
Politika.LT Edmundas Jakilaitis
By Politika.LT Edmundas Jakilaitis
„Politika.” — ir nevyriausybinė organizacija, ir tradicinė žiniasklaida, ir bendruomenė, politinių diskusijų Lietuvoje iniciatorė.
„Politika.” grąžina į viešą diskusiją svarbiausiais valstybei klausimais mokslo, kultūros, verslo žmones, kurie nuo šių temų yra nustumti. Valstybės politikai svarbiausių klausimų sprendimų neturėtų monopolizuoti.
Šią iniciatyvą galite paremti: VšĮ PILIETINĖ MEDIJA, Aukštaičių g. 6, LT-11341 Vilnius,
paramos gavėjo kodas: 303747868, A/s LT657044060008016948 SEB bankas.
Arba: patreon.com/politikaLT


Ką reiškia Trumpo nepopuliarumas? Mažvydas Jastramskis
Trumpo populiarumo smukimas yra akivaizdus. Tačiau jis nebuvo labai gerai vertinamas ir anksčiau. Bet demokratai irgi neatrodo gerai. Nors dalis rinkėjų skeptiškai vertina prezidento darbą ekonomikoje ir yra linkę į bendrą nepritarimą, tai nereiškia, kad jie už respublikonus nebebalsuotų – galimai užtektų to, kad jiems yra priimtina imigracijos politika.
YouTube: https://youtu.be/A-HexCUdSlM

Vienas paliaubas Trumpas jau pasiekė. Linas Kojala
Vašingtonas ir Pekinas sutarė trims mėnesiams sumažinti abipusius muitų tarifus. Tokiu būdu amerikiečiai signalizuoja, kad siekia ne visiško ekonominio „atsisiejimo“ nuo Kinijos, o naujų principų tarpusavio prekybai. Muitų „vėzdo“ taktika supurtė globalią prekybą. Šokas leido pasiekti amerikiečiams palankius susitarimus – ar bent jau ilgalaikių susitarimų apmatus. Jei Jungtinės Valstijos neatsisakys siekio subalansuoti prekybą, konfrontacijos gali kartotis.
YouTube: https://youtu.be/pfHeUFFuubI

Elito subkultūra. Ignas Dilys
Kaip viešumoje atpažinti žmogų iš Lietuvos elito? Juk prabangos ženklais ar aprangos kodu lengvai prisidengia apsimetėliai. Bene vienintelis aiškus būtybės iš aukštojo sluoksnio požymis yra nepriekaištinga lietuvių kalba. Juk gimtosios kalbos sodrumas padeda tautai kopti į civilizacijos viršūnes.
YouTube: https://youtu.be/M6OrghHJACU

Landsbergio klausimas kaip pagarba valstybei. Mažvydas Jastramskis
Pasiūlymas naikinti valstybės vadovo statusą Vytautui Landsbergiui buvo išbrauktas iš Seimo darbotvarkės. Bet, žiūrint plačiau, šis klausimas nėra apie Landsbergį. O apie tai, kaip matome savo valstybingumo istoriją. 1990-1992 m. faktinis valstybės vadovas buvo Landsbergis. „Nemuno aušros“ lyderiai nesupranta, kad nekenčia ne tiek Landsbergio – jie negerbia savo valstybės ir ciniškai išnaudoja nepasitikėjimą ja.
YouTube: https://youtu.be/QeyjCAzi-xc

Ar skaidrūs nauji mokesčiai? Algirdas Bartkus
Vyriausybė siūlo didinti nekilnojamo turto, gyventojų pajamų bei pelno mokesčius. Tai esą reikalinga gynybai, bet kodėl tuomet nėra aiškaus skaidraus gynybos mokesčio, kurio lėšos eitų tiesiai į gynybos fondą? Atsisakius rizikingo pelno mokesčio didinimo ir padidinus PVM procentu, būtų galima spręsti gynybos finansavimo problemą - tereiktų pritaikyti lengvatą visam maistui.
Išsamiau laidoje:
Kodėl gynybos finansavimas – gyvybiškai svarbus.
Kaip pasikeitė Rusijos retorika besiginkluojančios Lenkijos atžvilgiu.
Kodėl svarbu pirmiesiems atsirasti ginkluotės pirkimo eilėje.
Ar etiška bausti patriotiškus Lietuvos verslininkus?
Kaip KAM gali pritraukti šviesiausius protus.
Didesnis PVM - kainos ūgteltų nežymiai.
Pelno mokesčio didinimo pasekmės.
YouTube: https://youtu.be/bCnRc-Z-hX8

JAV karių skaičių Europoje lems pinigai. Linas Kojala
Norint sužinoti, kaip keisis amerikiečių pajėgų įsitraukimas į atgrasymą Europoje, reikia sekti Pentagono biudžeto svarstymus. JAV gynybos išlaidos sudaro 37 proc. viso pasaulio gynybos išlaidų. Kinija – vienintelė galia, kelianti strateginę grėsmę JAV visose srityse. Jei bendras Pentagono biudžetas artimiausiu metu mažės, taupymai bus atliekami Europos sąskaita.
YouTube: https://youtu.be/qsc4Wj9d8cw

Ar regionams trūksta ministerijos? Robertas Dargis
Ar regionams trūksta ministerijos? Robertas Dargis
Prezidentas ir Vyriausybė sutaria, kad Lietuvoje regionų atsilikimo nuo didmiesčių problemą turi spręsti Regionų ministerija. Tačiau visuomenės apklausos liudija, kad žmonės nori mažinti išsiplėtusią biurokratiją ir sutaupytas lėšas skirti gynybos reikmėms. Ar regionams iš tiesų reikia ministerijos? Kokie būtų jos tikslai? Kiek ji būtų efektyvi? Reikia mažinti suvaržymus ir suteikti daugiau galimybių vietos savivaldai.
Išsamiau laidoje:
Regionų lyderių atsakomybė lems regionų ateitį.
Kaip efektyviai panaudoti valstybės turtą.
Nacionalinė žemės tarnyba nesuinteresuota įveiklinti žemę.
Kol ministerija bus kuriama, nekilnojamojo turto vystymo darbai sustos.
Revoliucinis aplinkos ministro pasisakymas.
YouTube: https://youtu.be/7DbjpDUiQko

Trumpas ir Zelenskis altorių šešėlyje. Linas Kojala
Popiežiaus laidotuvės, Šventojo Petro Bazilika ir krikštijamo Jėzaus paveikslas. Tokiame fone susėdo Donaldas Trumpas ir Volodymyras Zelenskis. Iškart po to Trumpas parašė suabejojęs, ar Putinas nori taikos ir užsiminė apie griežtesnes sankcijas Kremliui, nes neketina leistis vedžiojamas už nosies.Trumpo minčių svyravimus galime sieti su tuo, kas paskutinysis su juo pasikalba. Tad Vatikano pašnekesio efektas gali būti laikinas.
YouTube: https://youtu.be/6IgZ3KYlY9E

Sekso kultūra. Ignas Dilys
Padoriai kalbėti apie seksą nėra paprasta, mat pati kultūra apriboja visuomenės dėmesį lytiniams džiaugsmams. Prisimenu oficialią Lietuvos Kultūros ministerijos misiją, kuri yra diegti asmenybės ir visuomenės gyvenimo kokybę keičiančią kultūrą. Iškyla klausimas: kaipgi sekso kultūra gerina mūsųgyvenimą?
YouTube: https://youtu.be/v-bfNSobnTo

Trumpas gelbėja Kanados liberalus. Mažvydas Jastramskis
Atrodė, kad Kanadą valdantys liberalai yra pasmerktipralaimėti kitus rinkimus. Tačiau tada JAV prezidentu tapo Donaldas Trumpas. Ir išgelbėjo ideologinių priešininkų Kanadoje reitingus. Liberalai nenusilenkė Trumpui. Naujas premjeras Carney įsipareigojo laimėti prekybos karą. Visuomenė reagavo taip, lyg valstybei būtų kilusi išorinė grėsmė. Rinkimai vyks artimiausią pirmadienį. Mažoritarinė rinkimų sistema gali liberalams dovanoti ir absoliučią daugumą parlamente.
YouTube: https://youtu.be/Wfy8ex3HCRc

Ką paliko Pranciškus? Sigita Maslauskaitė
Lietuvos ambasadorė prie Šventojo Sosto ir Maltos OrdinoSigita Maslauskaitė-Mažylienė apie atsisveikinimą su popiežiumi Pranciškumi. Kaip jį turėtume prisiminti? Ką jis nori pasakyti pasauliui savo kukliomis laidotuvėmis, kuriųorganizaciją testamentu patikėjo kardinolui iš Lietuvos Rolandui Makrickui? Taip pat apie protestus sukėlusius popiežiaus pareiškimus apie Rusijos-Ukrainoskarą bei Pranciškaus gebėjimą pripažinti klydus.
Išsamiau laidoje:
Kuo popiežiui buvo svarbi Didžioji Švč. Marijos bazilika Romoje?
Kiek popiežių palaidota Švč. Marijos bazilikoje.
Ką naiviai leptelėjo popiežius ir kuo džiaugėsi Kremlius?
Pėsčiomis į Rusijos ambasadą.
Popiežiaus siekis gyventi pagal evangeliją.
Kokio lyderio bažnyčiai reikia šiuo metu?
YouTube: https://youtu.be/X2rKs9GOqk8

Kada baigsis Trumpo kantrybė? Linas Kojala
Putino Velykų paliaubos baigėsi niekuo. Visgi tai turėjoviešųjų ryšių efektą. Derybos jau trečiadienį tęsis Londone. Jei ukrainiečiai, europiečiai ir amerikiečiai nesusitars tarpusavyje, bus nuogąstaujama dėl to, ką tiesiogiai aptarinės Vašingtonas ir Maskva. Optimistai tiki, kad Trumpui atsibos Putino užsispyrimas ir taktika bus pakeista iš nuolankumo į padidintąspaudimą. Kol kas tokie lūkesčiai nebuvo realizuoti.
YouTube: https://youtu.be/z6a0muIahAk

Kūno kultūra. Ignas Dilys
Sporto reikalai Lietuvoje priskirti ne Kultūros, o Švietimo,mokslo ir sporto ministerijai, tačiau tai neužkerta kelio pasvarstyti, kiek sportas ugdo visuomenės sielą? Judrumo mėgėjai yra pagarbos verti kultūrininkai. Ir ne vien dėl to, kad atsakingai rūpinasi savo pačių gerove. Taip, aktyvūs žmonės rečiau serga, ilgiau gyvena, šviesiau jaučiasi ir daugiau nuveikia, bet dar svarbiau, kad jie praktiškai keičia visuomenės įpročius bei papročius.
YouTube: https://youtu.be/5DnvPeNr38Q

Nausėdos kontrolė. Mažvydas Jastramskis
Prezidentas Gitanas Nausėda į valstybės kontrolieriauspoziciją siūlo savo patarėją Ireną Segalovičienę. Šis veiksmas sulaukė įvairių reakcijų. Dangus pas mus negriūva – prezidentas neturi savo partijos, nerodo intencijos ir sunkiai galėtų užvaldyti teismus. Bet tai nereiškia, kad nominacija nekelia abejonių. Tikrai kelia. Kartu ji gali šį tą parodyti apieprezidento instituciją Lietuvoje.
YouTube: https://youtu.be/PEiap9_oISU

Kas sušuks: „Karalius nuogas!“ Kęstutis Budrys
Senoji pasaulio tvarka svyruoja. Jungtinės Valstijos gina agresorių ir niekina auką. Sąjungininkams skelbiami ekonominiai karai. Kokie šioje situacijoje Lietuvos prioritetai ir strateginiai interesai? Ar Vilnius susirado įtakingų rėmėjų Vašingtone? Ar Lietuva sutiks, kad galima stumdyti sienas jėga?Užsienio reikalų ministras viliasi, kad taika bus pasiekta diplomatiniu būdu, sankcijomis spaudžiant Rusiją. Pasak ministro, Europos parama Ukrainai yra esminė ilgalaikei taikai užtikrinti.
Išsamiau laidoje:
Trumpas kalba kaip rusas?
Kur pataikavimo Putino režimui riba?
Tarptautinė teisė Lietuvai - pamatinis dalykas.
Kokia Trumpo taktika?
https://youtu.be/MMjpyFvp-aA

Kinija – ne išeitis Europai. Linas Kojala
Reaguodamas į Donaldo Trumpo prekybos viražus, Pekinas siekia pristatyti save kaip globalizacijos, atsakingos ir nuspėjamos tarptautinės partnerystės čempioną. Visgi politinės turbulencijos neturi sukurti iliuzijos, kad Europa atsidūrė pasirinkime tarp lygiaverčių alternatyvų - Amerikos irKinijos, ir ne tik dėl NATO, akivaizdžios Pekino paramos Rusijos vykdomai agresijai Ukrainoje ar pamatinių vertybinių skirčių tarp Vakarų ir Kinijos.
YouTube: https://youtu.be/TRO_QBX91XA

Kalbos kultūra. Ignas Dilys
Lietuvių kalba yra aiškus mūsų kultūros prioritetas. Kokia gi kultūra be kalbos? Štai, rašytoja Kristina Sabaliauskaitėviešai sukritikavo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bei inspekcijos darbo kokybę ir visą kalbos politiką. Pritariu jos požiūriui, kad lietuvių kalbos politikos sėkmę derėtų matuoti lietuviškai kalbančiųjų skaičiumi. Jį galime smarkiaiišauginti. O siekiantieji įtakos, ypač – valdžios, turėtų žinoti, kad sklandi ir turtinga kalba suteikia pranašumo varžybose dėl piliečių palankumo.
YouTube: https://youtu.be/sya_-Y6O3pk

Trumpas tarifų kelias. Nerijus Mačiulis
Vyriausiasis „Swedbank“ ekonomistas apie karštligišką Jungtinių Valstijų prezidento bei jo komandos tarifų politiką. Kokio tikslo siekia Donaldas Trumpas ir ko pasiekia? Prezidentas, norėdamas stiprinti strategiškai svarbiussektorius, vadovaujasi archajišku požiūriu, ignoruoja paslaugų sektorių, technologinę pažangą bei globalizacijos privalumus. JAV sparčiai praranda saugios šalies investicijoms įvaizdį, jos ekonomika trauksis, nes vartojimas mažės.
Išsamiau laidoje:
Kodėl norima stiprinti strategiškai svarbius sektorius?
Kaip reaguoja finansų rinkos į destruktyvius importo tarifus?
Ko siekia Kinija programa „Made in China 2025”.
Kaip informacinis burbulas iškreipia Trumpo pasaulio vaizdą?
YouTube: https://youtu.be/jvZjL8TDVQU

Amerikiečiai pradeda nusivilti Trumpu. Mažvydas Jastramskis
Dauguma amerikiečių Donaldui Trumpui nepuoselėja šiltųjausmų. Trumpo sprendimai gresia grįžti bumerangu ir priminti jo rinkėjams tai, kodėl žmonės balsavo prieš Joe Biden‘ą – dėl pragyvenimo kainos. Įdomu, ar pats Trumpas suvokia, kad iš rankų dabar slysta viena iš dviejų (be imigracijos) jo paramos visuomenėje kolonų – tikėjimas administracijos kompetencijaekonomikoje.
YouTube: https://youtu.be/iXKwJrWSzCo

Kaip ginsis Lietuva. Gen. Raimundas Vaikšnoras
Lietuvos kariuomenės vadas apie naują Lietuvos karinę doktriną, kariuomenės plėtrą, finansavimą bei visuotinį šaukimą. Ar Lietuva padarė viską, ieškodama dingusių JAVkarių Pabradės poligone? Paaiškėjo, kad šalis turi ne tik technines galimybes, bet sugeba sparčiai užmegzti reikalingus kontaktus bei tinkamai koordinuoti veiklą. Nepaisant besikeičiančios geopolitinės situacijos, Lietuva ir JAVišlieka tvirti sąjungininkai, apie ką liudija bendri mokymai, finansavimas ir aukšto lygio vizitai, kurių metu pabrėžiama NATO svarba.
Išsamiau laidoje:
Iš kur paimti lėšų sienų stiprinimui?
Ar kariuomenės reikmėms planuojamas dar vienas didelis poligonas?
Kiek karių bus Lietuvos kariuomenėje 2030 metais?
Kaip didinti kariuomenės patrauklumą?
Kaip efektyviau plėsti rezervą, ne tik didinant šauktinių skaičių, bet ir atnaujinant tarnavusiųjų įgūdžius?
Koks vado požiūris į moterų šaukimą?
YouTube: https://youtu.be/jiqUwxXkesU

Kaip visas pasaulis JAV „išdūrinėjo“. Linas Kojala
Donaldas Trumpas sugebėjo įtikinti dalį Amerikos, kad visas pasaulis juos išdūrinėja. Ar tikrai sistemą reikia griauti, nes ji nepalanki Jungtinėms Valstijoms? Muitų formulėse nėrapaslaugų eksporto, kuriuo stipri Amerikos ekonomika. Viskas vertinama tik per prekių prizmę. Neaišku, ar tarifais siekiama papildomų pajamų į biudžetą, ar teisingumo. Bus įdomu stebėti, kaip, griūvant ekonomikai, keisis amerikiečiųpožiūris į tokią prezidento politiką.
YouTube: https://youtu.be/rzT8e3FEsfo

Trumpo smūgis – ir jo bičiuliams Europoje. Mažvydas Jastramskis
Trumpo išsilaisvinimo diena, kai jis paskelbė eilę naujų JAV muitų pasauliui, neturėjo išimčių jokiems bičiuliams – 20 proc. tarifą gauna visi ES, nepriklausomai nuo to, ar leftistų vyriausybė, ar įsileidžianti „teisingus“ žmones. Nacionalistai irprotekcionizmo šalininkai, nekenčiantys liberalios tarptautinės sistemos, gali palaikyti vieni kitus „šventoje“ kovoje su vidaus priešais ir imigrantais. Bet ta pati ideologija efektyviai užkerta kelią jų pačių tarptautiniam bendradarbiavimui. Matydami, kokias pasekmes gali turėti nacionalizmas „ant steroidų“, Europos politikai ir rinkėjai bus skatinami ieškoti kitokiųatsakymų.
YouTube: https://youtu.be/c1IdWyseYpA

Pakrypo į blogą. Andrius Kubilius
Europos gynybos ir kosmoso komisaras apie Jungtinių Valstijų inicijuotas taikos derybas su rusais, kurios, panašu, lems, kad Maskva nutrauks karo veiksmus, išsiderėjusi maksimumą: be sankcijų, išsaugojusi užgrobtas teritorijas, užsitikrinusi, kadUkraina netaps NATO nare. Kokios Europos Sąjungos galimybės gintis savarankiškai, JAV dėmesiui vis labiau krypstant Kinijos link? Kokius darbus reikia atlikti?
Išsamiau laidoje:
Kodėl viskas pakrypo ne taip.
Europos branduolinis skėtis.
NATO peržiūri gynybos planus.
Europos industrinės politikos galimybės. Kaipužkurti pramonės pajėgumus.
Ar JAV pajėgos liks Europoje? Kinijoskarinės galios balansavimas.
YouTube: https://youtu.be/58c2tIlkEmU
Skaitykite:politika.lt
Telia Play: https://play.telia.lt/more/politika-edmundas-jakilaitis

Kur rasti savo vietą? Plk. ltn. Linas Idzelis
Lietuvos Šaulių sąjungos vadas apie tai, koks galėtų būti kiekvieno vaidmuo valstybės gynyboje. Kaip, esant krizei ar karui, įdarbinti savo kompetencijas ar pomėgį? Kokios Šauliųsąjungos galimybės apmokyti naujus narius? Kaip progresas keičia karo priemones? Kokį vaidmenį atliks šauliai užnugaryje?
Išsamiau laidoje:
50 tūkstančių karių ambicija.
Kariaus humanoidai.
Vilniaus pavyzdys, kaip organizuotis.
Vadų rengimo svarba.
Ar verta papildomai organizuoti medžiotojus?
Bazinių įgūdžių svarba.
Kognityvinis mūšio laukas.
YouTube: https://youtu.be/MydLhtZ3Cpg

JD Vance’ui – šaltas Grenlandijos sutikimas. Linas Kojala
JAV viceprezidentai retai kada yra nelaukiami svečiai. Bet šįsykį buvo būtent taip. Panašu, kad Vašingtono taktika - skelti pleištą tarp Grenlandijos ir Danijos. Kopenhaga neslepia susierzinimo dėl tokio amerikiečių elgesio. Grenlandijos ateitis tebėra neaiški. Šiemet saloje vykę vietos rinkimai lėmė už nepriklausomybę pasisakančių partijų pergalę, tačiau josneketina to siekti greitai ar radikaliai.
YouTube: https://youtu.be/sUII3nk2JTc

Kur vėjas neša? Darius Maikštėnas
Ar Lietuvoje bus vėjo parkai jūroje? Gal šis projektas jau užstrigo? Koks Lietuvos vėjo energetikos potencialas ir jūriniųvėjo parkų kūrimo perspektyvos? Ar Lietuva gali tapti regiono energetinio saugumo garantu? Kokios perteklinės energijos eksporto į Vokietiją perspektyvos, kaip tai veiktų Lietuvos ekonomiką bei vartotojų kainas?
Išsamiau laidoje:
Kodėl nukeltas konkursas antram parkui.
Premjero kritika dėl 50 išleistų milijonų.
Kokie atlikti tyrimai jūroje.
Ryškėja Vokietijos kabelio kontūrai.
Kodėl rytinis Baltijos jūros krantas tinkamiausias vėjo energetikai?
Jūrinė energija mažina kainas visiems vartotojams.
Politinės kontroversijos Škotijoje.
YouTube: https://youtu.be/KN5nncz0kfI

Sąžinės laisvės kultūra. Ignas Dilys
Viešojoje erdvėje vyrauja gynybos tema. Ryškėja tvirtosrankos ilgesys, visuomenė linksta aukoti savo laisves saugumo labui. Amerikos lyderiai pamokslauja europiečiams, kad žodžio laisvė – tai pamatinė vertybė, tarsi Senajame žemyne jau tvyrotų autoritarinė cenzūra. Kaltinantieji mus varžant žodžio laisvę, pamiršta apie kitą – sąžinės – laisvę.
YouTube: https://youtu.be/R5O_jxVBok8

Kaip tampama antivakseriais. Mažvydas Jastramskis
JAV užregistruotas pirmas per dešimtmetį mirties nuo tymų atvejis. Per pastarąjį dešimtmetį Amerikoje įvyko nemažai pokyčių. Vienas jų – didėjantis skaičius žmonių, kurie tikiskiepų pavojingumu. Lūžio taškas buvo COVID-19 pandemija. Jos metu respublikonų lyderiai siuntė dviprasmiškas žinutes. Daugelis mūsų nuostatų – apie skiepus, išlaidas švietimui, užsienio politiką – yra silpnos ir plastiškos. Jos gali keistis, priklausomai nuo mūsų socialinės aplinkos ir ypač nuo politinių lyderių įtakos.
YouTube: https://youtu.be/Htt4Y67LWjQ

Socializmo link. Vidmantas Janulevičius
Edmundas Jakilaitis su Pramonininkų konfederacijos prezidentu apie valdančiosios koalicijos mokesčiųsiūlymus, kurių svarbiausias yra pajamų apmokestinimas: siekiama nepriklausomai nuo pajamų šaltinio apmokestinti visas pajamas nuo 20 iki 32 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifu. Taip pat siūlomas visuotinis nekilnojamojo turtomokestis ir procentu didesnis pelno mokestis. Kaip tai paveiks investicinį klimatą? Galbūt idealiausia skatinti ekonomiką nedidinant mokesčių?
Išsamiau laidoje:
Savininkai išsiims pelną iš įmonių iki įstatymo įsigaliojimo.Gero investicinio klimato svarba.
Estijos pamokos.
Ar reiktų didinti PVM?
Nekilnojamojo turto mokestis tampa visuotiniu.
Viešojo sektoriaus darbuotojų skaičius.
Idealiausia - nedidinti mokesčių.
YouTube: https://youtu.be/e_66rCU54RI

Amerika ramina Europą dėl NATO. Linas Kojala
JAV administracijos atstovai privačiai siunčia žinią –įsipareigojimai NATO nesikeičia. Amerikiečių retorika gana nuosekli – jei Ukrainos klausimu daug variacijų, tai NATO atžvilgiu svyravimų mažiau. Lietuvos ir kitų Europos valstybių strategija - bandyti išlaikyti transatlantinį saitą per NATO, o blogiausiu atveju - NATO perkurti iš naujo.
YouTube: https://youtu.be/hVbHBjLU7_U

Respublikonai palaiko NATO? Mažvydas Jastramskis
Skeptiškas Donaldo Trumpo požiūris į tarptautinius aljansusžinomas nuo pirmos jo kadencijos. Visgi, didžioji dauguma demokratų palaiko NATO, o respublikonų - tik kiek daugiau nei du trečdaliai. Amerikiečiai dėl užsienio politikos iki šiol siekdavo bendro strateginio sutarimo. Dabar paramaNATO yra įtraukiama į poliarizacijos liūną.
YouTube: https://youtu.be/86btnPDRY_s

Kaip ginsimės? Dovilė Šakalienė
Krašto apsaugos ministrė apie tai, koks yra Lietuvos gynybossumanymas? Kaip pastarojo meto įvykiai jį keičia? Ar valdžioje yra sutarimas dėl gynybos finansavimo didinimo iki, kaip sakoma, 5-6 proc.? Ar krašto apsaugos sistema yra pajėgi profesionaliai įvykdyti didelio masto pirkimus?Kodėl vokiečių brigadai skirtame poligone Rūdninkuose toks mažas progresas? Ar yra tikimybė, kad Lietuvoje galėtų būti dislokuotas branduolinis ginklas?
Koks Lietuvos gynybos sumanymas? Ar Lietuva turėtų išleisti Baltąją knygą?
Kiek reikėtų laukti „Patriot” baterijų, kol jas pagamintų?
Regioniniai gynybos aljansai.
Ar įdomus G.Paluckui nacionalinis saugumas?
Kodėl Rūdninkų projektas suskaldytas į tris dalis?
YouTube: https://youtu.be/TsbdXbbeTh8

Europos viltis – Vokietija. Linas Kojala
Europos ateitis priklauso nuo Vokietijos. Nors pastaraisiaismetais Vokietijos ekonomika buksuoja, jos potencialas tebėra didelis. Esminį vaidmenį teks atlikti ir Lenkijai. Tačiau Vokietijos ekonomika pranoksta Lenkijos penkiskart. Europai reikės garvežio. Tam tinkamiausia Vokietija.
YouTube: https://youtu.be/UiNmGqQqyDU

Kultūros prioritetai III. Ignas Dilys
Pradėjus svarstyti, kam teikti pirmenybę Lietuvos kultūroje,iškart kyla pagunda atsispirti nuo lietuvybės. Neišvengiamai tenka svarstyti, kiek mūsų kultūra turėtų būti lietuviška, o kiek – vakarietiška, o gal – labiau krikščioniška, ar europietiška, šiuolaikiška, postmoderni, ar tiesiog – žmogiška? O gal net gyvuliška?
YouTube: https://youtu.be/UzQj9HdE1Ok

Trumpo cirko stebėtojai. Mykolas Katkus
Ilgi santykinio saugumo metai mus privertė pamiršti, kad JAV patikimiausias sąjungininkas, kuriam alternatyvų nėra. Lietuvos diplomatams derėtų mažiau moralizuoti, kalbėti pakeltu tonu. Jei norime išlaikyti principus – pirmiausia turime išgyventi.Sekime Izraelio diplomatija, kuri paremta esminiu principu – daryk tai, ko prašo kertinis sąjungininkas, nes susipykęs su juo turėsi kur kas mažiau šansų.
YouTube: https://youtu.be/9VPEFuEgL1E

Tik kalbėdami apie grėsmę jai pasiruošime. Mažvydas Jastramskis
Saugumo institucijos pristatė grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą. Situacija negerėja. Tikėtina, kad per tris–penkerius metus Rusija gali išvystyti pajėgumus, kurių pakaktų ribotiems veiksmams prieš NATO. O štai premjeras siūlo negąsdintižmonių. Tačiau privalome ramiai, bet nuolatos kalbėti apie mums kylančias grėsmes, kad pritarimas gynybos finansavimui augtų. Visuomenė turi suprasti, kad pavojus yra realus
YouTube: https://youtu.be/e425B7n9rrg

Ar dar yra NATO? Jonas Vytautas Žukas
Buvęs Lietuvos kariuomenės vadas apie tai, kaip pasikeitėLietuvos saugumo padėtis. Ar galime pasitikėti savo sąjungininkais? Kaip Lietuva turėtų organizuoti ir planuoti savo gynybą? Pasak vado, Lietuvai reikia ruoštis gintis savarankiškai ir nebijoti informuoti visuomenės apie planus - išleisti Baltąją knygą.
Išsamiau laidoje:
Ugnies nutraukimas Ukrainoje.
Trumpo administracija žlugdo pasitikėjimą NATO.
JAV gynybos pramonės perspektyva, paradus pasitikėjimą.
Ar amerikiečiai liks Baltijos šalyse?
Išeiti iš NATO JAV būtų beprotybė.
Reikia ruoštis blogiausiam scenarijui.
YouTube: https://youtu.be/MALPH_RCGpE

Sąjungininkų stumdymas silpnina JAV galią. Linas Kojala
Donaldas Trumpas silpnina Jungtinių Valstijų „minkštąjągalią“. Svarbus „minkštosios galios“ elementas yra tarpusavio pasitikėjimas. Visgi per pirmąsias kelias savaites Trumpas perrašo žaidimo taisykles. Tokiu būdu prezidentas tikisi sumažinti JAV indėlį į Europos saugumo architektūrą,taip pat pasiekti geresnius prekybinius susitarimus. Tačiau ignoruoja kaštus.
YouTube: https://youtu.be/9VVjX9mKAFE

Šriodingerio Amerika. Mažvydas Jastramskis
Amerikos demokratija šiuo metu yra nežinomybės stadijoje. Bet JAV yra atspari valstybė. Gali būti, kad per antrą Trumpo kadenciją JAV judės link konkurencingo autoritarizmo. Trumpo administracijos pirmieji žingsniai primena kitų autokratų metodus. Tačiau JAV visgi nėra Vengrija – Konstitucijosčia taip lengvai nepakeisi ir teismų nepriklausomybės neperlauši.
YouTube: https://youtu.be/r6qYIU_bg_w

Europa pasipurtė. Andrius Kubilius
Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen Europosvalstybių vadovams pristatė „Europos perginklavimo – ReArm Europe” planą. Edmundas Jakilaitis apie plano ambicingumą kalbasi su Europos gynybos ir kosmoso komisaru Andriumi Kubiliumi. Kodėl Europa nedrįsta naudoti įšaldytų rusiškų lėšų?Ar Lietuva suskubs pasinaudoti galimybe geromis sąlygomis pasiskolinti iš Europos Sąjungos gynybos reikmėms?
Išsamiau laidoje:
Gynybos išlaidos nebus įskaitomos į valstybės deficito ir skolos apskaičiavimą.
Ar bus lengva ES atnaujinti sankcijas Rusijai?
Gynybos pramonės galimybės ir iššūkiai.
Strateginiai Jungtinių Valstijų tikslai ir jų įtaka Europai.
Europos ir Amerikos įtaka Rusijos - Ukrainos karo taikosprocese.
YouTube: https://youtu.be/2QevU7ssug8

Didžioji idėja Lietuvos saugumui. Linas Kojala
Po Šaltojo karo pabaigos atrodė, kad įsitvirtinta taisyklėmis grįsta sistema. Deja, Kremlius taip ir nesusitaikė su buvusių sovietų okupuotų šalių nepriklausomybe. Karas Europoje ir JAV politikos persiorientavimas reiškia, jog pasyviai stebėti procesų nebegalime. Privalome stiprinti gynybą ir kurti kitų valstybių priklausomybę nuo mūsų.
YouTube: https://youtu.be/rWOm8UL-1Js

Geriau nebus. Anne Applebaum
Garsi žurnalistė, istorikė, rašytoja apie Trumpo ir Putinosuartėjimą bei Ukrainos likimą. Koks yra ilgalaikis planas, kuris neleistų Putinui pažeisti paliaubų ir vėl pradėti karą? Į kokius sąjungininkus turėtų orientuotis Lietuva, norėdama apsisaugoti nuo Rusijos grėsmės? Bet kuriuo atveju, pasak jos, dėl Trumpo veiksmų nereiktų pulti į nihilizmą. Visada yra dalykų, kuriuos galime padaryti, kad padėtis pagerėtų.
Išsamiau laidoje:
Spektaklis Zelenskiui pažeminti.
Trumpo ir Putino santykiai.
Kas neleistų Putinui pažeisti paliaubų?
Kokie Trumpo interesai?
Kaip Lietuvai sustiprinti karinį bendradarbiavimą su Lenkija?
YouTube: https://youtu.be/SV_Ih-y3-x0

Kultūros politika II. Ignas Dilys
Aukščiausia kultūros politikos institucija Lietuvoje –Kultūros ministerija. Ar tikrai verta pernelyg sureikšminti ministerijas ir priskirti ministrams didelių galių? Kokia šios institucijos misija? Amerikiečiai sąmoningai laiko visuminę kultūrą giliuoju pamatu ir mano, kad vyriausybei net neverta užsiimti bergždžia kultūros stiprinimo misija. Tuo tarpu europiečiai, panašiai suprasdami kultūros svarbą, kaip tik griebiasi ją valdyti vyriausybės lygmeniu.
YouTube: https://youtu.be/HxqlhlgANXA

Vokiečiai ir austrai pamiršo diktatūrą. Mažvydas Jastramskis
Radikali dešinė Vokietijos ir Austrijos parlamentų rinkimuosepasirodė geriausiai nuo Antrojo pasaulinio karo. Kas vyksta? Paprasčiausias atsakymas - Vakarų visuomenėspavargo nuo imigracijos ir jos keliamų įtampų. Bet tai tik dalis mozaikos. Šiais laikais demokratijos žūva subtiliau ir lėčiau.
YouTube: https://youtu.be/RGIk2j338xc

Trumpo šou. Mykolas Katkus
Pasak „Repsense” vadovo, „Fabula Rud Pedersen Group”partnerio, dar niekada vidinės JAV politikos nestebėjo ir dėl jos nesijaudino tiek daug žmonių. Donaldas Trumpas - labai komplikuotas politikas, tačiau tuo pačiu - amerikietiškas tipažas. Ir mes turime tai suprasti, ir elgtis atitinkamai.
YouTube: https://youtu.be/F17nxoygkN8

Sandorių politika. Prof. Gintautas Mažeikis
Kai pasaulio politika tampa korporatyvinio kapitalizmo arena,o tarptautinę teisę keičia sandoriai - kaip išlikti tokiame pasaulyje? Ar JAV išsaugos demokratiją? Ar Europos Sąjunga sugebės pasipriešinti vertybių politiką niekinantiems korporatyviniams fašistams? Kas laukia Lietuvos?
Išsamiau laidoje:
Ultra radikalus korporatyvizmas.
Trumpo kerštas ir Peterio Thielio filososofuojantyskeistuoliai.
Ar ES išsaugos demokratijos vertybes?
Musko flirtas su Vokietijos dešiniaisiais.
Zelenskio košmaras.
Kaip reaguos Lietuva, jei JAV reikalaus atverti Baltarusijaimūsų geležinkelius ir rinką.
YouTube: https://youtu.be/GQqPDARAY6U

Be sankcijų Rusija ginkluotųsi sparčiau. Dr. Neringa Bladaitė
Minint trečias Rusijos-Ukrainos karo metines, išėjo šešioliktasis ES sankcijų paketas. Tačiau girdimi svarstymai, ar jis nebus paskutinis. Staigus sankcijų nutraukimas būtų didelė klaida. Iki šiol jos reikšmingai apsunkino Rusijos ginklavimąsi.
YouTube: https://youtu.be/uRQhNLJjnOY

Vokietijos jaunimas renkasi radikalus. Linas Kojala
Didžiausios Europos Sąjungos valstybės laukia duobėtaskelias. Krikščionys demokratai laimėjo sekmadienį vykusius federalinius parlamento rinkimus, surinkdami kiek mažiau nei 30 proc. balsų. Daugiau nei pusė Vokietijos gyventojų iki 25-erių metų balsavo už Alternatyvą Vokietijai arba dvi kraštutines kairiųjų partijas. Naująjį kanclerį Friedrichą Merzą vertinsime ne pagal žodžius, o darbus. Jų laukia visa Europa.
YouTube: https://youtu.be/-2ZnL42e5Zc

Trumpas daro, ką šneka. Mažvydas Jastramskis
Donaldo Trumpo gerbėjai Lietuvoje mėgsta tokį argumentą – jis yra nenuspėjamas ir svarbu, ką daro, o ne ką šneka. Tačiau jau gana aišku, kad antra JAV prezidento kadencija yra gerokai labiau nuspėjama. Jo administracija daro tą, ką ir žadėjo rinkimų kampanijos metu. Laikas nusiimti oranžinius akinius ir matyti realybę.

Kitoks pasaulis. Jonas Tamulis
Lietuvos saugumo padėtis pasikeitė dramatiškai. Ką turime daryti kitaip? Koks geriausias būdas užtikrinti gynybos finansavimą? Pinigų gynybai padaugėtų ne didinant mokesčius, o skatinant BVP augimą, todėl teks skolintis. Privalome sakyti žmonėms tiesą - už saugumą turėsime susimokėti. Išgyvensime tik tokiu atveju, jeigu būsime pasiruošęgintis taip, kaip žydai - visi drauge.
YouTube:https://youtu.be/j_JosdCADXU