granice.

Jakosti struje/svjetla u najjačem mode-u

Jakost struje koju driver isporučuje LED-u u najjačem mode-u također je predefinirana tvornički. Ona se većinom kreće od 1 do oko 1.5 A a XM-L T6 i XM-L U2 diode podnose struje do 3 ampera. Ukoliko se ispod XML zvijezde stavi termalna pasta (ko za processore) se struja slobodno može povećati a bez opasnosti da će doći do pregrijavanja (kod loše izvedenih i neefikasnih drivera se dešava da se u najjačem mode-u štampana pločica nakon 10-15 minuta počinje taliti). Pogotovo se struja može povećati u slučaju baterija koje imaju masivno kučište i rebra za hlađenje (takvo je npr. Ultrafire kučište za C8 reflektore). Ako se driver bazira na AMC7135 strujnim izvorima, onda se struja može povečavati u koracima od po 350 mA pa se uz dobro riješeno hlađenje može ići do 8x350 mA = 2.8 A. Naravno da jača struja znači i kraće trajanje akumulatora ali ako se zna da XML-T6 dioda uz 1050 mA daje sasvim pristojnu količinu svjetlosti i da uz tu struju već i jeftini 18650 akumulatori drže preko sat i pol vremena - onda ima prostora za dizanje struje uz korištenje skupljih Panasonic-ovih 18650 koje s 1050 mA driverima traju preko 3 sata.

U driverima s linearnim regulatorima visoke efikasnosti AMC7135, struja za XM-L diode u najjačem mode-u može biti po želji podešena na vrijednost između 350 mA i 2.8 A u koracima od po 350 mA.

Specifičnih želja

Osim nabrojenih razloga se, s obzirom da s radom driver-a upravlja mikrokontroler, u modificiranom driveru mogu realizirati i svakakve dodatne funkcije koje bi nekome mogle zatrebati (npr. slanje predefinirane poruke s Morse-ovom abecedom, javljanje napona akumulatora pomoću slabih bljeskova, očitavanje dodatnih tipki itd.).

Backup-a i bolje kontrole snopa

Cijena svjetla s modificiranim driverom, a koje i po svjetlini i po funkcionalnosti u potpunosti može zamijeniti pa i nadmašiti skupo specijalizirano svjetlo za korištenje na biciklu (o čemu je više napisano u drugim podrubrikama), je toliko niska da se za niti 40% vrijednosti skupog svjetla na biciklu mogu koristiti dvije baterije koje ne samo da pružaju dodatno osiguranje u slučaju kvara - nego omogućavaju i bolju kontrolu snopa jer reflektori u baterijama ne moraju biti jednaki!

Na ovim se slikama u zadnjoj rubrici na nekoliko primjera može vidjeti kakva je vidljivost s raznim konfiguracijama u potpunom mraku.

Multifunkcionalnosti

I na kraju, mada možda za nekog ne i najmanje važno - baterija s modificiranim driverom se, ako se odabere pogodno kućište, kada nije montirana na biciklu može koristiti i kao džepna svjetiljka.


U rubrici Kako? objašnjeno je zašto je driver uopće potreban, kako on funkcionira i zbog čega realizacija promjena mode-ova i odabira funkcija svjetla predstavlja problem - a samim time i izazov.



icon
ZAŠTO?

Linkovi su ispisani podebljanim plavim slovima unutar crnog texta.

Nad crveno-uokvirenim pojmovima za dodatno obrazloženje zadržati strelicu miša.

Za kretanje unutar svake grupe slika mogu se koristiti strelice na tastaturi ili ikonice koje će se pojaviti pri vrhu uvećanog prikaza.

Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS!

Release:
01.10.2014.
Zadnja izmjena:
01.10.2014.