Albanci Beze Iz Juzne Srbije

Teror koji sprovodi policija u juznoj Srbiji primorava hiljade Albanaca da beze na Kosovo.

Albanci Beze Iz Juzne Srbije

Teror koji sprovodi policija u juznoj Srbiji primorava hiljade Albanaca da beze na Kosovo.

Bujanovac lici na avetinjski grad. Ulice su napustene. U restoranima se ljudi ne usudjuju glasno da razgovaraju.


"Kada padne mrak, ovo mesto je pusto", kaze jedan lokalni Albanac, Mipat Aziz, dok prolazi patrola specijalne srpske policije.


Doslo je do onoga cega su se svi stanovnici juzne Srbije plasili. Posle raspustanja OVK, oformljena je nova albanska gerila u tri opstine sa vecinskim albanskim stanovnistvom blizu granice sa Kosovom.


Oslobodilacka vojska Preseva, Bujanovca i Medvedje, OVPBM, sve se ucestalije sukobljava sa srpskom policijom. Posle nedavnog puskaranja blizu 200 Albanaca pobeglo je iz sela Dobrosin na Kosovo.


Albanski politicari smatraju da je stvaranje novih snaga, za koje se veruje da drze pod kontrolom prevoj zapadno od Bujanovca, posledica ozivljavanja represije srpske policije proslog decembra.


Komeserijat za izbeglice Ujedinjenih Nacija, UNHCR, kaze da Albanci koji beze iz ovog regiona "daju usaglasene izjave o uznemiravanju, batinjanju, konfiskovanju stanova i kuca, nametanju mobilizacije, pretnje silovanjem i zahtevima za davanje novca."


Nedzmedin Glogovci, nekadasnji ucitelj iz napustenog sela Konculj izjavljuje za IWPR da se 3,000 srpskih izbeglica zeljnih osvete pojavilo u njegovom susedstvu. "Nase gradove i sela okupirala je ista policija koja je godinama sprovodila teror po Kosovu."


U Bujanovcu kazu da policija nema puno ozbira prema Albancima. "Ako policajac ubije Albanca niko ga ne pita zasto niti ga smatra odgovornim", kaze nezaposleni Fahri Dedinca. "Zivot Albanaca ne vredi ni prebijene pare".


Dedinac kaze da on pozdravlja formiranje nove albanske gerilske snage. "Bilo ko moze uci u moju kucu, opljackati me, prebiti, silovati moju zenu ili snaju. Pa zato je i formirana OVPBM. Treba pohvaliti ove mlade ljude."


Jugoslovenska armija veruje da americka obavestajna sluzba stoji iza OVPBM. Ona navodi da americke trupe KFOR-a obezbedjuju pozadinsku podrsku za pobunjenike i omogucavaju im da nesmetano prelaze granicu sa Kosovom. Visi americki zvanicnici odbacuju ove optuzbe.


Ma kakva bila prava istina, ocevidno je da se nasilje koje je izazvalo NATO bombardovanje, pocinje ponavljati u juznoj Srbiji. Srpska policija jos jednom nije u stanju da zaustavi albanske pobunjenike. Medjutim, za razliku od Kosova, ne ocekuje se da ce savezne policijske snage sprovoditi politiku "ubijanja i spaljivanja" iz straha da ne izazovu ponovni sukob sa NATO snagama.


Umesto toga, srpski rezim pojacava pritisak na Albance iz juzne Srbije da se presele na Kosovo. Sudeci po podacima UNHCR, od proslog juna, oko 6,000 Albanaca vec je napustilo Presevo, Medvedju i Bujanovac. Od ove tri opstine jedino je Presevo sacuvalo albansku vecinu.


"Osnovno osecanje svakog Albanca u ovom regionu je strah, strah koji paralise", kaze predsednik opstine Preseva, Riza Halimi. "Patrole od osam do deset do zuba naoruzanih policajaca svakodnevno su u centru grada".


Srpska policija profitira od egzodusa naplacujuci porodicama od 15 do 20, 000 nemackih maraka za bezbedan prelaz preko granice. "Povecanjem napetosti raste i cena", kaze Sulejman Gasi iz Medvedje. "Sada je vise policajaca i trazi se vise. Zahtevaju 5,000 nemackih maraka po glavi porodice brata moje zene koji ima sestoro dece".


Radja se nada da ce formiranje OVPMB zaustaviti poplavu izbeglica. "Vratila nam se nada pojavom nasih mladih boraca", kaze on. "Jedino zene i deca sada odlaze. Muskarci ostaju."


"Znamo da OVPMB nije jaka kao srpska policija. Ali sve sto je u zacetku malo, na kraju ojaca. Tako se desilo i sa OVK."


Srpski policajac na punktu na putu za Presevo, pun je slutnje i veruje da dogadjaji pocinju da lice na sukob na Kosovu. "Osecam da nailazi nevolja", kaze on. "Bio sam policajac na Kosovu. Kao i ovde bili smo nepotrebno brutalni prema Albancima. Oni su trpeli, emigrirali, bezali, a onda su stvorili OVK."


NATO manevri na Kosovu koji su najavljeni za kraj marta mogu posluziti kao katalizator za eskalaciju nasilja. Riza Halimi veruje da jugoslovenska armija moze da iskoristi ove manevre da dovuce nove trupe I izvrsi pritisak na Albance za iseljavanje.


Halimi ima dosta povoda za zabrinutost. Trideset i sest saveznih tenkova i oklopnih vozila krenulo je 3. marta ka sigurnosnoj zoni koja je pod kontrolom KFOR-a i odvaja tri opstine od Kosova.


Ovaj potez komandanti jugoslovenske vojske zvanicno nazivaju redovnom prolecnom vojnom vezbom. Govori se da se armija sprema da mobilise oko 100,000 rezervista pred sam pocetak NATO manevara.


Medjutim, ako se uzme u obzir cinjenica da jugoslovenska vojska verovatno ne zeli da rizikuje jos jedan sukob sa NATO, glasine o mobilizaciji i vojnim vezbama verovatno su deo beogradske kampanje da se uspanice Albanci i da napuste juznu Srbiju.


Miroslav Filipovic je dopisnik "Danasa" iz Kraljeva.


Frontline Updates
Support local journalists