AIG купи БТК за 1 млрд. евро

Тор Бьорголфсон продаде телекома три пъти по-скъпо от държавата

Най-голямата застрахователна компания в света, американската American international group (AIG), ще е новият собственик на мажоритарния дял от БТК чрез свой инвестиционен фонд. Купувачът ще вземе 65% от монополиста във фиксираната телефония в България и собственик на третия GSM оператор "Вивател" срещу 1.08 млрд. евро. Продавач е исландският милиардер Тор Бьорголфсон. Телекомът беше приватизиран през 2004 г. от "Вива венчърс", която плати на държавата 280 млн. евро за 65% от компанията. Две години по-късно срещу 300 млн. евро по неофициална информация Бьорголфсон купи опцията да стане собственик на "Вива венчърс" чрез "Новатор телеком България". През годините "Вива венчърс" получи над 200 млн. евро като дивиденти от БТК.


Новият мажоритарен собственик от групата AIG ще придобие в кратки срокове още 25% от БТК. Те ще бъдат прехвърлени заедно с по-големия пакет, но засега не е ясно на каква цена. Споразумението за тях ще бъде сключено в следващите няколко дни. Според запознати и този дял от БТК е на Бьорголфсон.


Сделката оценява компанията общо на 1.66 млрд. евро, което я прави сред най-големите в България досега. За сравнение, "Мобилтел" беше придобит от "Телеком Аустрия" за 1.6 млрд. евро. Според анализатори на пазара обаче съотношението цена/активи при БТК е по-ниско от това при "Мобилтел" заради по-големите активи, които притежава телекомът.




Цената на акция от БТК, уговорена между Тор Бьорголфсон и AIG, е 11.25 лв. Тя е близка до стойностите от края на януари, когато от "Новатор" съобщиха, че обмислят продажба на опцията. В четвъртък след обявяване на сделката фондовата борса спря за един час търговията с ценните книжа на телекома. След това акциите на БТК поевтиняха и от 12 лв. стигнаха ниво 11.20 лв. в края на сесията.


След като сделката бъде финализирана, новият мажоритарен собственик на БТК ще отправи търгово предложение към миноритарните акционери на телекома. Това изискване на закона при промяна на собствеността в публична компания защитава интересите на малките собственици. Засега обаче AIG няма намерение да отписва БТК от фондовата борса, уточниха от купувача.


Технически придобиването ще стане след 11 юни, когато изтича заложената в приватизационния договор забрана за смяна на собствеността в БТК или във "Вива венчърс". "Новатор телеком България" ще упражни опцията си да придобие 100% от "Вива венчърс" и след това ще продаде дела на "Вива" в телекома на AIG Global Investment Group (AIGGIG) чрез AIG Capital Partners. Сделката ще бъде финансирана чрез синдикиран кредит и капитал от фондовете на AIGGIG, поясни Пиер Мелинджър, който отговаря за инвестиционната дейност на AIG Capital Partners в Централна и Източна Европа. В банковия синдикат ще участва Royal Bank of Scotland, а консултации ще даде и швейцарската банка UBS. Мелинджър не отхвърли възможността и UBS да участва в отпускането на заема.


"Ние сме привлечени от възможностите за ръст на компанията, националното й покритие, солидното управление и значителните възможности за диверсификация, които предлага БТК", заяви Мелинджър. Според него придобиването на телекома е част от стратегията на AIG за инвестиции в региона. Продавачът Бьорфолгсон заяви в официално съобщение, че е удовлетворен от инвестицията си в БТК.


Мелинджър добави, че AIGGIG има дългосрочен интерес към телекома и смята да развива както фиксираната телефония, така и мобилните услуги и бързия интернет достъп. Купувачът ще продължи и сегашната инвестиционна програма на БТК. От приватизацията на телекома насам "Вива венчърс" е инвестирала над 800 млн. лв., най-вече в цифровизацията на фиксираната мрежа и мобилния оператор "Вивател".


"БТК се нуждае от инвестиции за инфраструктурата си и затова ще й помогне финансовият гръб на AIG Global investment group", коментира главният изпълнителен директор на "Кейбълтел" Роналд Финли. Според Финли това ще насърчи конкуренцията и ще провокира и други оператори като "Кейбълтел" да инвестират в мрежите си. Малките оператори обаче едва ли ще издържат на засилената конкуренция, смята още Финли.


Инвестиционната общност у нас също одобри купувача "Новият инвеститор определено е с по-големи възможности от стария и може да се очаква, че би помогнал по-добре за по-нататъшното развитие на БТК", смята Борислав Ников, член на съвета на директорите на "Статус капитал". Красимир Атанасов, портфолио мениджър от "Елана фонд мениджмънт", пък посочи предизвикателствата пред компанията - силна конкуренция в мобилните услуги, сериозни инвестиции в цифровизация, падащ дял на фиксираната телефония, бум в интернет услугите, алтернативни телекоми. "Последните досега бяха изключително възпрепятствани да осъществяват реална конкуренция на БТК, но на това ще се сложи край - като потребител, надявам се по-рано", допълни той.


Въпреки появата на нови оператори относителният дял на приходите на БТК от телефония през 2005 г. остава висок - над 97%, по данни на КРС. Причината е липсата на достъп на алтернативните телекоми до т.нар. последна миля, т.е. до крайния абонат. Конкурентите на БТК очакват, че новият Закон за електронните съобщения ще наложи отварянето на съществуващата инфраструктура към тях.


През последните четири месеца Бьорголфсон разглеждаше оферти от няколко кандидата - базираната в Дубай "Огер телеком", собственик на "Тюрк телеком", турския мобилен оператор "Тюрксел" и инвестиционните фондове Mid Europa Partners, Texas Pacific Group и Warburg Pincus. Едва в последните дни се заговори за интерес от AIG.