Wikipedia:Wakacje z Wikipedią - ktoś napisał "głupi kaowiec"

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wakacje z Wikipedią

W damskiej ubikacji ktoś napisał "głupi kaowiec". Wydawałoby się, że czasy groteskowego donosicielstwa już minęły. Nic bardziej mylnego. Użytkownicy Wikipedii często tę groteskę zauważają w mediach na temat tworzonego przez nich projektu. Pomijając ciągle powracające tematy typu: zablokowano w Chinach Wikipedię/odblokowano w Chinach Wikipedię; Wikipedia zbankrutowała/Wikipedia nie zbankrutowała itp. kopiowane zazwyczaj za prasą anglojęzyczną, jednym z wątków dyżurnych jest pisanie o znalezionym przez dziennikarza wandalizmie. Uprzejmie donoszę[1], że te komunikaty monitorujemy (WP:WWM) i z nieukrywanym zdziwieniem zauważamy małą wiedzę na temat funkcjonowania Wikipedii.

Oczywiście o Wikipedii można i nawet warto pisać krytycznie, ale żeby pisać artykuł o tym, że w jakimś haśle przez godzinę tkwił wulgaryzm? O bieżących (czasami gorących) sprawach można więcej się dowiedzieć z tablicy ogłoszeń, kawiarenki, czyli forum dyskusyjnego wikipedystów a szczególnie krytyczne wątki można znaleźć czasami na Planecie Wikimedia.

Za kilka dni – 26 września – polska edycja Wikipedii będzie miała 7 lat. To dobry czas na podsumowania i refleksję. Jeżeli chcecie się z nami spotkać wcześniej – w sobotę (20 września) jesteśmy na Pikniku Organizacji Pozarządowych na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Jeżeli chciałbyś wiedzieć więcej na temat Wikipedii, zobacz na stronę Wikipedia:O Wikipedii, a najlepiej skontaktuj się z nami.

Przed rozpoczęciem opisywania Wikipedii zapoznaj się też z zasadami tego projektu.

Cały czas trwa akcja sprzątania Wikipedii, do której możesz się przyłączyć.

Wikipedia:Wakacje z Wikipedią/Kalendarz

Do braci dziennikarzy

Hmm, w XXI wieku to już każdy blogger jest dziennikarzem ;) Ale nie o tym. Od jakiegoś czasu zastanawiamy się, czy nie warto byłoby zrobić warsztatów dla dziennikarzy. Być może to wart przemyślenia pomysł, ale zanim się na to zdecydujemy, proszę przeczytajcie poniższy tekst o najczęstszych błędach dziennikarskich, przy opisywaniu Wikipedii:

To jest zrzut ekranu z hasła ubikacja, ale bynajmniej nikt w tej ubikacji nie napisał "głupi kaowiec". Czy ta grafika jest warta artykułu w prasie? (jest na pewno na licencji GFDL)


  • "administratorzy nie poprawili tekstu" – poprawić tekst może każdy, nie trzeba być adminem. Administrator w Wikipedii to osoba, która ma dodatkowe uprawnienia – może usuwać strony, blokować je, czy blokować innych uzytkowników. Więcej na stronie Wikipedia:Uprawnienia
  • "w artykule XXX jest błąd!!!" – można go poprawić, zgłosić (zakładka "Zgłoś błąd"). Zapraszamy też na OZ (ostatnie zmiany), gdzie jak przy taśmie produkcyjnej wyłapujemy błędy. Jest też ładne urządzenie LiveRC czy los vandalOZ
  • "Wikipedia tworzona jest przez anonimowych internautów, czyli nie wiadomo przez kogo" – tylko niewielka część edycji jest tworzona przez osoby anonimowe. Kliknij w zakładkę "historia i autorzy", aby zobaczyć kto jest autorem tej strony. Przy każdej edycji jest wyrażenie (różn) – klikając w to możesz sprawdzić, jakich zmian dokonał dany użytkownik. Nie wszystkie edycje spod IP są też anonimowe – istnieje coś takiego jak WikiScanner – dzięki niemu możesz często sprawdzić, kto z IP twojej firmy jakich wpisów dokonywał :) zobacz co jest edytowane np. [=3283847168-3FF z IP sejmu]. Jeżeli dana osoba, edytująca bez logowania, jest natarczywa, można ją zidentyfikować poprzez kontakt z jej dostawcą sieci. No i w końcu my, edytujący spod nicków, jeśli trzeba, też potrafimy się ujawnić -> zobacz WP:NJP.
  • "Wikipedię tworzą gimnazjaliści, a nie profesorowie" – a nieprawda, przynajmniej nie do końca. W głównej mierze to studenci i osoby z wykształceniem wyższym Wikipedyści według wykształcenia (na górze są także zakładki do innych stron odnoszących się do tego kim są wikipedyści).

Jeszcze jedna ważna rzecz. Czasami zdarza się nam zauważyć, że niektórzy dziennikarze kopiują z Wikipedii treści (teksty lub grafiki). Bardzo fajnie, tylko kopiować należy je zgodnie z licencją, na jakiej są zamieszczane: Pomoc:Kopiowanie z Wikipedii. Nie chodzi tu tyle o promowanie Wikipedii, co o promowanie samych autorów i tychże licencji :)

Czy wiesz...
  • jakie dwie firmy działające na polskim rynku "użyczyły" sobie w ciągu ostatniego miesiąca tekstów do reklamy z projektów Wikimedia (podpowiedź – z Wikipedii i Wikisłownika)?
  • czy reklamy te pojawiły się w mediach, dla których pracujesz?


Co będzie się działo w najbliższym czasie (na pewno będzie to też tutaj):

  • 22 września rozpoczną się w Olsztynie VI Olsztyńskie Dni Nauki, a w ramach nich wydana zostanie Wikiencyklopedia Warmii i Mazur. 1000 egz. na CD bezpłatnie rozesłane zostanie do szkół i bibliotek w województwie warmińsko-mazurskim.
  • 26 września – 7. urodziny polskiej Wikipedii
  • 27 września – robocze spotkanie wikipedystów w Poznaniu (zapraszamy)

Dwunaste zadanie dla Heraklesa

Jeżeli Wikipedia ma być dobrze opisywana, to warto o nią bardziej zadbać. Strona główna, mimo niedawnych długich dyskusji wymaga odświeżenia, niekoniecznie całkowitej przemiany. Portale można byłoby poodświeżać. Podsumowanie "Wakacji" w postaci raportu też dobrze byłoby już kończyć. Raport można zamieścić m.in. w Wikinews.

Część z nas prowadzi blogi czy pracuje w mediach – tu także można sporo zrobić – w sensie artykułów o Wikipedii.

Wikipedia:Presskit – to też trzeba byłoby dopracować, aby dziennikarzom łatwiej było dotrzeć do istotnych informacji na temat Wikipedii.

Imprezy towarzyszące :)

20 września w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu prezentujemy projekty Wikimedia – będzie można z nami się spotkać i pogadać, a pewnie też poedytować :)

  1. to tytuł jednego z tekstów Mrożka