Бібліотеки Харківщини в умовах воєнного стану 

Хронологія бібліотечного спротиву

24 лютого 2022 року - день, коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення на територію України. З першого дня воєнного стану прикордонна Харківська область – це небезпечна територія для повсякденної роботи закладів культури. Значний простір Слобожанщини опинився в зоні бойових дій, частину українських земель тимчасово окуповано. Є численні факти руйнації, пошкодження будівель закладів культури. Ми ще не можемо достеменно зафіксувати всі факти руйнації, пошкодження бібліотечних будівель, цілеспрямованого знищення бібліотечних фондів. Часто такі публічні повідомлення, фотофіксація неможливі через прагнення  збереження будівель, фондів, безпеки працівників бібліотек.

оФІЦІЙНА ІНФОРМАЦІЯ

24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18 травня 2022 року № 341/2022 строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Станом на 26 серпня 2022 року до переліку територіальних громад, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій або тих, які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), увійшла 56 територіальних громад Харківської області. 



Цифрова мапа статусу територіальних громад

В умовах постійних обстрілів, бомбардування Харківщина продовжує жити, працювати. Працівники культури та освіти відкрили важливий для країни культурний фронт. Бібліотекарі та читачі, ризикуючи життям йдуть до бібліотек.

Потужним проривом міста-героя Харкова став культурний проєкт «Майбутнє мирної України!», який реалізується з квітня за ініціативи Харківського міського голови Ігоря Терехова та за підтримки Департамента культури. Стійкість, відважність бібліотекарів вражає. Коли бібліотеки руйнують, нівечать на землі, бібліотекарі несуть книги людям у метро, у бомбосховища, лікарні, додому.

Завдяки героїчним зусиллям працівників комунального господарства, постачальників послуг інтернету та мобільного зв’язку є можливість організації дистанційної роботи. Швидка переорієнтація напрямів діяльності закладів культури, освіти зумовлена досвідом виконання професійних обов’язків під час карантинних обмежень, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).

Представники Харківської бібліотечної школи, які через бойові дії були вимушені евакуюватися до різних регіонів України та за кордон, стали амбасадорами організації онлайн роботи закладів культури.

Сьогодні бібліотеки Харківщини, там де є можливість, де відносно безпечно, поновлюють свою роботу. І бібліотекарі, і читачі вірять у перемогу, впевнені, що будівлі бібліотек будуть відновлені, у книжкових фондах буде багато нових цікавих книжок.

Відкриття волонтерських та гуманітарних центрів на базі закладів культури, дописи у соціальних мережах, публікації у Вікіпедії, участь у вебінарах, методичних заходах, різноманітних акціях, флешмобах, грантрайтинг, налагодження професійних та ділових контактів, повсякденна робота з читачами, фондами -  це наш, бібліотечний, внесок задля перемоги.

Про подвижницьку місію бібліотечних працівників ще будуть багато писати. На жаль, про більшість подвигів звичайних людей, мабуть, ми й не дізнаємося, навіть після перемоги. Але, за можливості, ми повинні описувати хронологію культурного спротиву. Це наше життя, наша історія, наше майбутнє.

Нині, як ніколи, потрібне соціальне згуртування нашої громади. У неймовірно важких обставинах воєнного стану бібліотеки продовжують бути центрами задоволення культурних, інформаційних та освітніх потреб, важливими осередками солідарності, соціальних та волонтерських проєктів.

Детальніше про проєкт

Проєкт реалізується на знак підтримки маніфесту  «Культурна консолідація задля перемоги». 

Представлено інформацію про роботу бібліотек Харкова з початку повномасштабної військової агресії Російської Федерації проти України. Надано відомості з відкритих джерел, факти руйнації і пошкодження міських бібліотечних будівель; зібрано в єдиний розділ покликання на цифрові платформи та ресурси для фіксації злочинів проти культурної спадщини України. Готується до публікації розділ «Бібліотеки Харківської області».

Для збору інформації використовується методологія журналістських розслідувань OSINT-розвідки, або розвідки на основі відкритих джерел в мережі «Інтернет». 

Запрошуємо до співпраці фахівців бібліотек різних систем і відомств Харківської області! Будемо вдячні за надіслані доповнення та зауваження за електронною адресою ХОВ УБА: how.uba.proekt@gmail.com.

Бібліотеки України працюють на перемогу! 



Укладачка – І.А. Карнаух.

Дизайн, верстка – К.М. Вірютіна.  

Редактори – Н.О. Стрілець, С.М. Миценко,  А.М. Миколюк.