Rumunija u borbi protiv ekstremista

Bukurest se nada da ce mu cvrsta podrska za akciju SAD u Iraku i ostar stav protiv osumnjicenih ekstremistickih organizacija olaksati ulazak u NATO.

Rumunija u borbi protiv ekstremista

Bukurest se nada da ce mu cvrsta podrska za akciju SAD u Iraku i ostar stav protiv osumnjicenih ekstremistickih organizacija olaksati ulazak u NATO.

Wednesday, 28 August, 2002

U pokusaju da poboljsaju sanse Rumunije za ulazak u NATO rumunski zvanicnici salju signale da je zemlja spremna da prosiri svoj angazman u "ratu protiv terorizma" koji vode SAD.


Ministar odbrane Georg Major objavio je prosle sedmice da bi Rumunija mogla uzeti ucesca u akciji SAD protiv rezima Sadama Huseina u Iraku.


Ovo saopstenje izdato je gotovo godinu dana nakon sto je Rumunija dala svoje trupe za ucesce u medjunarodnoj operaciji u Avganistanu, stavila obavestajne informacije na raspolaganje Vasingtonu i omogucila koriscenje svojih vazdusnih baza za izvodjenje vojnih operacija u Srednjoj Aziji.


Vlada je 23.avgusta takodje usvojila odluku kojom se ratifikuje internacionalna konvencija o sprecavanju finansiranja ekstremistickih grupa, cime se Rumunija obavezala da identifikuje i blokira sva sredstva namenjena takvim organizacijama.


Ovoj odluci prethode slicne mere, kao sto su duze zatvorske kazne za one koji su osudjeni za teroristicke aktivnosti ili uznemiravanje javnosti pretnjama i prevarama. Za teroristicke aktivnosti sada slede kazne koje mogu ici i do 30 godina zatvora, dok se za uznemiravanje javnosti mogu izreci kazne od tri meseca do tri godine zatvora.


"Rumunija je bez odlaganja preduzela odgovarajuce korake u sferi zakonodavtsva koji imaju za cilj da se stane na put terorizmu posle dogadjaja od 11.septembra", izjavio je za IWPR Radu Tudor, vojni analiticar. "Ipak, usled rasirene bede i politicke nestabilnosti, zemlja ostaje idealna sredina za razvoj terorizma."


Rumunska obavestajna agencija, SRI, deli ovo misljenje. U izvestaju za 2001.godinu agencija je tvrdila da je u zemlji aktivno nekoliko inostranih ekstremistickih celija, ukljucujuci i celije palestinske militantne organizacije Hamas, Hezbolaha, Muslimanskog bratstva i radikalnog krila Kurdistanske radnicke partije.


Za mnoge od ovih grupa tvrdi se da su procvetale pod represivnim rezimom koji je vodio Nikolae Causesku. Oficir za vezu sa Rumunijom koji radi za palestisnkog lidera Jasera Arafata, Ali Hasan Salameh, predvodio je tim komandosa Palestinske oslobodilacke organizacije, PLO, koji su na Olimpijadi u Minhenu 1974.godine oteli izraelske sportiste.


Causeskuov rezim takodje je nekoliko godina pruzao utociste Ilicu Ramirezu Sancezu, koji je poznat i kao Karlos ili Sakal, i snabdevao ga oruzjem i municijom.


Tokom godina stotine predstavnika militantnih grupa navodno je ulazilo u zemlju da bi prikupljalo novcana sredstva nezakonitim radnjama kao sto su falsifikovanje, provale, trgovina drogom i krijumcarenje oruzja.


Jon Stan, clan parlamenta koji se nalazi na celu komisije zaduzene za nadzor aktivnosti SRI, otkrio je da je u periodu od 1999.do 2001.godine oko 323 miliona americkih dolara ilegalno prebaceno iz Rumunije na strane bankovne racune u vlasnistvu poslovnih ljudi za koje se zna da su povezani sa radikalnim grupama.


Prema izvestaju iz 2001.godine, spreceno je vise pokusaja da se takve organizacije registruju.


Krajem prosle godine, istragom koju je nalozio premijer Adrian Nastase navodno je ustanovljeno da je jedan arapski biznismen koji zivi u Rumuniji preko svojih zakonito osnovanih kompanija dostavio militantnim grupama stotine miliona dolara.


Jedan egipatski biznismen navodno je prebacio oko 150 miliona dolara svojim saradnicima u Egiptu koji su blisko povezani sa islamskim ekstremistima. Novac je registrovan kao "avansna uplata" za robu koja nikada nije isporucena. Zvanicnici u Bukurestu su izjavili da su sve takve transakcije povezane sa Arapima nastanjenim u Rumuniji.


Agencija SRI ipak naglasava da nije bilo dokaza o bilo kakvoj povezanosti mreze Al-Kaida i Rumunije, i da njen lider Osama bin Laden nema bankovne racune u ovoj zemlji.


Posle napada 11.septembra osumnjiceno je vise Arapa. Atala Mohamid Atala, Palestinac, uhapsen je zbog pljackanja nekoliko stranih studenata na medicinskom fakultetu u Konstanci na istoku Rumunije i optuzen da pripada "teroristickoj mrezi".


Kontroverzan je i slucaj koji se tice izbacivanja jednog irackog diplomate u oktobru 2001.godine zbog umesanosti u "aktivnosti koje su neuskladive sa njegovim diplomatskim statusom". U lokalnoj stampi se tvrdi da je on bio agent irackih tajnih sluzbi i da je tajno radio u Bukurestu. Iracki diplomatski izvori opisali su ove optuzbe kao "neosnovane".


Neki clanovi parlamenta se zale da Rumunska obavestajna sluzba intenzivira svoje aktivnosti protiv navodno ekstremistickih grupa u zemlji da bi poboljsala rejting zemlje na zapadu pred samit NATO-a u Pragu koji je zakazan za novembar.


Danijela Tusel je novinar dnevnika Libertatea iz Bukuresta.


Frontline Updates
Support local journalists