
Politika.LT Edmundas Jakilaitis
By Politika.LT Edmundas Jakilaitis
„Politika.” — ir nevyriausybinė organizacija, ir tradicinė žiniasklaida, ir bendruomenė, politinių diskusijų Lietuvoje iniciatorė.
„Politika.” grąžina į viešą diskusiją svarbiausiais valstybei klausimais mokslo, kultūros, verslo žmones, kurie nuo šių temų yra nustumti. Valstybės politikai svarbiausių klausimų sprendimų neturėtų monopolizuoti.
Šią iniciatyvą galite paremti: VšĮ PILIETINĖ MEDIJA, Aukštaičių g. 6, LT-11341 Vilnius,
paramos gavėjo kodas: 303747868, A/s LT657044060008016948 SEB bankas.
Arba: patreon.com/politikaLT


Pranašavimo kultūra. Ignas Dilys
Moksliškai numatyti ateitį – bergždžias užmojis. Tai prieštarautų pamatinėms fizikos taisyklėms, tačiau galima ją nuspėti. Daugelis lietuvių investuoja santaupas biržose ar į nekilnojamąjį turtą, todėl mėgina nuspėti ateitį, kad pasipelnytų. Verta pagalvoti, kad žodis „aiškiaregystė“ nusako aiškų regėjimą, o ne kokį nors ateities numanymą.
YouTube: https://youtu.be/XMtFXuZJ2hU

Nemokama kultūra. Ignas Dilys
Vienas iš Lietuvos kultūros prioritetų yra visa, kas nemokama: į muziejus vilioja nemokami kasmėnesiniai sekmadieniai, viešose erdvėse galime grožėtis talentingų skulptorių kūriniais, per LRT turime galimybę nemokamai pasižiūrėti kritikų išliaupsintų filmų. Už teatrą Lietuvoje kol kas tenka mokėti, nors akivaizdu, kad operos ir baletai statomi ne iš pajamų už parduotus bilietus. Ir nėra ko niurzgėti, kad Vilniuje brangu išgerti kavos. Kava pas mus gal ir brangoka, užtat kultūra – dažnai nemokama.
YouTube: https://youtu.be/aFbi-HiATU4

Mūzų kultūra. Ignas Dilys
Mūzos tikrai nėra Lietuvos kultūros prioritetas. O juk mūzos jau tūkstantmečius esmingai veikia Europos kultūroje. Pasaulyje griūvant patriarchijai ir falokratijai, dangiškas mūzos stebuklas liko išjuoktas ir nurašytas vien kaip ištvirkėlių priedanga. Nepelnytai. Šiuolaikinė mūza – nei tolimas idealas, nei naivi seksualinio plėšrūno auka. Tai žavi, bet reikli vertintoja, išsispecializavusi kritikė, kartais – koučerė, dažnai – lygiavertė bendradarbė.
YouTube: https://youtu.be/_vXF7kV-zqw

Vėliavų kultūra. Ignas Dilys
Atvažiavę iš užsienio svečiai ir turistai iškart atkreipia dėmesį į lietuvių polinkį kelti vėliavas. Neseniai Vilniuje ant televizijos bokšto plazdėjo Šaltibarščių šventės vėliava, o Pride eitynes puošė vaivorykštinių vėliavų upė. Smagu švęsti, pamojuojant įvairiomis vėliavomis. Gera, kai jos vienija, o ne skaldo. Gal verčiau puoselėkime pagarbą savajai valstybinei ir oriai mėgaukimės paisydami jos kėlimo taisyklių?
YouTube: https://youtu.be/N-VTCO7bT0w

Koks planas dėl Palucko? Juozas Olekas
Seimo pirmininko pavaduotojas apie premjero ir jo įmonių galimą aferą dėl paskolos – kokio reikėtų teisinio reguliavimo akcijų savininkams, einantiems į politiką? Ši pilka zona dabar trukdo vykdyti pažadus sureguliuoti mokesčius, kad būtų galima užtikrinti gynybos bei patenkinti socialinius poreikius. Pasak J. Oleko, mokesčius kelti reikia būtent tuomet, kai ekonomika auga, o ne kai pradeda lėtėti. Lietuvos ekonomika kyla sparčiausiai ES.
Išsamiau laidoje:
Kaip turimų akcijų dilemą sprendžia Šiaurės Europa?
Kaip vyksta mokesčių keitimo procesas?
Kokia ministerijų reakcija į pavedimą mažinti išlaidas?
Kaip atgaivinti švietimo sistemą?
YouTube: https://youtu.be/nFBbCDzxISA

Amerika protestuoja ir tai šį tą keičia. Mažvydas Jastramskis
Amerikiečiai prieš Donaldą Trumpą protestuoja vis gausiau ir intensyviau. Prezidentas dėl to savo pozicijų greičiausiai nekeis. Nepaisant to, Trumpui ir respublikonams yra dėl ko nerimauti. Protestai daro įtaką subtiliau, nei kartais manoma. Trumpas galės sakyti, kad protestuoja tik mažuma JAV visuomenės. Techniškai tai būtų tiesa. Tačiau protestų poveikis yra platesnis, jie įspėja apie artėjančius politinius pokyčius.
YouTube: https://youtu.be/P_Z51W6Z9G8

Trumpas sustiprino NATO? Linas Kojala
NATO valstybės šiemet gynybai skirs bent 2 proc. bendrojo vidaus produkto. Pernai minimalios 2 proc. ribos nebuvo pasiekusios trečdalis narių. Kremliaus agresyvumas – ir nuolatiniai žvalgybų įspėjimai apie ketinimus išbandyti NATO tvirtumą – davė postūmį. Aljansas yra gyvas kaip niekada; parengties lygis auga, o gynybos išlaidos grįžta į lygį, regėtą tik Šaltojo karo metais. Kita vertus, nepaisant Vašingtono patikinimų, nerimo dėl Aljanso būklės netrūksta.
YouTube: https://youtu.be/7cMITd7fEgQ

Vidutinybės spąstai. Dalius Misiūnas
Lietuva gali rasti trūkstamų lėšų valstybės gynimui vien sumažinusi biurokratijos naštą. ISM universitetas, bendradarbiaudamas su „Politika.“ atliko Lietuvos biurokratijos mažinimo tyrimą, kuris rodo, kad per artimiausius metus būtų galima skirti ženklią sumą gynybai be mokesčių ar skolos. Universiteto rektorius siūlo skaičiuoti paslaugų savikainą, matuoti institucijų efektyvumą ir orientuotis į visuomenės poveikio rodiklius. Tuomet valstybė būtų valdoma efektyviau, o tai leistų didinti šalies konkurencingumą.
Išsamiau laidoje:
Kodėl biurokratai turi tiek daug vadovų?
Kiek kainuoja perskirstyti vieną eurą?
Kodėl atlyginimai viešajame sektoriuje yra didesni?
Kodėl Lietuva kepa įstatymus kaip blynus?
YouTube: https://youtu.be/jZfnkfFOTMY

Nacionalinė kultūra. Ignas Dilys
Neabejotinas Lietuvos kultūros prioritetas yra nacionalizmas. Kultūros dalyviai vengia žodžių „tautiškas“ ar „tautinis“. Prielankumą lietuviškoms vertybėms jie mieliau išreiškia priedu „nacionalinis“. Spėju, kad įstaigos, pasidabinusios nacionaliniais epitetais, ne tik siekia pabrėžti svarbą, bet ir taikosi į finansavimą iš nacionalinio biudžeto. Ne viskas auksas, kas auksu žiba. Ir toli gražu ne viskas nacionalinis, kas tokiu pasivadina.
YouTube: https://youtu.be/-xuJc1dzx9Y

Ko Trumpas siekia Kalifornijoje? Mažvydas Jastramskis
Situacija Kalifornijoje eskaluojasi. Trumpo administracijos konfliktas su valstijos demokratais aštrėja. Ir tai JAV prezidentui yra naudinga. Pastarieji mėnesiai Trumpui nebuvo sėkmingi. Trumpui būtinai reikėjo naujienų ciklą pasukti ten, kur prezidentas yra stiprus. Į temą, kurioje visuomenė jį remia.
YouTube: https://youtu.be/ecbtLXgYj3s

„Garnio“ gudrybės. Ingrida Šimonytė
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl įtariamo kreditinio sukčiavimo, kurį galimai įvykdė Ministro Pirmininko įmonė „Garnis“, Seimo narė konstatuoja, kad Gintautas Paluckas elgiasi labiau kaip verslininkas, o ne premjeras. Pasak I. Šimonytės, galbūt dėl to, kad Ministru Pirmininku tapo netyčia? Kodėl Prezidentas toleruoja dvigubus standartus, nuvertinamos VTEK‘o išvados, o rinkėjai nekelia aukštų standartų politikams? Ar rinkėjai ir vėl atleis už etikos nepaisymą?
Išsamiau laidoje:
Kodėl premjeras elgiasi įžūliai?
Kodėl premjeras turėtų atsiriboti nuo verslo interesų prieš žengiant į politiką?
Kaip rinkėjai reaguoja į politinius skandalus ir etikos pažeidimus?
YouTube: https://youtu.be/M5bpOr3HTAI

Techno-militarizmas ir Trumpas. Linas Kojala
Alexo Karpo knyga „Technologinė Respublika“ — tai manifestas, raginantis Vakarus išnaudoti technologijas galios didinimui, o ne maisto pristatymo programėlių vystymui. Karpas ragina sugrąžinti technologijų sektorių į nacionalinio saugumo politikos centrą. Ši techno-militarizmo vizija nėra tik ambicinga teorija. Ji atlieka svarų vaidmenį formuojant Donaldo Trumpo administracijos nuostatas. Europos vieta šioje vizijoje – miglota.
YouTube: https://youtu.be/Ty29kPLhkk8

Nuobodulio kultūra. Ignas Dilys
Žmones vilioja naujienos, o ypač – ką tik atsikleistos paslaptys. Dažnokai supykstame ant žiniasklaidininkų, kurie pribloškiama antrašte vis pažada pranešti negirdėtų aktualijų, tačiau beveik kas kartą nusiveda į nuobodų straipsnį nuvalkiota tema. Nuobodžiauti yra normalu, sveika, net pageidautina.
YouTube: https://youtu.be/CDi57EzbI0Y

Premjeras, prezidentas ir pingvinas. Mažvydas Jastramskis
Premjeras Gintautas Paluckas opozicijai siūlo kreiptis į Antarktidos pingvinus. O jeigu juo nepasitenkinimą pareikštų prezidentas Gitanas Nausėda? Tada kiltų rimtas klausimas: kas yra svarbiausias asmuo vykdomojoje valdžioje, o kas – tik nuo lyties į šaltą vandenį slystantis pingvinas. Atsakymo, tikėtina, abu politikai sužinoti nenori.
YouTube: https://youtu.be/M4bJIQSYtqU

Stadiono pradžia - į pabaigą. V. Benkunskas ir A. Avulis
Baigiasi keturis dešimtmečius trukusi Nacionalinio stadiono statybų agonija. Europos Komisijai pritarus koncesijos sutarties pakeitimams, Vilniaus daugiafunkcinio stadiono statyba turėtų prasidėti birželio pabaigoje ir trukti ne ilgiau 33 mėnesius. Pasak verslininko, statybų bendrovės „Hanner“ vadovo Arvydo Avulio, lėšų projektui skiriama per mažai, o pastačius kompleksą, renginių organizavimu turės rūpintis kita įmonė. Anot Vilniaus mero Valdo Benkunsko, vilniečių noras turėti Nacionalinį stadioną pradeda pildytis.
Išsamiau laidoje:
Kaip atrodo sutarties esmė?
Kokia bendra projekto vertė?
Kiek iki šiol išleista statybai?
Kiek viskas kainuos mokesčių mokėtojams?
YouTube: https://youtu.be/oCvbDuEk96I

Putinas perspaudžia? Linas Kojala
Putino apetitas gali atsisukti prieš jį patį. Ukrainiečiai keliose Rusijos vietose sunaikino ar apgadino 40+ strateginės aviacijos vienetų. Tai siunčia signalą: agresorius yra pažeidžiamas, o Ukraina nėra ant kapituliacijos slenksčio, kad ir kaip Kremlius bandytų tuo įtikinti. Tai, kad Putinas sugebėjo Ukrainą, kuri kadaise Rusiją laikė broliška šalimi, paversti Europos gynybos nuo agresoriaus bastionu, savaime yra katastrofiška nesėkmė. Bet ir taktiniame lygmenyje kyla bėdų.
YouTube: https://youtu.be/qYxwsTQ8ANs

Memuarų kultūra. Ignas Dilys
Vis daugiau Lietuvos įžymybių išleidžia autobiografijas arba memuarus. Kiek prisiminimų knygose teisybės, o kiek išmonės? Autentiška kūryba yra asmeniška, todėl ir bet kuri grožinė literatūra yra šiek tiek memuaristika. Prisiminimus patikimai falsifikuoja atmintis, o galutinai ištrina laikas. Jam priešinasi, ir dėl to yra verta dėmesio, memuarų kultūra.
YouTube: https://youtu.be/a7GokCQFrjk

Suprasti chaosą. Prof. Gintautas Mažeikis
Vytauto Didžiojo universiteto profesorius apie Ministro Pirmininko G. Palucko paskolos skandalą ir jo pasekmes. Ką etikos erozija pasako apie patį politiką ir jo principus? Ar mes galėsime pasitikėti valdžia krizės atveju? Kodėl JAV nesugeba sustabdyti Rusijos-Ukrainos karo? Kodėl ES vengia bendradarbiauti su Turkija, kuri sugebėjo išspręsti Sirijos problemą? Kodėl Vakarai miega tol, kol nėra įtraukiami tiesiogiai į karą?
YouTube: https://youtu.be/xIBtPbFINu4

„Nemuno aušros“ saulėlydis. Mažvydas Jastramskis
Remigijus Žemaitaitis netaps Lietuvos prezidentu. Geras ateities rezultatas būtų patekti į kitos kadencijos Seimą. Su Lietuvos politiniu elitu kovojęs ir taip savo rinkėjus išlaikęs Žemaitaitis kurį laiką buvo įsimiklinęs išsisukti nuo pasekmių ir laikėsi tol, kol nepaprašė iš rinkėjų to, kas buvo ne tik programos, bet ir jo politinės savasties išdavystė – pinigų valstybei, kuria jo elektoratas nepasitiki.
YouTube: https://youtu.be/UENCjsvPuaA

„Amerikos Brežnevas“ ir kaip neapgauti patiems savęs. Mykolas Katkus
Viešai paskelbta eksprezidento Joe Bideno vėžio diagnozė atskleidžia košmarišką prezidento sveikatos būklę kadencijos pabaigoje. Bideno kabineto nariai visus 2024 metus su juo neturėjo beveik jokio kontakto. Kaip pastebi „The Economist“, kad Bideno protines ir fizines problemas laiku pastebėjusi dešinioji žiniasklaida nelabai domėjosi ir nelabai domisi Donaldo Trumpo elgesiu ir sveikatos būkle. Mums ši pamoka taip pat labai svarbi.
YouTube: https://youtu.be/_NyDVU3Cr-A

Amerika ne tokia primityvi. Linas Kojala
Viceprezidentas JD Vance’as – vienas kertinių užsienio politikos ideologų. Jis akcentuoja, kad Jungtinės Valstijos atsisako karinių intervencijų ir „demokratijos sklaidos“ politikos. Karinę jėgą naudoti siūlo tik tuo atveju, jei keliamas aiškus ir ribotas tikslas. Galiausiai trečiasis elementas – šios nuostatos nereiškia izoliavimosi nuo pasaulio. Kokią žinią siunčia Vance‘izacija? Amerikiečiai nori būti mažiau įsipareigoję kitiems ir pragmatiškesni.
YouTube: https://youtu.be/QD6HJkVFSVo

Ekspertų subkultūra. Ignas Dilys
„Ekspertas“, išvertus lietuviškai – „žinovas“, nors tikslesnė lotyniškos kilmės termino reikšmė – įgudęs, prityręs. Normalu, kad žiniasklaida kviečia prityrusius ir įgudusius asmenis pakomentuoti sudėtingus reiškinius, tik keistoka, kad dažniausiai terminu „ekspertas“ nusakoma komentatoriaus tapatybė, nutylint ir nenurodant, kuo grįsta to asmens išmintis.
YouTube: https://youtu.be/mvwHou2x13Q

Norėjo kaip geriau. Saulius Skvernelis
Edmundas Jakilaitis su Seimo pirmininku aptaria siūlomą mokesčių pertvarką. Kokius galios žaidimus žaidžia finansų ministras? Kokia Vyriausybės vadovo pozicija? Ar pensininkams didės mokesčiai? Ar reikės mokėti nekilnojamojo turto mokestį už pirmą būstą? Kodėl visi mokesčiai turi būti žmonėms suprantami? Kuo būtų naudingas skaidrus gynybos mokestis?
Išsamiau laidoje:
Mitai apie mokesčius.
Kokią žinią valstybė siunčia verslininkams?
Kokios antros pensijų pakopos perspektyvos?
Ką lemia nesutarimai koalicijoje?
Skvernelis ruošiasi prezidento rinkimams?
Čekučių skandalai.
YouTube: https://youtu.be/mQmGaOkRcWo

Trumpui šis karas – ne jo. Linas Kojala
Jungtinės Valstijos vienoje pusėje, Europa / Ukraina – kitoje. Vašingtonui svarbu procesas. Ukraina ir Europa sprendžia kitą problemą: brutalaus karo ir egzistencinės grėsmės. Ji reikalauja visiškai kitokios prieigos, nei siūlo Trumpas. Proceso nepakanka. Bet per ilgus dešimtmečius susikurta tokia priklausomybė nuo Jungtinių Valstijų, kad europiečiams priimti sprendimus savarankiškai sudėtinga. Tad artimiausio laikotarpio perspektyva – niūri.
YouTube: https://youtu.be/Rt-7dVlBt-A

Daugiadisciplininė kultūra. Ignas Dilys
Akivaizdi šiuolaikinės meninės kūrybos tendencija – tarpdislipliniškumas. Savo kultūroje esame įpratę įtariai žvelgti į asmenis, pakeitusius profesiją ar praktikuojančius keletą amatų. Iš tiesų, staliaus, kalvio, chirurgo, smuikininko, akrobato ar sraigtasparnio piloto meistrystę palaiko tik kasdienė praktika, todėl kiti pelningi užsiėmimai jiems rūpi menkiau. Tarpdiscipliniškumas gražiai skleidžiasi ten, kur praverčia nežabota vaizduotė. Atsibudus nebe atsitiktinėje, o kryptingai sudėtingėjančioje Visatoje, verta keisti požiūrį ir dėmesingai puoselėti tarpdisciplininį kūrybingumą.
YouTube: https://youtu.be/BFdVn535Fd4
Spotify:
Skaitykite: politika.lt

Vytauto Didžiojo gynybos linija. Laurynas Kasčiūnas
Tėvynės sąjunga siūlo Vytauto Didžiojo gynybos liniją, kuri skirtų Lietuvą nuo galimų agresijų. Tokia linija, fortifikuota ir įrengta, esą kainuotų apie milijardą eurų. Kodėl Lietuvai reikia ambicingo gynybos plano, laužančio NATO stereotipus? Kaip tai apsaugotų nuo Rusijos įsiveržimo? Ar mūsų pramonė pajėgi tokią liniją įrengti? Ar, siūlydama gynybos liniją, partija nepaskandins idėjos politikos liūne?
Išsamiau laidoje:
Kokios karo Ukrainos pamokos.
Kaip atrodytų gynybos linija.
Kontrmobilumas - galimybė Lietuvos verslui.
Ką daryti su latviais, kad jie aktyviau rūpintųsi savo sienos gynyba?
YouTube: https://youtu.be/ft9y3B3QFiM

Ką reiškia Trumpo nepopuliarumas? Mažvydas Jastramskis
Trumpo populiarumo smukimas yra akivaizdus. Tačiau jis nebuvo labai gerai vertinamas ir anksčiau. Bet demokratai irgi neatrodo gerai. Nors dalis rinkėjų skeptiškai vertina prezidento darbą ekonomikoje ir yra linkę į bendrą nepritarimą, tai nereiškia, kad jie už respublikonus nebebalsuotų – galimai užtektų to, kad jiems yra priimtina imigracijos politika.
YouTube: https://youtu.be/A-HexCUdSlM

Vienas paliaubas Trumpas jau pasiekė. Linas Kojala
Vašingtonas ir Pekinas sutarė trims mėnesiams sumažinti abipusius muitų tarifus. Tokiu būdu amerikiečiai signalizuoja, kad siekia ne visiško ekonominio „atsisiejimo“ nuo Kinijos, o naujų principų tarpusavio prekybai. Muitų „vėzdo“ taktika supurtė globalią prekybą. Šokas leido pasiekti amerikiečiams palankius susitarimus – ar bent jau ilgalaikių susitarimų apmatus. Jei Jungtinės Valstijos neatsisakys siekio subalansuoti prekybą, konfrontacijos gali kartotis.
YouTube: https://youtu.be/pfHeUFFuubI

Elito subkultūra. Ignas Dilys
Kaip viešumoje atpažinti žmogų iš Lietuvos elito? Juk prabangos ženklais ar aprangos kodu lengvai prisidengia apsimetėliai. Bene vienintelis aiškus būtybės iš aukštojo sluoksnio požymis yra nepriekaištinga lietuvių kalba. Juk gimtosios kalbos sodrumas padeda tautai kopti į civilizacijos viršūnes.
YouTube: https://youtu.be/M6OrghHJACU

Landsbergio klausimas kaip pagarba valstybei. Mažvydas Jastramskis
Pasiūlymas naikinti valstybės vadovo statusą Vytautui Landsbergiui buvo išbrauktas iš Seimo darbotvarkės. Bet, žiūrint plačiau, šis klausimas nėra apie Landsbergį. O apie tai, kaip matome savo valstybingumo istoriją. 1990-1992 m. faktinis valstybės vadovas buvo Landsbergis. „Nemuno aušros“ lyderiai nesupranta, kad nekenčia ne tiek Landsbergio – jie negerbia savo valstybės ir ciniškai išnaudoja nepasitikėjimą ja.
YouTube: https://youtu.be/QeyjCAzi-xc

Ar skaidrūs nauji mokesčiai? Algirdas Bartkus
Vyriausybė siūlo didinti nekilnojamo turto, gyventojų pajamų bei pelno mokesčius. Tai esą reikalinga gynybai, bet kodėl tuomet nėra aiškaus skaidraus gynybos mokesčio, kurio lėšos eitų tiesiai į gynybos fondą? Atsisakius rizikingo pelno mokesčio didinimo ir padidinus PVM procentu, būtų galima spręsti gynybos finansavimo problemą - tereiktų pritaikyti lengvatą visam maistui.
Išsamiau laidoje:
Kodėl gynybos finansavimas – gyvybiškai svarbus.
Kaip pasikeitė Rusijos retorika besiginkluojančios Lenkijos atžvilgiu.
Kodėl svarbu pirmiesiems atsirasti ginkluotės pirkimo eilėje.
Ar etiška bausti patriotiškus Lietuvos verslininkus?
Kaip KAM gali pritraukti šviesiausius protus.
Didesnis PVM - kainos ūgteltų nežymiai.
Pelno mokesčio didinimo pasekmės.
YouTube: https://youtu.be/bCnRc-Z-hX8

JAV karių skaičių Europoje lems pinigai. Linas Kojala
Norint sužinoti, kaip keisis amerikiečių pajėgų įsitraukimas į atgrasymą Europoje, reikia sekti Pentagono biudžeto svarstymus. JAV gynybos išlaidos sudaro 37 proc. viso pasaulio gynybos išlaidų. Kinija – vienintelė galia, kelianti strateginę grėsmę JAV visose srityse. Jei bendras Pentagono biudžetas artimiausiu metu mažės, taupymai bus atliekami Europos sąskaita.
YouTube: https://youtu.be/qsc4Wj9d8cw

Ar regionams trūksta ministerijos? Robertas Dargis
Ar regionams trūksta ministerijos? Robertas Dargis
Prezidentas ir Vyriausybė sutaria, kad Lietuvoje regionų atsilikimo nuo didmiesčių problemą turi spręsti Regionų ministerija. Tačiau visuomenės apklausos liudija, kad žmonės nori mažinti išsiplėtusią biurokratiją ir sutaupytas lėšas skirti gynybos reikmėms. Ar regionams iš tiesų reikia ministerijos? Kokie būtų jos tikslai? Kiek ji būtų efektyvi? Reikia mažinti suvaržymus ir suteikti daugiau galimybių vietos savivaldai.
Išsamiau laidoje:
Regionų lyderių atsakomybė lems regionų ateitį.
Kaip efektyviai panaudoti valstybės turtą.
Nacionalinė žemės tarnyba nesuinteresuota įveiklinti žemę.
Kol ministerija bus kuriama, nekilnojamojo turto vystymo darbai sustos.
Revoliucinis aplinkos ministro pasisakymas.
YouTube: https://youtu.be/7DbjpDUiQko

Trumpas ir Zelenskis altorių šešėlyje. Linas Kojala

Sekso kultūra. Ignas Dilys

Trumpas gelbėja Kanados liberalus. Mažvydas Jastramskis

Ką paliko Pranciškus? Sigita Maslauskaitė

Kada baigsis Trumpo kantrybė? Linas Kojala
Putino Velykų paliaubos baigėsi niekuo. Visgi tai turėjoviešųjų ryšių efektą. Derybos jau trečiadienį tęsis Londone. Jei ukrainiečiai, europiečiai ir amerikiečiai nesusitars tarpusavyje, bus nuogąstaujama dėl to, ką tiesiogiai aptarinės Vašingtonas ir Maskva. Optimistai tiki, kad Trumpui atsibos Putino užsispyrimas ir taktika bus pakeista iš nuolankumo į padidintąspaudimą. Kol kas tokie lūkesčiai nebuvo realizuoti.
YouTube: https://youtu.be/z6a0muIahAk

Kūno kultūra. Ignas Dilys
Sporto reikalai Lietuvoje priskirti ne Kultūros, o Švietimo,mokslo ir sporto ministerijai, tačiau tai neužkerta kelio pasvarstyti, kiek sportas ugdo visuomenės sielą? Judrumo mėgėjai yra pagarbos verti kultūrininkai. Ir ne vien dėl to, kad atsakingai rūpinasi savo pačių gerove. Taip, aktyvūs žmonės rečiau serga, ilgiau gyvena, šviesiau jaučiasi ir daugiau nuveikia, bet dar svarbiau, kad jie praktiškai keičia visuomenės įpročius bei papročius.
YouTube: https://youtu.be/5DnvPeNr38Q

Nausėdos kontrolė. Mažvydas Jastramskis

Kas sušuks: „Karalius nuogas!“ Kęstutis Budrys
Senoji pasaulio tvarka svyruoja. Jungtinės Valstijos gina agresorių ir niekina auką. Sąjungininkams skelbiami ekonominiai karai. Kokie šioje situacijoje Lietuvos prioritetai ir strateginiai interesai? Ar Vilnius susirado įtakingų rėmėjų Vašingtone? Ar Lietuva sutiks, kad galima stumdyti sienas jėga?Užsienio reikalų ministras viliasi, kad taika bus pasiekta diplomatiniu būdu, sankcijomis spaudžiant Rusiją. Pasak ministro, Europos parama Ukrainai yra esminė ilgalaikei taikai užtikrinti.
Išsamiau laidoje:
Trumpas kalba kaip rusas?
Kur pataikavimo Putino režimui riba?
Tarptautinė teisė Lietuvai - pamatinis dalykas.
Kokia Trumpo taktika?
https://youtu.be/MMjpyFvp-aA

Kinija – ne išeitis Europai. Linas Kojala

Kalbos kultūra. Ignas Dilys
Lietuvių kalba yra aiškus mūsų kultūros prioritetas. Kokia gi kultūra be kalbos? Štai, rašytoja Kristina Sabaliauskaitėviešai sukritikavo Valstybinės lietuvių kalbos komisijos bei inspekcijos darbo kokybę ir visą kalbos politiką. Pritariu jos požiūriui, kad lietuvių kalbos politikos sėkmę derėtų matuoti lietuviškai kalbančiųjų skaičiumi. Jį galime smarkiaiišauginti. O siekiantieji įtakos, ypač – valdžios, turėtų žinoti, kad sklandi ir turtinga kalba suteikia pranašumo varžybose dėl piliečių palankumo.
YouTube: https://youtu.be/sya_-Y6O3pk

Trumpas tarifų kelias. Nerijus Mačiulis
Vyriausiasis „Swedbank“ ekonomistas apie karštligišką Jungtinių Valstijų prezidento bei jo komandos tarifų politiką. Kokio tikslo siekia Donaldas Trumpas ir ko pasiekia? Prezidentas, norėdamas stiprinti strategiškai svarbiussektorius, vadovaujasi archajišku požiūriu, ignoruoja paslaugų sektorių, technologinę pažangą bei globalizacijos privalumus. JAV sparčiai praranda saugios šalies investicijoms įvaizdį, jos ekonomika trauksis, nes vartojimas mažės.
Išsamiau laidoje:
Kodėl norima stiprinti strategiškai svarbius sektorius?
Kaip reaguoja finansų rinkos į destruktyvius importo tarifus?
Ko siekia Kinija programa „Made in China 2025”.
Kaip informacinis burbulas iškreipia Trumpo pasaulio vaizdą?
YouTube: https://youtu.be/jvZjL8TDVQU

Amerikiečiai pradeda nusivilti Trumpu. Mažvydas Jastramskis
Dauguma amerikiečių Donaldui Trumpui nepuoselėja šiltųjausmų. Trumpo sprendimai gresia grįžti bumerangu ir priminti jo rinkėjams tai, kodėl žmonės balsavo prieš Joe Biden‘ą – dėl pragyvenimo kainos. Įdomu, ar pats Trumpas suvokia, kad iš rankų dabar slysta viena iš dviejų (be imigracijos) jo paramos visuomenėje kolonų – tikėjimas administracijos kompetencijaekonomikoje.
YouTube: https://youtu.be/iXKwJrWSzCo

Kaip ginsis Lietuva. Gen. Raimundas Vaikšnoras

Kaip visas pasaulis JAV „išdūrinėjo“. Linas Kojala

Trumpo smūgis – ir jo bičiuliams Europoje. Mažvydas Jastramskis
Trumpo išsilaisvinimo diena, kai jis paskelbė eilę naujų JAV muitų pasauliui, neturėjo išimčių jokiems bičiuliams – 20 proc. tarifą gauna visi ES, nepriklausomai nuo to, ar leftistų vyriausybė, ar įsileidžianti „teisingus“ žmones. Nacionalistai irprotekcionizmo šalininkai, nekenčiantys liberalios tarptautinės sistemos, gali palaikyti vieni kitus „šventoje“ kovoje su vidaus priešais ir imigrantais. Bet ta pati ideologija efektyviai užkerta kelią jų pačių tarptautiniam bendradarbiavimui. Matydami, kokias pasekmes gali turėti nacionalizmas „ant steroidų“, Europos politikai ir rinkėjai bus skatinami ieškoti kitokiųatsakymų.
YouTube: https://youtu.be/c1IdWyseYpA

Pakrypo į blogą. Andrius Kubilius
Europos gynybos ir kosmoso komisaras apie Jungtinių Valstijų inicijuotas taikos derybas su rusais, kurios, panašu, lems, kad Maskva nutrauks karo veiksmus, išsiderėjusi maksimumą: be sankcijų, išsaugojusi užgrobtas teritorijas, užsitikrinusi, kadUkraina netaps NATO nare. Kokios Europos Sąjungos galimybės gintis savarankiškai, JAV dėmesiui vis labiau krypstant Kinijos link? Kokius darbus reikia atlikti?
Išsamiau laidoje:
Kodėl viskas pakrypo ne taip.
Europos branduolinis skėtis.
NATO peržiūri gynybos planus.
Europos industrinės politikos galimybės. Kaipužkurti pramonės pajėgumus.
Ar JAV pajėgos liks Europoje? Kinijoskarinės galios balansavimas.
YouTube: https://youtu.be/58c2tIlkEmU
Skaitykite:politika.lt
Telia Play: https://play.telia.lt/more/politika-edmundas-jakilaitis
