Budapest Főváros VIII. kerület
Józsefvárosi Önkormányzat

1082 Budapest, Baross u. 63-67.

06-1-459-2100

hivatal@jozsefvaros.hu

Az elismerést a Parlamentben adták át

Családbarát önkormányzat-díjat kapott Józsefváros

2018. október 19. péntek

Az egyik legrangosabb önkormányzatoknak ítélhető civil elismerést, a Családbarát önkormányzat-díjat Sára Botond polgármester pénteken délelőtt az Országház Vadász termében vette át. A díjat a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) alapította 2006-ban „az önkormányzatok saját határain túlmutató kezdeményezéseinek, a településen élő családok mindennapjainak megkönnyítésének, érdemi támogatásának” elismeréseként. Novák Katalin, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár az eseményen kiemelte: akkor családbarát egy hely, hogyha együttműködésre sarkallja a generációkat, illetve akkor családbarát egy önkormányzat, ha döntéseiben mindig a családok szempontjait tekinti elsődlegesnek.

„Akkor családbarát egy hely, egy ország, egy település, hogyha több generáció békés, egymást támogató együttélését teszi lehetővé. Egy olyan hely, ahol jó fiatalnak lenni, gyermekvállalás előtt állni, kisgyermekes szülőnek lenni, idősnek lenni, és ahol jó ezeknek a generációknak egymást segítő módon jelen lenni. Akkor családbarát egy hely, ha nem egymás ellen játssza ki a generációkat, hanem együttműködésre sarkallja őket” – emelte ki köszöntőjében Novák Katalin, az EMMI család- és ifjúságügyért felelős államtitkára. Hozzátette: ma már van családbarát fesztivál, munkahely, étterem, autó, szálloda, azaz felismerték a piaci szereplők is, hogy ezzel lehet vonzani a fogyasztókat.

„Az a kérdés, ha valami megkapja a családbarát jelzőt, akkor az valóban úgy is működik-e? Ha egy önkormányzat kapja meg ezt az elismerést, az azt jelenti, hogy a város vezetői családbarát módon szervezik a település életét, ezt érvényesítik a döntéshozatalaikban, akár fejlesztésekről, akár oktatási kérdésekről döntenek. Azaz mindig megvizsgálják, hogy hogyan tudják a családok szempontjait a legjobban érvényesítni. „Ma azok vannak itt, akik már felismerték ennek jelentőségét, és arra kérem őket, hogy biztassák erre a többieket is, és mi is erre buzdítjuk az önkormányzatokat” – mondta az államtitkár, majd megköszönte az Nagycsaládosok Országos Egyesületének az elmúlt 30 év munkáját, és azt, hogy a kezdetektől fogva ugyanazon értékek mentén dolgoznak.

A családi értékek kiállták az idő próbáját 

Kardosné Gyurkó Katalin, a NOE elnöke kiemelte: 2006 óta hirdeti meg a Nagycsaládosok Országos Egyesülete a Családbarát önkormányzat-díjat, idén – a családok évében – mindenképpen szerették volna megújítva útjára indítani elismerésüket. „Miért fontos nekünk, nagycsaládosoknak ez a díj? Azért, mert a családi értékek kiállták az idő próbáját. A család, a nagycsalád olyan érték, amelynek az állam, az egyházak, a civil szféra és a gazdasági élet szereplői mellett az önkormányzatok odafigyelése és támogatása is szükséges. Így, együttesen teszik családbaráttá az országot” – mondta az elnök.

Kardosné Gyurkó Katalin hangsúlyozta: a díjazott önkormányzatok részvételével létrehozzák a családbarát önkormányzatok magyarországi hálózatát. Nemzetközi szervezeteikkel együttműködve pedig a díjazott önkormányzatok lehetőséget kapnak arra, hogy bekapcsolódjanak a családbarát önkormányzatok európai hálózatába, hogy egy „olyan Magyarországot és Európát építsenek, amelyben a családok otthon érezhetik magukat.”

Mindenki érezhesse otthonának Józsefvárost

„Józsefváros nehezebb helyzetből indult, hiszen nekünk a családok érdekében először javítani kellett a közbiztonság helyzetén, majd a közterületeken létre kellett hozni olyan közösségi tereket, amelyek a családosok is használni tudnak” – mondta lapunknak Sára Botond. A polgármester hozzátette: a megújulás a kerületi bölcsődék, óvodák, iskolák felújításával folytatódott, és utána „jutottunk el oda, ahol más kerületek kezdték”: a lakosokat, családosokat érintő intézkedések, szolgáltatások folyamatos bővítéséhez. „Ilyen például a házasság előtt állóknak járó jegyes-, a gyermeket váróknak a baba-, az óvodásoknak az ingyenes tisztasági-csomag, vagy a kerületi gyerekek ingyenes nyári táboroztatása. Ajándékot kapnak a kerek házassági évfordulót ünneplő párok, a kerületben működtetjük a Biztos Kezdet Gyermekházat is. Mindezek mellett említhetném még például a Polgármesteri Hivatalban rendelkezésre álló babaszobát is, amelyet a gyermeket várók, illetve a kisgyermekesek – legyen szó itt dolgozóról vagy az ügyét itt intéző édesanyáról – vehetnek igénybe” – hangsúlyozta Sára Botond. A polgármester kiemelte: a közelmúltban észlelni lehetett, hogy egyre több családoknak szóló rendezvény várja a kerületieket, amelyekkel szeretnék minél színesebbé tenni a tereket az itt élők számára, illetve jelenleg arról is folynak egyeztetések, hogy a jövőben nagycsoportos óvodás józsefvárosi gyermekek ingyenesen járhassanak úszásoktatásra.

Sára Botond polgármester és Danada-Rimán Edina, Józsefváros jegyzője

A polgármester végül köszönetet mondott az egyesületnek az elismerésért, majd hozzátette: „innentől kezdve közösen azon dolgozunk, hogy méltók maradjunk a díjra, illetve hogy a nagycsaládosok, a gyermeket vállalók még élhetőbb, még biztonságosabb helynek lássák Józsefvárost, és valóban otthonuknak érezzék”. 

Díj a jövőért

Az ünnepélyes eseményen a díjazottakat köszöntötte Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára is, és megosztotta tapasztalatait az olasz trentói Agenzia per la Famiglia igazgatója, Luciano Malfer is. Józsefváros mellett több budapesti kerület, illetve vidéki település képviselője vehette át a Családbarát önkormányzat-díjat, amely az alapításakor és most is azért fontos a szervezők szerint, mert: „a Magyarországot és egész Európát érintő demográfiai helyzet miatt kiemelkedően fontos minden olyan program, szándék, intézkedés, ami a családok biztonságérzetét növeli, annak érdekében, hogy merjenek gyermekeket vállalni”.

Szerző: Nedbál Miklós

Fotó: Ványi Ákos

A weboldalunkon cookie-kat használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. Részletes leírás Rendben