Dodik Se Poigrava Sa Muslimanskim Glasovima

Premijer Republike Srpske, Milorad Dodik, razmatra mogucnost naimenovanja muslimanskih ministara kako bi resio politicku krizu.

Dodik Se Poigrava Sa Muslimanskim Glasovima

Premijer Republike Srpske, Milorad Dodik, razmatra mogucnost naimenovanja muslimanskih ministara kako bi resio politicku krizu.

Politicka kriza u Republici Srpskoj poprimila je nove obrise posle visecasovne uzarene i besciljne debate, kada Parlament nije postigao sporazum oko dnevnog reda sledece sednice.


Vlada je ipak pokusala da umanji tezinu ovog incidenta, rekavsi da do sednice nije uposte trebalo ni doci uoci lokalnih izbora zakazanih za 8.april.


Medjutim, nekoliko bosansko - srpskih izvora kazu da su veoma zabrinuti da bi pogorsana politicka situacija u Republici Srpskoj mogla uticati na birace da okrenu ledja pro-zapadnoj koaliciji premijera Milorada Dodika.


Opozicija je spremno docekala priliku da izvuce politicku korist iz ove poslednje krize. Predsednik ekstremne Demokratske partije, Dragan Kalinic opisao je incident kao "direktan napad na jedinu preostalu legitimnu instituciju u Republici Srpskoj."


Kalinic, jedan od najblizih saradnika ratnog vodje bosanskih Srba, osumnjicenog ratnog zlocinca Radovana Karadzica, kaze da ova epizoda otvara put ka "konacnom raspustanju" Parlamenta.


"Ovo je najveci napad na parlament otkako je stvoren", rekao je potpredsednik Socijalisticke partije Republike Srpske, SPRS, Dragutin Ilic. Ilic je optuzio Dodika da namerno izaziva parlamentarnu krizu.


Ipak je povlacenje SPRS iz redova vladajuce koalicije Sloga proslog meseca u stvari izazvao trenutnu krizu.


Ovaj potez, koji je navodno organizovao jugoslovenski predsednik Milosevic, ukazuje na sve veci jaz medju bosansko - srpskim politicarima i zadaje udarac nastojanjima medjunarodne zajednice da promovise stabilnost u regionu.


Postoje strahovanja da ce politicki haos dovesti do ponovnog pojavljivanja ekstremne Srpske demokratske stranke, koju je nekad predvodio Karadzic, na opstim izborima zakazanim za kraj ove godine.


Odlaskom SPRS, Dodik je ostao u manjinskoj vladi ciji opstanak zavisi od podrske medjunarodnih organizacija u Bosni. Istovremeno su se javile ideoloske razlike unutar ove stranke, a ekstremisti unutar njenih redova stucu sve vece pouzdanje. Ovo nacionalno krilo, koje predvodi Ilic, izgleda da je pod velikim uticajem Milosevica.


Posle odlaska ove partije iz koalicije Sloga, nekoliko visih zvanicnika iz njenih redova dobilo je otkaz ili su sami podneli ostavku. Ovaj potez je uspesno razdvojio SPRS i zadao kritican udarac krhkoj ravnotezi moci u parlamentu Republike Srpske.


SPRS i druga dva clana Sloga koalicije imali su 28 parlamentarnih mesta i zavisili od podrske bosanskih muslimanskih i hrvatskih partija za donosenje odluka vecinskim glasanjem u Parlamentu od 83 mesta.


Medjutim, Dodikova tvrdoglavost i povremena nacionalisticka retorika razocarali su njegove muslimanske i hrvatske partnere. Stoga poslednjih meseci oni daju glasove Dodiku i koaliciji Sloga jedino kada to moze da posluzi njihovim interesima.


Posto je SPRS napustio koaliciju Sloga, Dodik je javno izjavio da je spreman naimenovati tri muslimanska predstavnika u svoju vladu.


Predlozeni potez, cija je ocigledna namera da se obezbede muslimanski glasovi Parlamenta za Dodika, ipak ima ogromno znacenje. Ukoliko se obistini, bice to prvi put da su pripadnici drugih nacionalnosti dobili mesto u eksluzivno srpskim institucijama od kraja rata u Bosni.


Medjutim, Dodik je vise puta u proslosti davao slicna obecanja i uvek ih je povlacio u poslednjem momentu. On ce to verovatno opet uciniti.


Jer, dok bi muslimanski glasovi mogli prekinuti zastoj u parlamentu, on zna da bi naimenovanje onih koji nisu Srbi moglo da ga kosta mnogih nacionalistickih glasova u nastupajucim lokalnim izborima.


Janez Kovac je redovni dopisnik IWPR iz Sarajeva.


Frontline Updates
Support local journalists