Đelić predstavio imovinsku kartu

Potpredsednik Vlade Srbije Bozidar Đelić vlasnik je kuće i stana u Beogradu, ali i dalje živi kao podstanar.

Izvor: B92, FoNet

Ponedeljak, 24.03.2008.

07:08

Default images

Sve što sam stekao, stekao sam van politike, kaže Božidar Đelić. On je najavio da će, kada za to dođe vreme, od dela svoje imovine formirati zadužbinu. Želim da pokažem građanima da je moguće biti uspešan a ne biti lopov, kaže Božidar Đelić. Pre dolaska u Srbiji imovinu je stekao radeći u konsalting firmi "Mek Kinzi", gde je primao godišnju platu od 150.000 evra.

"Nisam spavao na kauču zato što nisam imao para, već zato što sam radio po 20 sati dnevno u vladi Zorana Đinđića i nisam imao vremena da razmišljam o svom stambenom pitanju", rekao je Đelić.

Tokom pauze u bavljenju politikom radi u "Kredi agrikolu" za 250.000 evra godišnje. A trenutno poseduje:

- stan u Beogradu ( Zvezdara ) 66 kvadrata i jedan ar šume u Baru, nasleđeni od majke

- kuća 425 kvadrata i deset ari placa na Senjaku u Beogradu, kupljena na kredit 2005 godine. Kredit vraćen 2007 godine od otpremnine koju mu je dodelila grupa Kredi agrikol. Kuća je koštala 685.000 evra, a otpremina je bila 999.000 evra

- ušteđevina 73.000 evra i 3.250 dolara

- Vlasnik je 3.000 akcija (gotovo 100 odsto udela) u investicionom preduzeću House of Europe Invest, registrovanom u Holandiji. Preduzeće nema aktivnosti u Srbiji

- automobil "jugo kabrio"

Živi kao podstanar. U njegovom stanu žive nećaci, a kuću izdaje. U Vladi ne prima platu. Jednu polovinu daje u Fond "Dr Zoran Đinđić", a drugu nezbrinutoj deci sa Kosova. Živi od ušteđevine i kirije, koja, po odbijanju svih dažbina, iznosi oko 3.000 evra.

Đelić traži promenu Zakona o sprečavanju sukoba interesa, tako da imovina svih političara postane javna.

"Neka i ja, ali i oni koji me napadaju, objasne kako su bez ijednog dana radnog staža izvan politike stekli velike stanove i imovinu", rekao je Đelić.

Za sve što sam naveo svi državni organi imaju papire. "Spreman sam uvek za bilo kakvu proveru jer nemam šta da krijem", kaže Đelić.

Đelić mogući kandidat za premijera

Božidar Đelić je izjavio da je u grupi ljudi o kojima se u DS-u razmišlja kao o mogućim kandidatima za premijera Srbije.

Potpredsednik Vlade Božidar Đelić je sinoć, gostujući u emisiji "Halo, predsedniče" TV Panonija, rekao da je rano govoriti o tome šta će biti posle izbora, ali je ukazao da Demokratska stranka želi skupštinsku većinu, jer je to garancija da će Srbija imati stabilnu vladu.

Govoreći o postizbornim koalicijama, Đelić je objasnio da je apsolutno isključena saradnja sa Srpskom radikalnom strankom.

On je dodao da je sa Socijalističkom partijom Srbije ta saradnja moguća, ali malo verovatna.

"DS u budućoj vladi neće nikome prepustiti premijersku funkciju. Demokratska stranka Srbije je dobrodošla u novoj vladi samo ako promeni sadašnji kurs i ukoliko se jasno izjasni za put u Evropu", poručio je Đelić.

Potpredsednik srpske vlade je ponovio da će posle 11. maja sigurno biti potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, ukoliko nam bude ponuđen, kao i da će srpski parlament takav dokument brzo ratifikovati.

Dinkić očekuje pobedu DS-a i G17 plus

Mlaðan Dinkiæ (FoNet, arhiv)
Ministar ekonomije i lider G17 plus Mlađan Dinkić uveren je da će na predstojećim izborima pobediti koalicija, čija su okosnica Demokratska stranka i G17 plus.

Nova vlada će, prema njegovim rečima, ubrzati proces evropskih integracija. G17 plus je, povodom devetogodišnjice od početka NATO bombardovanja, pozvao najviše funkcionere Srpske radikalne stranke da odgovore šta su za sebe uzeli ulaskom u vladu tokom prošle decenije, kao i šta su i kakvu su državu ostavili posle odlaska sa vlasti.

Dinkić je u Kažiprstu Radija B92 rekao da je bombardovanje nešto najgore što se dogodilo, ali i da je "bitno zašto su oni koji su tada bili na vlasti dozvolili da Srbija bude bombardovana".

On je istakao da su čelnici Srpske radikalne stranke, koji su u to vreme bili na vlasti sa Slobodanom Miloševićem, dobili, kako je rekao, ogromne stanove, dok su svi bili po podrumima u skloništima.

"Nikolić ne sme da krene u kampanju pre nego što kaže koliki je stan dobio od Miloševića za vreme dok je naš narod bombardovan. Najglasniji su u optužbama, a ušli su u Vladu na bedu naroda ostavili sebi stanove, a sad opet ponavljaju iste teze”, rekao je Dinkić.

Dinkić je uveren da će koalicija Demokratske stranke - G17 plus - Lige socijaldemokrata Vojvodine i Srpskog pokreta obnove pobediti na predstojeći izborima i da će brzo formirati vladu sa predstavnicima nacionalnih manjina.

On kaže da je nerealno da DSS bude u evropskoj vladi, jer je ta stranka napustila evropski put i dodao da "samo nerealni optimisti mogu da misle da će DSS da promeni svoju politiku.

"Oni su napustili evropsku politiku ali, kada bi oni promenili svoje mišljenje, mogli bi da se uključe. Ali, oni ne nameravaju da ga promene", naveo je Dinkić.

Lider G17 plus je rekao i da će nova demokratska vlada ubrzati proces evropskih integracija i do kraja mandata uvesti Srbiju u Evropsku uniju.

On kaže da mu nije bitno ko će biti premijer i ministri u njoj, ali je, kako tvrdi, logično da premijera predloži Demokratska stranka.

Šta G17 traži od radikala?

Stranka G17 plus saopštila je danas da su funkcioneri Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić, Aleksandar Vučić i Dragan Todorović, koji su za vreme NATO bombardovanja Srbije bili na vlasti, obavezni da odgovore na pitanje šta su u to vreme ostavili iza sebe, a šta su uzeli za sebe.

G17 plus napominje da ti funkcioneri SRS-a nikada nisu obelodanili šta su uzeli za sebe ulaskom u vladu 1998. godine, neposredno pre NATO bombardovanja, i tvrdi da su u tom periodu dobijali "ogromne stanove od preko 100 kvadrata od države u elitnom delu Beograda".

G17 plus je pozvao Nikolića, Vučića i Todorovića da odgovore koliko stanova su tada dobili od države i šta su uradili sa njima posle odlaska sa vlasti, kao i da javno prijave svoje celokupne imovinske karte.

Da je imovina političara centralna tema početka predizborne kampanje pokazuje i akcija omladine radikala u centru Beograda - "Dinar za sirotinju", o čemu možete čitati u posebnoj vesti.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

50 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: