ALBANSKI MILITANTI NA SUĐENJU BOŠKOSKOM PRIKAZANI KAO KRIMINALCI

Branioci bivšeg makedonskog ministra unutrašnjih poslova osporavaju tvrdnju albanskih militanata da su bili deo pokreta otpora.

ALBANSKI MILITANTI NA SUĐENJU BOŠKOSKOM PRIKAZANI KAO KRIMINALCI

Branioci bivšeg makedonskog ministra unutrašnjih poslova osporavaju tvrdnju albanskih militanata da su bili deo pokreta otpora.

Monday, 5 November, 2007
Advokati nekadašnjeg makedonskog zvaničnika pokušali su ove sedmice da – na suđenju za navodne ratne zločine iz 2001. – albanske borce protiv kojih su se optuženikove snage borile prikažu kao kriminalce koje je finansirala mafija.



Strategija odbrane se izgleda sastoji u osporavanju stava da je albanska Nacionalna oslobodilačka armija (NOA) bila ono što tvrdi da jeste – organizovani pokret otpora.



Bivšem makedonskom ministru unutrašnjih poslova sudi se za ubistvo, nemilosrdno uništavanje i okrutno postupanje prema albanskim civilima u selu Ljuboten, tokom 2001. godine.



Ukazivanje na to da je u vreme napada na Ljuboten Makedonija bila u stanju oružanog sukoba predstavlja okosnicu dokaznog postupka optužbe.



Od početka suđenja, tužioci tvrde kako organizacija i struktura obeju strana u sukobu potvrđuju njihovu tezu. No, advokati Boškoskog su ove sedmice pokušali to da ospore.



U optužnici protiv Boškoskog se navodi kako je on znao ili trebalo da zna za napad koji su njegove snage izvršile na Ljuboten, kojom prilikom je poginulo sedmoro ljudi, namerno spaljeno najmanje 14 kuća i nezakonito pritvoreno i zlostavljano preko 100 osoba.



Napad je izgleda izveden kao odgovor na eksploziju u kojoj su prethodnog dana stradala osmorica makedonskih vojnika, a desio se u sklopu sukoba koji je 2001. trajao između militanata – koji su tražili veća prava za albansku manjinu u Makedoniji – i snaga koje su pokušavale da povrate kontrolu nad selima koja su zauzeli pobunjenici.



Zajedno sa Boškoskim optužen je i njegov bivši telohranitelj Johan Tarčuloski, koji se tereti da je lično predvodio napad na Ljuboten.



Reč je o poslednjoj dvojici optuženika protiv kojih je Tribunal pokrenuo postupke za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji, pri čemu je to ujedno i jedini slučaj na ovom sudu koji se tiče makedonskog sukoba.



Boškoskog su po drugom osnovu u avgustu 2004. uhapsile hrvatske vlasti, da bi u Hag bio prebačen marta 2005., otprilike dve sedmice nakon što je optužnica protiv njega objavljena. Tarčuloski je pak uhapšen i u Tribunal prebačen marta 2005.



Sukob je trajao otprilike šest meseci, a okončan je mirovnim sporazumom postignutim uz posredovanje međunarodne zajednice, kojim je Albancima data veća lokalna autonomija.



Tužilaštvo je ove sedmice izvelo vojnog eksperta Viktora Bezručenka (Viktor Bezruchenko), koji je posvedočio da je Boškoski bio upoznat s napadima na Ljuboten. No, branilac Genel Metro (Guenael Mettraux) optužio je svedoka optužbe za minimiziranje uloge tadašnjeg predsednika Makedonije i preuveličavanje razmera nasilja.



„Ono što Vi pokušavate da prikažete kao oružani sukob nije bilo ništa drugo do niz nasilnih incidenata“, rekao je Metro.



„Tokom 2001. nije bilo rata. Bila je to serija nasilnih incidenata . . . Pojedinačnih, izolovanih događaja.“



Bezručenko se saglasio sa time da sukob u Makedoniji tokom 2001. nije prerastao u pravi građanski rat, ali je rekao da su postojali izgledi da se to desi.



„Ono što tvrdim u svom izveštaju jeste da je NOA imala hijerarhijsko ustrojstvo komandne strukture po kojem je funkcionisala“, kazao je svedok. „Nije to bila situacija u kojoj su se oni sve vreme borili protiv vlade . . . ali je uvek postojao potencijal za snažniji intenzitet sukoba, pa i građanski rat.“



Metro je naglasio i da je Bezručenko pokušao da minimizira „kriminalne i terorističke aspekte“ NOA-e, pošto je potonja – prema tvrdnjama advokata – bila povezana sa albanskom mafijom iz drugih zemalja, koja ju je i finansirala.



„Svaka povezanost sa organizovanim kriminalom . . . predstavlja svojevrsnu zabludu“, rekao je Bezručenko. „Postojale su razne glasine i navodi o albanskoj mafiji i kriminalnoj aktivnosti, ali se ovaj izveštaj time zapravo nije bavio.“



Metro je Bezručenka optužio za potcenjivanje uloge tadašnjeg predsednika Borisa Trajkovskog, ističući kako je on lično naredio da se 2001. napad na Ljuboten izvede u znak odmazde za napade NOA-e u kojima je ubijen izvestan broj makedonskih vojnika i policajaca.



Bezručenko je odgovorio da – iako jeste video dokumenta koja sugerišu da je napad na Ljuboiten naredio Trajkovski – ipak nije pronašao nikakve naredbe ili druga dokumenta koja je on potpisao, a koja ga direktno povezuju s napadom. Trajkovski je poginuo 2004.



Brendan McKenna je izveštač IWPR-a iz Haga.
Frontline Updates
Support local journalists