SUDSKA KRONIKA: SLUCAJ KRAJISNIK

Tuzioci nastoje pokazati kako su vodeci politicari bosanskih Srba evidentno bili ukljuceni u lanac zapovijedanja

SUDSKA KRONIKA: SLUCAJ KRAJISNIK

Tuzioci nastoje pokazati kako su vodeci politicari bosanskih Srba evidentno bili ukljuceni u lanac zapovijedanja

Friday, 18 November, 2005

Na sudjenju Momcilu Krajisniku, tuzioci su ovog tjedna pokusali dokazati da su gotovo sve vojne akcije tokom bosanskog rata bile izvedene uz koordinaciju srpskih politickih predstavnika – ukljucujuci i okrivljenog, koji je svojevremeno predsjedavao parlamentom bosanskih Srba.


Vojni vjestak tuzilastva, Ivan Braun (Ewan Brown), posvjedocio je pred Haskim tribunalom da su politicki lideri bosanskih Srba, ukljucujuci i Krajisnika, sve vrijeme odrzavali kontakte s vojnim zapovjednicima – kako viseg, tako i nizeg ranga – te da je ta suradnja podrazumijevala postojanje lanca zapovijedanja u kojem su posljednju rijec ipak imali politicari.


“Politicko rukovodstvo bosanskih Srba zapovijedalo je vojskom, i nije bilo nikakve razlike izmedju onoga sto su bili politicki ciljevi i onoga sto je vojska cinila”, rekao je Braun.


Krajisnikovi advokati pak tvrde da njihov klijent nije bio u dovoljnoj mjeri upoznat sa situacijom na terenu, niti je nad njom imao neposrednu kontrolu. Za to su, navodno, bile nadlezne, u prilicnoj mjeri nezavisne, lokalne vlasti.


Krajisnika se tereti za genocid, kao i zlocine protiv covjecnosti, te krsenje zakona i obicaja ratovanja – i to zbog navodnog sudjelovanja u kampanji protjerivanja nesrpskog stanovnistva iz veceg dijela Bosne tokom 1992.


U optuznici se spominje i vise desetina objekata u kojima su muslimanski i hrvatski zatvorenici bili muceni, premlacivani i ubijani. Prema navodima koje su iznijeli Braun i tuzioci, ti su pritvorski logori bili otvoreni u sklopu kampanje koju su politicari bosanskih Srba pokrenuli s ciljem teritorijalnog razdvajanja triju bosanskih naroda – srpskog, hrvatskog i muslimanskog – koji su sve do 1992. zivjeli zajedno na podrucju koje u etnickom smislu nije bilo homogeno.


Braun je pred sucima ovog tjedna izjavio da je upravo sadasnji haski bjegunac Ratko Mladic – kojeg se pored ostalog tereti i za planiranje srebrenickog genocida – prvi upozorio na posljedice razdvajanja i zrtve koje ce u tom procesu nastati.


Svjedok je izjavio da je Mladic, kao vojni lider bosanskih Srba, politicarima rekao da bi plan o razdvajanju naroda, koji je postojao jos 1991., trebalo ostati u tajnosti, odnosno da ga javnosti treba predociti u nekom prihvatljivijem obliku. Braun se pored ostalog osvrnuo i na razgovor u kojem Mladic Krajisniku kaze da ce “nastaviti po planu”, te da ce ga i sljedeceg dana doci vidjeti i “preuzeti daljnje instrukcije”.


Sve to, po rijecima svjedoka, potvrdjuje da je najvisi vojni rukovodilac bio pod kontrolom politicara.


Tuzilac Mark Hermon (Mark Harmon) takodjer je emitirao i telefonski razgovor vodjen izmedju Krajisnika i jednog od lokalnih vojnih zapovjednika, i u kojem se okrivljeni raspituje o situaciji na terenu. Braun je istakao da to potvrdjuje da je srpsko rukovodstvo bilo dobro upoznato i s onim sto se desavalo na nizem vojnom nivou.


Dodao je kako je svaka, pa i najsitnija vojna operacija morala biti u skladu s glavnim ciljem – stvaranjem etnicki “cistih” podrucja – i verificirana od strane politickog rukovodstva.


Braunove su tvrdnje u skladu s vojnom dokumentacijom Republike Srpske (RS), na osnovu koje se takodjer vidi da je vojska sljedila strateske ciljeve koje je u svibnju/maju 1992. politicko rukovodstvo odredilo kao opci okvir buducih operacija. Radilo se prije svega o blokadi Sarajeva, zadrzavanja koridora u sjeveroistocnoj Bosni i uspostavljanju etnicki homogenih podrucja duz dvaju bosanskih rijeka – Drine na istoku i Une na zapadu.


Tuzioci su primijetili i da je upotrebu zrakoplovstva moglo narediti samo predsjednistvo RS-a, sto takodjer potvrdjuje povezanost politicara s vojnim djelovanjima.


Kada su tuzioci od vjestaka zatrazili da objasni preobrazaj pojedinih segmenata Jugoslavenske narodne armije (JNA) od multi-etnickih snaga u vojsku pod kontrolom bosanskih Srba, Braun je rekao da je ta transformacija pocela nakon izbijanja rata u Hrvatskoj, kada se velik broj oficira JNA povukao u Bosnu i Hercegovinu.


Braun je takodjer objasnio kako je JNA u kompliciranoj politickoj konstelaciji ipak stala na stranu srpskih nacionalista, te kako je omogucila i podjelu oruzja bosanskim Srbima.


“JNA je vodila politiku na dva kolosijeka – pokusavala je primiriti tenzije u Jugoslaviji i dodvoriti se Srbima”, rekao je Braun.


Dokumenti koji su ovog tjedna predoceni u Tribunalu pokazuju i da je, zahvaljujuci koordiniranim vojno-policijskim akcijama, nesrpsko stanovnistvo bilo prebacivano u logore, cime se samo potvrdjuje da je izmedju oruzanih snaga i lokalnih opcina postojala tijesna suradnja u postizanju onih ciljeva koje su prethodno definirali politicari.


Zastupnica obrane Krisa Lukas (Chrissa Loukas) pokusala je da osporiti Braunove tvrdnje, ukazujuci na razlike koje postoje izmedju ovotjednog i iskaza koji je isti svjedok dao u svojstvu vjestaka na sudjenju Radoslavu Brdjaninu.


Brdjanin je bio Krajisnikov zamjenik, to jest potpredsjednik parlamenta RS-a, u vrijeme kada je usvojen politicki program za razdvajanje Srba, Muslimana i Hrvata. Kao osoba potcinjena Krajisniku, Brdjanin je proglasen krivim za zlocine protiv covjecnosti, povrede Zenevske konvencije i krsenje zakona i obicaja ratovanja, pa je 2004. osudjen na 32 godine zatvora.


Lukasova je rekla da Braunove tvrdnje predstavljaju zapravo njegove vlastite stavove i zakljucke do kojih je dosao nakon pisanja prvobitnog izvjestaja za sudjenje Brdjaninu. No, svjedok joj je na to odgovorio kako je u medjuvremenu procitao nove dokumente o Krajiskom korpusu – vojnoj formaciji bosanskih Srba koja je bila locirana na sjeverozapadu zemlje. “Niste bili tamo”, uzvratila je Lukasova, zapitavsi Brauna kako je siguran da su ti dokumenti autenticni.


Zastupnica obrane je takodjer pokusala minimizirati Krajisnikovu zapovjednu odgovornost za situaciju na terenu, isticuci kako je i na civilnom i na vojnom nivou vladao potpuni kaos. Braun je pak odgovorio da je “kaos mozda i postojao na civilnom planu, ali niposto ne i na vojnom”.


Do pocetka letenje pauze, tuzioci ce nastaviti izvoditi dokaze protiv Krajisnika. Ocekuje se da ce dokazni postupak obrane poceti ubrzo po nastavku rada suda, potkraj kolovoza/aagusta.


Goran Jungvirth je suradnik IWPR-a.


Frontline Updates
Support local journalists