ŠEŠELJ TRAŽI NASTAVAK SUĐENJA

Optuženik za ratne zločine kaže da zastrašivanje svedoka više ne predstavlja prepreku.

ŠEŠELJ TRAŽI NASTAVAK SUĐENJA

Optuženik za ratne zločine kaže da zastrašivanje svedoka više ne predstavlja prepreku.

Sunday, 13 September, 2009
Srbijanski nacionalistički političar koji se pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) samostalno brani na suđenju za ratne zločine zatražio je od sudija da nastave proces protiv njega.



U svom uobičajeno bučnom maniru, Vojislav Šešelj je na ovosedmičnom sudskom zasedanju, koje je održano nakon tronedeljne letnje pauze, odbacio navode tužilaštva protiv njega i zahtevao od sudija da odobre nastavak suđenja.



„Ja, formalno, usmeno zahtevam da sudsko veće preispita [svoju] odluku o obustavljanju postupka“, rekao je Šešelj predsedavajućem sudiji Žan-Klodu Antonetiju (Jean-Claude Antonetti) 18. avgusta.



Kao lideru Srpske radikalne stranke (SRS) iz Beograda, Šešelju se počev od novembra 2007. sudi po optužbma za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, koji su tokom devedesetih počinjeni u nastojanju da se stvori Velika Srbija. Međutim, postupak protiv njega je obustavljen 11. februara ove godine, nakon što se tužilaštvo požalilo na to da Šešelj zastrašuje svedoke.



Optužbe se odnose na ubistva, mučenja i progon putem kojih je on – u periodu od avgusta 1991. do septembra 1993. godine – navodno nastojao da protera ne-Srbe iz pojedinih delova Hrvatske i Bosne.



Nakon što je suđenje obustavljeno, protiv Šešelja je pokrenut zaseban postupak za uvredu suda, u kojem je on 24. jula osuđen zbog otkrivanja imena i podataka o tri zaštićena svedoka sa njegovog suđenja za ratne zločine u knjizi koju je objavio iz zatvorske ćelije. Posebno sudijsko veće ga je pred sudom Ujedinjenih nacija kaznilo sa 15 meseci zatvora zbog svesnog kršenja sudijskog naloga u postupku za ratne zločine.



Šešelj je negirao navode po kojima su on i njegovi pravni zastupnici u Srbiji zastrašivali svedoke.



Zalažući se ove sedmice za nastavak glavnog postupka za ratne zločine, Šešelj je ukazao na to kako u presudi kojom su ga proglasili krivim za uvredu suda sudije nisu zaključile da je zastrašivao svedoke, niti da je pomenutu knjigu objavio u nameri da to učini.



„Nigde u presudi se ne navodi da sam zastrašivao svedoke ili da sam nameravao da zastrašujem svedoke“, rekao je on sudijama, pozivajući se na presudu za uvredu suda, te tvrdeći kako ne postoje razlozi za dalje trajanje obustave postupka za ratne zločine.



On kaže da bi, ukoliko mu više ne bude bilo suđeno po navodima o zastrašivanju svedoka, trebalo da bude odobren nastavak suđenja za ratne zločine.



„Vaša odluka [o obustavi suđenja] je visila u vazduhu zbog toga što drugi postupak, za uvredu suda [u kojem su navodi o zastrašivanju trebalo da budu dokazani] nije ni bio izveden“, dodao je Šešelj docnije.



Po rečima okrivljenog, odluka o obustavljanju suđenja bila je zasnovana na izjavama jednog zaštićenog svedoka optužbe – ali Šešelj tvrdi kako ni on ni njegovi saradnici iz Srbije tog svedoka nisu zastrašivali.



„Moj saradnik je stupio u kontakt s njim“, kazao je Šešelj. „Sastanak članova moje odbrane sa zaštićenim svedokom optužbe nije nešto što je zabranjeno.“



„Ovaj svedok je izjavio da mu nijedan od mojih saradnika nije pretio, da su oni bili veoma ljubazni“, dodao je on.



Okrivljeni je sudijama ove sedmice rekao i da su navodi o zastrašivanju proistekli iz „lažne izjave“ svedoka koji je dao iskaz na njegovom suđenju i koji je i sam pokušao da uceni tužilaštvo tražeći da, u zamenu za svedočenje pred Tribunalom, bude preseljen u drugu zemlju.



Šešelj je rekao kako je i tužilaštvo priznalo da je svedok lažno tvrdio da radi za srbijanske tajne službe i srbijansku policiju, te da mu je tužilaštvo dalo dva dokumenta koji to pokazuju.



Tužilaštvo ove sedmice pred sudom nije odgovorilo na te okrivljenikove komentare.



Šešelj je, kao i ranije, tvrdio da se daljim odlaganjem suđenja za ratne zločine dovode u pitanje prava koja on ima kao okrivljeni. On u Hagu boravi otkako se, u februaru 2003. godine, predao sudu.



„Krajnje je vreme da se taj postupak privede kraju. Ovde sam sedam godina. Ne postoji sud u Ujedinjenim nacijama ili bilo gde drugde koji me ne bi oslobodio samo zbog toga što sam ovde sedam godina“, rekao je on.



„Pozivam vas da donesete novu odluku [u vezi sa obustavom procesa]. U protivnom ćete obesmisliti čitav ovaj postupak. Nastavićete da kršite moje osnovno pravo na pravično suđenje, kao i osnovno pravo na suđenje u razumnom vremenskom roku“, kazao je on.



Sudija Antoneti je pozvao tužilaštvo da pismenim putem odgovori na Šešeljev zahtev da se nastavi postupak. Ono će to učiniti u narednih deset dana.



„Ako je veće donelo odluku o odlaganju [suđenja], za to je postojao nekakav razlog, i to nije bilo učinjeno tek tako“, rekao je sudija Antoneti okrivljenom. „Ne mogu reći ništa više.“



Šešelj je sastanak u sudnici iskoristio i za isticanje sopstvene nevinosti za optužbe koje mu se stavljaju na teret.



„Ne postoji niti jedan dokaz koji me povezuje sa bilo kojim zločinom, ni trunka dokaza“, kazao je on.



Šešelj je potvrdio i da će se pozvati na sudsku odluku koja mu daje pravo da, nakon što tužilaštvo okonča svoj dokazni postupak, ospori ono što je izneto i zatraži od sudija da bude oslobođen onih optužbi za koje tužioci, po njegovom mišljenju, nisu ponudili dovoljno dokaza.



„Već se pripremam za trenutak kada ću saopštiti svoj stav . . . saopštiti zbog čega smatram da tužilaštvo nije uspelo da dokaže nijednu od tačaka optužnice“, rekao je on.



Tužilaštvo namerava da do okončanja svog dokaznog postupka izvede još 11 svedoka.



Sudija Antoneti je rekao kako će se strane u sporu verovatno ponovo sastati u oktobru.



Simon Jennings je izveštač IWPR-a iz Haga.
Frontline Updates
Support local journalists