Изкуственият интелект се превръща в неизменен спътник на хората

д-р Мариана Дамова, изпълнителен директор на Мозайка

д-р Мариана Дамова, изпълнителен директор на Мозайка

Уважаема г-жо Дамова, наскоро взехте участие в EXPO 2020 в Дубай. Бихте ли споделили накратко впечатленията си от форума?

Участието ми в EXPO2020 беше едно много вълнуващо преживяване от много различни гледни точки.  EXPO-то като събитие е световен форум, който дава трибуна на всички страни от света да представят своята красота, самобитност и постижения. То е също платформа за създаване на глобални бизнес връзки и иницииране на бизнес проекти. По същество EXPO-то е една грандиозна изложба, която се провежда всеки 4 години и комбинира всички разнообразни аспекти на нашия живот. 

Тазгодишното издание - EXPO2020 Дубай - е белязано с две обстоятелства: провежда се с една година закъснение заради паднемията с КОВИД-19, провежда се за първи път в страна от Близкия Изток. Неговото мото е "Свързвайки умовете, създаваме бъдещето" и амбицията на шейха на Обединените арабски емирства при получаване на домакинството да събере света е очевидно изпълнено, защото космополитността и разнообразието са първото впечатление, което човек получава при пристъпването на територията на събитието. 197 държави от всички континенти канят гостите в специално построени павилиони с причудливи форми, представящи моменти от историята на държавата, нейни постижения, както и перспективите за бъдещето й развитие. Павилиони на световни организации като ООН, както и тематични павилиони, посветени на жените, на земята, на живота акцентират към основни теми на нашето съвремие. Хора от цял свят, от всички възрасти се разхождат из огромните алеи и се спират тук и там, за да се запознаят с някоя държава, да опитат националната й храна, да поговорят с нейни представители, да разберат как тя иска да се представи пред света. Бизнес форуми предлагат специализирани дискусии и възможност за срещи с потенциални бизнес партньори, културни събития - концерти, четения на закрито или на огромни открити сцени, зелени площи, изпълнени с хора, които почиват, разговарят, завързват нови контакти. 

Аз лично останах с чувството, че основната аудитория на това събитие трябва да са младите хора, младите хора от целия свят, защото EXPO2020 дава един поглед към бъдещето, което те ще трябва да изградят, дава им едно чувство на общност и много богата представа за тенденциите на развитие на всички отрасли на света по всички краища на света. Заслужава също да се отбележи идеалната организация на форумът, поддържана от международни екипи от хиляди хора от целия свят. 

В рамките на събитието изнесохте презентация, свързана с използването на изкуствения интелект при решаването на обществени предизвикателства. Какви бяха посланията, които тя отправи към слушателите?

Аз бях поканена да направя презентация по време на седмицата на Космоса на EXPO2020 в Програмата за Глобални добри практики за развитие към ООН. Темата на седмицата беше Космически технологии в помощ на развитието. Моята презентация беше посветена на климатичните промени и на това как богатството на данни от наблюдението на земята от космоса приложено към комбинация от методи на изкуствения интелект може да спомогне за разрешаването на обществени предизвикателства.

По-конкретно, аз засегнах въпроса за климатичните промени и за ролята на водата като ключова за тях. Показах пред международна аудитория как нашите решения за наблюдение на водните ресурси на практика демонстрират тази моя теза, че комбиниране на методи на изкуствения интелект и използването на необятното количество разнообразни данни от наблюдението на земята са в състояние да играят определяща роля при справянето с климатичните промени, тъй като дава мощни инструменти, подпомагащи анализите и взимането на управленски и оперативни решения. Основното ми послание беше, че климатичните промени са тук и сега, използването на големите данни от наблюдението на земята от космоса за различни обществено значими  приложения набира скорост и предвижданията казват, че те ще генерират социално-икономически ползи от до към 120 милиарда евро за периода 2019-2035 година, като 50-60% от приложенията в тези области се задвижват от правителствения сектор и това е една огромна възможност, която не трябва да се изпуска и че ние с моя екип сме в позиция да участваме в тези процеси.

Като продължение на темата, бихте ли представили накратко системата ISME-HYDRO, използващи тези методи?

ISME-HYDRO e интегрирана система за наблюдение на водните ресурси на язовири, използваща иновативни технологии за семантично интегриране на данни, чрез които смесваме различни категории метеорологични данни от сателити като валежи, влажност на почвата, слънцегреене, индекс на растителността и други, наземни измервания за водни обеми и водни нива, пространствени данни и описание на предметната област наблюдение на язовири.

Прототипът на системата моделира и автоматизира процеса на ежедневно наблюдение на водните нива и количества на големите язовири в България и комуникацията с МОСВ, която подава ежемесечно контролни обеми за язовирите. Системата разполага с модули за прогноза на водни обеми до 30 дни напред и за предупреждение в случай, че прогнозираното водно ниво надвишава лимитите на оперативните водни нива и количества. Прогнозите работят на базата на модели на невронни мрежи, които смесват наземни измервания със седем категории метеорлогични данни от сателити. Интегрираният ГИС компонент показва, както хидрологията на България, така и различните категории сателитни данни и е синхронизиран със семантичната информационната инфраструктура.

Основно преимущество на ISME-HYDRO e не само нейното лесното поддръжане и разширяемост, но и уникалните възможности за интерактивно общуване с данните. Предоставени са възможности за семантични търсения на всякакви корелации върху исторически и прогнозни данни и по ключови думи като резултатите се представят в таблична форма, в графики и на картата. ISME-HYDRO може да се интегрира със сензори, да се разшири в посока наблюдение на язовирни стени или цели реки, предоставя възможности за ръчно въвеждане, промяна и проверка на данни, както и управление на потребители и групи потребители. В процес сме на комерсиализиране на това наше решение, което разработихме с проект от Европейската космическа агенция и бихме се радвали да го видим внедрено и в България.

В заключение, как бихте обобщили очакванията си за бъдещото развитие на системи, базирани за авангардните методи, по които работите?

"Данните са новия естествен ресурс. Каквото парата е била за 18 век, електромагнетизмът - за 19 век и изкопаемите горива - за 20 век, данните ще бъдат за 21 век" и тези, които могат да ги добиват, управляват, използват и извличат стойност от тях, ще са в много добри позиции. Изкуственият интелект, който в основата си е интелигентна обработка на данни, става все по-автономен при поднасянето на приложения в помощ на човешката дейност. От дигитализацията на отделни икономически и производствени отрасли, през виртуалната реалност, хуманоидната роботика, управлението на информацията и знанията, креативността и общуването той се превръща в неизменен спътник на хората.

Въпросът, който стои отворен е как да овладеем тази автономност и да я насочим към реализация на добри практики с положително въздействие, да се научим да съжителстваме с него и да предотвратим възможността за вредни действия и резултати от тази автономност.

ТАГОВЕ:
СПОДЕЛИ:

Акценти